محقق: 'ائتلاف' ما برای اصلاح حکومت افغانستان است نه سقوط آن

ائتلاف حق نشر عکس Mohammad Mohaqeq/FB
Image caption این ائتلاف در کشور ترکیه اعلام شد

محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان درباره ائتلاف اخیر او، ژنرال دوستم، معاون اول ریاست جمهوری و عطا محمد نور، والی بلخ گفت که این ائتلاف یک ائتلاف 'اپوزیسونی ' نیست بلکه برای نجات افغانستان از بحران و اصلاحات در حکومت است.

او در گفت‌وگوی اختصاصی با هارون نجفی‌زاده، خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که از حکومت بیرون نشده است اما مطالبات خود را در داخل حکومت و در شورای امنیت مطرح کرده ولی کسی به آن گوش نداده است.

قبلا ارگ ریاست جمهوری از آقای محقق انتقاد کرده بود که چرا خواست‌های خود را در ساختار دولت مطرح نکرده و از طریق رسانه‌ها بیان داشته است.

آقای محقق تاکید کرد: "اگر رئیس جمهور افغانستان حاضر شود که به خودش می‌گویم و اگر رئیس جمهور حاضر به گپ زدن، مذاکره و مفاهمه نشود، مجبور که به رسانه‌ها گفته شود."

او از ارگ ریاست جمهوری و شورای امنیت به خاطر عدم توجه به "طرح جامع امنیت هزاره‌جات و تامین امنیت مراکز مذهبی و دینی شیعیان افغانستان" انتقاد کرد.

حق نشر عکس Mohammad Mohaqeq/FB
Image caption اعلام ائتلاف در آنکارا واکنش‌های زیادی را در پی داشت. محمد محقق(راست) و ژنرال دوستم

وقتی از آقای محقق پرسیده شد که چرا در بیانیه‌ای که از سوی این ائتلاف منتشر شد، درباره رفاه و اقتصاد مردم افغانستان چیزی گفته نشده بود و فقط از برگشت صلاحیت ژنرال دوستم و نگرانی‌های شخصی اعضاء ائتلاف ذکر شده بود، گفت در این بیانیه تاکید بر عملی شدن توافق‌نامه حکومت وحدت ملی شده بود که شامل برنامه‌های متعدد، از اصلاحات انتخاباتی گرفته تا برگزاری لویه جرگه می‌شود.

ولی در این‌باره که آیا عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان در این کار با او هم‌نظر است، گفت:"این چیزی است که در طول دو سه سال با گوشت و پست خود لمس کرده‌ایم".

ژنرال دوستم و عطا محمد نور در گذشته بارها در شمال افغانستان با هم درگیر شده بودند، آقای محقق در این مورد گفت که گاهی دو نفر مشکلاتی دارند و گاهی با هم برادر می‌شوند.

ائتلاف ادامه خواهد داشت؟

معاون ریاست اجرایی افغانستان مدعی شد که ائتلاف آنها دوامدار خواهد بود. آقای محقق گفت که رئیس‌جمهوری و تیم ارگ باید توافقنامه حکومت وحدت ملی را اجرا کنند. او گفت که اگر این کار نشود درباره "اقدام‌های بعدی" تصمیم می‌گیرد.

معاون دوم ریاست اجرایی افغانستان از "افزایش فساد و تمرکز قدرت" در حکومت وحدت ملی انتقاد کرد.

شاه حسین مرتضوی، از سخنگویان ارگ ریاست جمهوری در مورد این اتهامات قبلا به بی‌بی‌سی گفته بود که رئیس‌جمهوری تنها نقش "رهبری‌کننده و جمع‌بندی‌کننده" را دارد. او افزود:"اول در کابینه، شورای امنیت و ده شورا در ارگ به شمول رهبران حکومت وحدت ملی، وزرا و روسای مستقل حضور دارند. یک فرد در هیچ موضوعی تصمیم گیرنده نیست... چه از لحاظ سیاسی، قومی و حزبی، ترکیب در نهادهای تصمیم‌گیری متوازن است."

آقای محقق درباره تلاش‌های ارگ ریاست جمهوری و این که معصوم استانکزی، رئیس امنیت ملی با طرف‌های ائتلاف در آنکارا دیدار کرده بیان داشت که آقای استانکزی به دلیل مسئولیت شغلی‌اش باید نگران مسایل امینت باشد. آقای محقق افزود:"او فکر کرده که ائتلاف آنان کدام حرکت به ضرر افغانستان نباشد".

معاون دوم ریاست اجرایی همچنین افزود که آقای استانکزی با آنان دیدار کرده، و آنان به آقای استانکزی گفته‌اند که ائتلاف شان برای نجات افغانستان است نه برای سرنگونی آن.

قبلا عطا محمد نور، والی بلخ گفته بود که این ائتلاف اهداف درازمدت دارد و در انتخابات آینده ریاست جمهوری نامزد خود را خواهد داشت یا هم از کسی حمایت خواهد کرد که "احتمالا آقای غنی نخواهد بود".

دفتر ریاست جمهوری افغانستان تأکید دارد که اکثر خواست‌های جنبش‌های شکل‌گرفته با برنامه‌های ملی و اصلاحی رئیس جمهوری غنی همخوانی دارد.