قرارداد طرح گذرگاه جدید در مسیر سالنگ افغانستان امضا شد

امضای قرارداد حق نشر عکس CE AFG
Image caption قرارداد طرح گذرگاه سالنگ میان دولت افغانستان و یک شرکت استرالیایی امضا شد

وزارت فواید عامه افغانستان قرارداد طرح تونل جدید بزرگ‌راه سالنگ را با یک شرکت استرالیایی به ارزش ۱۹.۶ میلیون دلار امضا کرد.

بزرگ‌راه سالنگ ولایت‌های شمال افغانستان را به کابل، پایتخت وصل می‌کند.

بر اساس خبرنامه ریاست اجرایی افغانستان این قرارداد امروز شنبه (۱۷ سرطان/تیر) با حضور عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان امضا شد.

در خبرنامه آمده که در مراسم امضای این قرارداد، محمود بلیغ وزیر فواید عامه افغانستان گفت که پنجاه سال پس از ساخت تونل سالنگ توسط جماهیر شوروی وقت، این تونل آسیب جدی دیده است. وزیر فواید عامه همچنین بر ضرورت ساخت تونل جدید و راه‌های بدیل سالنگ تاکید کرد.

بر اساس این قرارداد که از سوی بانک توسعه آسیایی و کشور جاپان/ژاپن حمایت می‌شود، شرکت استرالیایی گزینه‌های مناسبی را برای دولت افغانستان جهت بازسازی تونل کنونی، ساخت یک تونل جدید و راه‌های بدیل سالنگ تشخیص خواهد داد.

Image caption این گذرگاه مهمترین مسیری است که ۹ ولایت شمالی افغانستان را به کابل پایتخت وصل می‌کند

بر اساس اسنادی که از وزارت فواید عامه در این مورد به دست بی‌بی‌سی رسیده طرح کامل گذرگاه جدید سالنگ در دو مرحله اجرا خواهد شد و پس از آغاز مطالعات آن در ماه آگوست پیش‌رو، دو سال و دو ماه را دربر خواهد گرفت.

اما مشخص نیست که پس از کامل شدن این طرح چه مدت زمان و چه مقدار بودجه برای اجرایی شدن این طرح نیاز خواهد بود.

خبرنامه افزوده که توماس پنیلا، رییس بانک توسعه آسیایی در این مراسم گفت که بازسازی و اعمار جاده سالنگ نه تنها برای اقتصاد و ترانزیت افغانستان که برای حمل و نقل و ترانزیت همه‌ای منطقه نیز اهمیت دارد.

رئیس بانک توسعه آسیایی در کابل افزوده که این جاده آسیای مرکزی را به جنوب آسیا وصل می‌کند.

رئیس اجرایی افغانستان نیز از سهم جاپان و بانک توسعه آسیایی در بازسازی و توسعه افغانستان قدردانی کرد.

آقای عبدالله در این مراسم از مردم به خاطر تأخیر در ساخت و بازسازی مسیر سالنگ‌ پوزش خواست.

گذرگاه کنونی سالنگ با طول ۲.۷ کیلومتر، در ارتفاعات سلسله کوه‌های هندوکش، با حدود سه هزار و چهارصد متر ارتفاع از سطح دریا در یکی از بلندترین قله‌های جهان، به وسیله اتحاد جماهیر شوروی در دهه شصت میلادی ساخته شد.

این گذرگاه مهمترین مسیری است که ۹ ولایت شمالی افغانستان را به کابل پایتخت وصل می‌کند.

Image caption پس از فروپاشی طالبان در سال ۲۰۰۱، بزرگراه سالنگ با کمک مالی بانک جهانی ترمیم شد اما هنوز نیاز به بازسازی بنیادی دارد