تأکید دولت افغانستان بر همکاری منطقه‌ای برای مبارزه با مواد مخدر

دانش حق نشر عکس vpo
Image caption آقای دانش می‌گوید مواد مخدر تروریسم را تمویل می کند

دولت افغانستان برای مبارزه با مواد مخدر، خواهان اجماع منطقه‌ای و افزایش کمک‌های جهانی شد.

محمد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری امروز، یکشنبه ۱۸ سرطان/تیر در نشست تجلیل از روز همبستگی جهانی مبارزه با مواد مخدر و آغاز هفته بسیج مبارزه با مواد مخدر، گفت تلاش‌های حکومت افغانستان در راستای مبارزه با مواد مخدر تاکنون نتیجه مطلوب نداده است.

او می‌گوید: "فقدان امنیت و منازعات مسلحانه و حضور دوامدار تروریسم بین‌المللی از مهمترین دلایل افزایش کشت مواد مخدر است. شعارهای ایدئولوژیک و جهاد در افغانستان در شرایط حاضر تنها یک پوشش برای اقدامات مجرمانه و مافیایی است."

وی افزود که پشت تروریسم در افغانستان کسانی هستند که از کشت و تولید مواد مخدر سود می‌برند و در این زمینه برخی از کشورهای منطقه و جهان نقش فعال دارند و با مافیای جهانی همکاری می‌کنند.

به باور وی، مافیا به دنبال ثروت هستند و حامیان تروریسم به دنبال سیاست‌های منطقه‌ای خود.

آقای دانش تأکید کرد که مواد مخدر تمویل کننده تروریسم است و در حقیقت جنگجویان مخالف دولت افغانستان، بزرگترین قاچاقچیان مواد مخدر و حامیان کشت و تولید مواد مخدر هستند.

معاون دوم ریاست جمهوری افزون بر ناامنی، وجود تقاضای جهانی، مافیای جهانی، عدم همکاری منطقه‌ای، فقر دهاقین و نبود بودجه برای عملی ساختن برنامه‌های دولتی در این بخش را از دلایل افزایش کشت مواد مخدر خوانده است.

او برای مبارزه با مواد مخدر به همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی تاکید کرد.

حق نشر عکس ر
Image caption کشت مواد مخدر در افغانستان افزایش یافته است

نام افغانستان پس از جنگ با مواد مخدر در سطح منطقه و فراتر از آن گره خورده است. بزرگترین تولید کننده مواد مخدر جهان هم این کشور جنگ‌زده است.

در حال حاضر در ۲۱ ولایت افغانستان کوکنار کشت می‌‎شود.

در کنار قاچاق مواد مخدر از افغانستان، میزان مصرف داخلی هم بالا است. نزدیک به سه میلیون نفر از جمعیت حدود سی میلیونی این کشور معتاد به مواد مخدر هستند.

نگرانی از افزایش این جمعیت هم جدی شده تا حدی که دولت یک هفته را برای بسیج سازی مردم برای مبارزه با این پدیده درج تقویم کرده است.

سلامت عظیمی، وزیر مبارزه با مواد مخدر می‌گوید در این یک هفته، برنامه‌های آگاهی دهی از اضرار مواد مخدر و تبعات اجتماعی و اقتصادی آن نیز راه اندازی می‌شود.

او می‌گوید: "تقاضای بیشتر به تریاک و مشتقات آن باعث تقویت عرضه در بازارهای جهانی شده و زمینه ساز فعالیت‌های مافیایی در زمینه می‌شود بنابراین مبارزه علیه مواد مخدر مسئولیت مشترک کشورهای منطقه و جهان می‌باشد و باید برای جلوگیری و از بین بردن آن یک اجماع منطقوی و فرامنطقه‌ای به میان آید."

مقام‌های افغان می‌گویند تلاش‌های یک و نیم دهه نه تنها از میزان کشت خشخاش و تولید مواد مخدر کم نکرده بلکه چالش‌ها را بیشتر هم ساخته است. این کشور در حالی خواهان همکاری منطقه‌ای برای مبارزه با مواد مخدر شده که پیش از این از عدم همکاری همسایه‌هایش در این مبارزه انتقاد کرده و آن را دلیلی بر ناکامی مبارزه‌اش خوانده است.

مطالب مرتبط