روزنامه‌های کابل؛ یکشنبه ۱۸ سرطان

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

افراط گرایی در نهادهای تحصیلات عالی افغانستان، ادامه اعتراضات به مخالفت ایران با سدسازی در افغانستان، سرنوشت معاونت اول ریاست جمهوری و افزایش ناامنی‌ها در شمال مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۱۸ سرطان (تیر) کابل است.

افراط گرایی در نهادهای تحصیلات عالی افغانستان

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که معاون دوم رئیس جمهوری دیروز در محفل معرفی سرپرست وزارت تحصیلات عالی کشور از برخی کاستی ها و چالش ها فراروی این نهاد یاد کرده که بخشی از آن، توجه وزارت تحصیلات عالی و هیات رهبری آن بر جلوگیری از رشد افراطی گری در دانشگاه‌های این کشور بود.

افغانستان نوشته این موضوع تاکنون از سوی مسئولین مربوطه به طور جدی مورد توجه نبوده و این بی‌مبالاتی سبب رشد اندیشه‌های افراطی در دانشگاه‌ها و نیز باعث به وجود آمدن بسیاری از نفرت پراکنی‌های بنیادگرایانه توام با تعصبات قومی، مذهبی، زبانی و نژادی شده است.

افغانستان افزوده که اکنون افراطیت مشکل عام کشورهای اسلامی و از جمله افغانستان است و آثاری از این پدیده شوم در همه جا دیده می‌شود اما وجود افراطی گری در مراکز آموزشی و به خصوص تحصیلات عالی از این جهت حایز اهمیت و دارای مخاطرات بیشتر است که افراطی‌گری در این مراکز از طریق فرایند یادگیری و آموزش به عنوان یک پدیده دوامدار نهادینه می‌گردد.

نویسنده سرمقاله روزنامه افغانستان تاکید دارد که وزارت تحصیلات عالی می‌تواند با فراهم سازی نصاب‌های تحصیلی کارآمد در بخش شرعیات و ثقافت اسلامی و نیز برخوردهای انضباطی با استادان متخلف حداقل یک راه حل موقتی برای مشکل افراطی‌گری در مراکز تحصیلات عالی پیدا کند.

حق نشر عکس VPO
Image caption آقای دانش از وزارت تحصیلات عالی خواسته مانع ترویج افراط گرایی در نهادهای تحصیلات عالی شود

ادامه اعتراضات به مخالفت ایران با سدسازی در افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که سدسازی و مهار آب‌ها یکی از پروژه‌های اساسی دولت افغانستان است و جنگ‌های دوام‌دار مانع از توسعه اقتصادی، سد سازی و ایجاد شبکه‌های مدرن آبیاری در این کشورشده بود.

۸‌صبح نوشته که "جنگ و بی‌ثباتی همچنان همسایه‌ها را چنان بر آب‌ها و منابع افغانستان مسلط کرده که حالا برخی از همسایه‌ها خود را مالک حقیقی این سرزمین می‌دانند."

۸‌صبح افزوده که واکنش جمعی و هماهنگ مردم افغانستان به اظهارات رئیس‌جمهور ایران در مورد سد‌های کمال‌خان کجکی و سلما، نشان داد که مجموع مردم افغانستان صرف نظر از گرایش‌های سیاسی، تباری و مذهبی خواستار توسعه کشورشان هستند.

۸‌صبح می‌نویسد مردم افغانستان نشان دادند که نمی‌خواهند زیر بار زورگویی‌های کشورهای همسایه بروند و از دولت‌مردانی حمایت خواهند کرد که در پی‌گیری منافع وطنی از هیچ نوع تلاشی دریغ نکنند.

افزایش ناامنی‌ها در شمال افغانستان

روزنامه اطلاعات روز می‌نویسد که ضعف نهادهای امنیتی، دیپلماسی ضعیف و مداراجویانه حاکمیت با طالبان و لاجرم شکست پی‌درپی روند مصالحه با این گروه، باری دیگر این فرصت را فراهم آورد تا طالبان چشم به شمال بدوزند؛ منطقه‌ای که حضور طالبان در آن حامل معناها و چالش‌های بسیاری است.

اطلاعات روز افزوده که رقابت احزاب و فرماندهان محلی بر سر تسخیر قلمرو بیش‌تر، کشت کوکنار و نبرد و رقابت بر سر کنترل معادن و ناتوانی و سهل‌انگاری نهادهای دولتی از جمله وزارت حج و اوقاف در کنترل نصاب آموزشی مدارس دینی از دیگر عوامل گسترش فعالیت طالبان در شمال افغانستان است.

اطلاعات روز نوشته که حکومت باید صرف نظر از چالش‌های سیاسی داخلی زمینه‌ها و امکان‌های مقاومت در برابر گروه‌های تروریستی را بسنجد و زمینه بسیج همگانی و مشترک میان نیروهای محلی و دولتی را در برابر طالبان فراهم سازد.

روزنامه آرمان ملی نیز می‌نویسد که شدت گرفتن جنگ در شمال افغانستان بنابر هر استراتیژی که برنامه ریزی شده باشد کار زیان باری است که هم آمریکا و هم دولت افغانستان به زودی متوجه آن خواهند شد.

آرمان ملی افزوده که تا دیر نشده است حکومت باید روند برچیدن بساط این گروه‌های دهشت افگن را از این مناطق آغاز کند و برای تأمین ثبات و امنیت در سراسر این کشور بکوشد.

حق نشر عکس ENAYAT FARAHMAND FACEBOOK
Image caption احزاب 'جمعیت اسلامی افغانستان '، 'جنبش ملی اسلامی افغانستان ' و 'وحدت اسلامی مردم افغانستان 'ائتلافی را به نام 'شورای عالی ائتلاف برای نجات افغانستان ' شکل داده‌اند

سرنوشت معاونت اول ریاست جمهوری

روزنامه ماندگار می‌نویسد که ریاست‌جمهوری، دو روز پیش، در یک کنفرانس خبری از دادستانی کل کشور خواست که پرونده دوستم را یک طرفه کند. سخنگوی ریاست‌جمهوری گفته است که اگر ثابت شود دوستم در این پرونده بیگناه است، به عنوان معاون اول ریاست‌جمهوری به کارش بر می‌گردد اما در صورتی که ثابت شود او گناهکار است طبق قانون با او برخورد خواهد شد.

ماندگار نوشته که "ژنرال دوستم متهم به بدرفتاری جنسی با احمدایشجی یکی از مخالفانش است و به همین دلیل پرونده‌ای در دادستانی دارد. به همین دلیل او از مدتی در حصر خانگی بود و چندی پیش به بهانه مریضی به ترکیه رفت و در آنجا در برابر آقای غنی به اشتراک دیگر مخالفان سیاسی او که همه شان از اعضای دولت وحدت ملی اند، جبهه تازه‌ای را ساخت."

ماندگار افزوده که اکنون ارگ می‌خواهد که با برگرداندن ژنرال دوستم از این ائتلاف، ضربه سختی بر حزب جمعیت اسلامی که اکنون مخالف سرسختش در داخل دولت وحدت ملی است، وارد کند.

ماندگار نوشته "هنوز هم مشخص نیست که ارگ تا چه زمانی با ایشچی در برابر دوستم بازی می‌کند و این بازی به کجا منتهی می‌شود."

مطالب مرتبط