شورای عالی صلح: به دیدگاه طالبان احترام می‌گذاریم

خلیلی حق نشر عکس fb/karimkhalili
Image caption آقای خلیلی می‌گوید آنها با رویکردی جدید وارد میدان شده اند

شورای عالی صلح افغانستان استراتژی جدیدی را با رویکرد تازه به روند صلح تهیه کرده است.

مجمع عمومی شورای عالی صلح برای تصویب این استراتژی امروز دوشنبه ۱۹ سرطان/تیر برگزار شد.

به گفته مسئولان این شورا، این نهاد پس از هفت سال، در رسیدن به اهدافش موفق نبوده و اکنون آنها تلاش دارند ذهنیت منفی را که از این شورا، به وجود آمده از بین ببرند.

محمد کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح با اشاره به گسترش جنگ در این کشور گفت اکنون دور جدیدی از روند صلح در شرایطی که "خیلی حساس و جدی" است، آغاز می‌شود و آنها با رفع نقاط ضعف موجود و تقویت نقاط قوت پیش خواهند رفت.

او می‌گوید: "رویکرد ما تسلیم شدن طالبان نیست. با دید و نگرش جدید که احترام به همه طرف‌ها از جمله مخالفین جدی ما که طالبان است، بقیه حلقات کوچک هستند، دیدشان و خواست‌شان را مطالعه کرده و با احترام به دیدگاه‌شان و قبولی یک سری نظریات سالم و ملی‌‌شان، باید پروسه صلح را تعقیب می‌کنیم."


ضیا شهریار، بی‌بی‌سی

کریم خلیلی، رئیس جدید شورای عالی صلح افغانستان گفته است که این شورا براساس رویکرد تازه، دید و خواست طالبان را "مطالعه" می‌کند و "با احترام به دیدگاه‌های آنها، یک‌سری نظریات سالم و ملی این گروه" را می‌پذیرد. آقای خلیلی البته توضیح نداده که منظورش از "نظریات سالم و ملی گروه طالبان" چیست ولی در گذشته هم روسای این نهاد همواره تلاش کرده‌اند که زبان در حد ممکن "صلح‌جویانه" با طالبان داشته باشند که در موارد انتقادهای شدیدی را هم در پی داشته است.

اما آنچه بارها فلسفه وجودی این نهاد را زیر سوال برده، این است که تشکیل آن در هفت سال گذشته هیچ تاثیر محسوسی بر روند "جنگ و صلح" افغانستان نگذاشته و ناامنی و عدم موجودیت صلح در این سالها در شهرها و روستاهای افغانستان همچنان در حال گسترش بوده است.

گروه طالبان در هفت سال گذشته تقریبا هر نوع ابتکار صلح دولت افغانستان و حتی کشورهای منطقه را رد کرده است و عملیات خونین این گروه به تقریبا تمامی نقاط افغانستان گسترش یافته است.

چالش دیگر برهم خوردن اجماع منطقه‌ای در مورد قضیه "جنگ و صلح" در افغانستان است و هفت سال پیش چنین به نظر می‌رسید که نه تنها آمریکا و متحدان آن در كنار بخش اعظم مردم در مخاصمت با گروه طالبان قرار دارند، بلکه تصور عمومی این بود که کشورهای منطقه به ویژه ایران و روسیه هم از نابودی کامل طالبان حمایت می‌کنند.

علاوه بر آن، تزلزل شدید اجماع سیاسی در کابل و اعتراضات مردمی است که به صورت فزاینده خواهان اقدامات "اصلاحات اساسی" در نهادهای امنیتی و تشدید نبرد علیه گروه طالبان و دیگر شورشیان هستند.

سوال این است که آیا شورای عالی صلح می‌تواند با این چالش‌ها برخورد کند و نقشی در کاهش نبردها در افغانستان ایفا کند؟


اما وی تأکید کرد که صلح به معنای امتیازدهی بی معنا نیز نیست و نمی‌تواند خارج از چوکات قانون و همراه با قربانی دستاوردهای فصل جدید افغانستان، صورت گیرد.

آقای خلیلی افزود که آنها برای پیش بردن روند صلح، با همه نهادها، مجمع‌ها، حلقات سیاسی و اجتماعی و نهادهای مدنی و حقوقی مشورت و آنها را در این روند سهیم خواهند ساخت.

رئیس شورای عالی صلح می‌گوید در استراتژی جدید این شورا، افزون بر شفافیت در بخش مالی، شفافیت در پیشبرد روند صلح نیز وجود خواهد داشت و هیچ چیزی از مردم پنهان نخواهد ماند.

وی همچنین از جامعه جهانی خواست که برای تأمین صلح در افغانستان در به میان آمدن یک اجماع منطقه‌ای و بین‌المللی بکوشند زیرا قضایای افغانستان، قضایای داخلی نیست.

حق نشر عکس AFP
Image caption صلح با گلبدین حکمتیار تنها دستاورد شورای عالی صلح در هفت سال خوانده شده است

اکرم اخپلواک، رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح نیز گفت در نشست اخیری که به ارتباط صلح در کابل برگزار شد، جامعه جهانی حمایتش را از مذاکرات بین‌الافغانی برای صلح در این کشور اعلام کرده است.

او افزود که در استراتژی جدید شورای عالی صلح، برای رفع نواقص موجود در این شورا تلاش شده است.

به گفته وی، در بخش‌های ساختاری مدیریتی و اهداف این شورا تغییراتی به میان آمده و قرار است پروسه صلح با حمایت و همکاری تمام افغان‌ها، گروه‌های سیاسی، جهادی، قومی، علما و مطبوعات پیش برود.

بررسی عوامل جنگ در ولایات مختلف افغانستان و ریشه کن ساختن این عوامل به همکاری و مشورت کمیته‌های ولایتی، بخشی دیگر از این استراتژی است.

این استراتژی در نشست امروز مجمع شورای عالی صلح تصویب شد و قرار است به زودی برای عملی شدن به ارگان‌های مربوطه سپرده شود.

محمد کریم خلیلی به تازگی به عنوان رئیس شورای عالی صلح افغانستان معرفی شده است. این شورا در سالها اخیر بارها متهم به حیف و میل پول و نداشتن هیچ دستاورد شده است. تنها دستاورد این شورا، صلح با گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان خوانده شده که گفته می‌شود نقش این شورا در آن بسیار کمرنگ نیز بوده است.

مقامات دولتی افغانستان می‌گویند اکنون در افغانستان بیست گروه تروریستی در حال جنگ با دولت هستند اما در سخنان امروز مقامات شورای عالی صلح، تنها از طالبان یاد شد. گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش نیز در دو سال اخیر در این کشور فعال شده و مسئولیت بسیاری از حملات خونین در این کشور را برعهده گرفته است.

مطالب مرتبط