کریکت افغانستان؛ سفری از صفر تا رویارویی با 'ام سی‌سی' در لندن

کریکت افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption کریکت افغانستان در چند سال اخیر رشد سریعی داشته است

تیم ملی کریکت افغانستان فردا سه‌شنبه (۱۱ جولای/ژوئیه) در میدان تاریخی لُردز لندن که "خانه کریکت" در بریتانیا خوانده می‌شود به مصاف تیم کریکت باشگاه مریلوبون (ام‌سی‌سی) می رود. افغانستان چند هفته قبل عضویت کامل شورای بین المللی کریکت یا آی‌سی‌سی را به دست آورد. این سفر را که طی کردن آن برای برخی تیم‌های برجسته جهان دهه‌ها طول کشید، تیم کریکت افغانستان در کمتر از یک و نیم دهه به سر رساند.

خبر عضویت کامل افغانستان در شورای بین‌المللی کریکت که زمانی در حد یک رویا بود و دیگر تحقق یافته بود، نه تنها در افغانستان بلکه تیتر ورزشی برخی رسانه‌های جهان شد. اما این گام جدید برای کریکت در افغانستان به چه معنی است؟

عاطف مشعل، رئیس کریکت بورد افغانستان (فدراسیون کریکت افغانستان) در این مورد می‌گوید که اهمیت این عضویت برای تیم افغانستان این است که برای بار اول در قطار چند تیم برجسته جهان قرار می‌گیرد و دیگر این که از نظر مالی به افغانستان کمک‌کننده خواهد بود زیرا پول بیشتری به این تیم اختصاص خواهد یافت.

او همچنین می‌گوید: "(با این عضویت) امکانات این هم فراهم می‌شود تا ما با کشورهایی مثل هند، استرالیا، سریلانکا و انگلیس مسابقات دوستانه داشته باشیم و در مسابقات رسمی 'آی‌سی‌سی ' اشتراک کنیم."

آقای مشعل به این نکته نیز تاکید می‌‌کند که این پیشرفت مسئولیت‌های بازیکنان افغان را هم بیشتر کرده است تا در این فصل جدید بیشتر بکوشند.

تا چند هفته قبل، تنها ۱۰ کشور عضویت کامل شورای بین‌المللی کریکت را داشتند، اما حالا با اضافه شدن افغانستان و ایرلند، تعداد کشورهایی که در سطح بالای کریکت بین‌المللی با هم رقابت می‌کنند، به ۱۲ کشور می‌رسد.

آزمون فصل جدید کریکت افغانستان

به اضافه افغانستان و ایرلند، هند، پاکستان، سریلانکا، انگلستان، بنگلادش، آفریقای جنوبی، استرالیا، ویست‌اندیز، نیوزیلند و زیمبابوه عضو دایمی شورای بین‌المللی کریکت هستند. حالا افغانستان می تواند در بازی‌های بین‌المللی پنج‌روزه، یک روزه و ۲۰ دور با تیم‌های قهرمان جام جهانی کریکت مسابقه کند.

اما سوال مهم این است که آیا تیم افغانستان برای این آزمون آماده است؟ دیرن سامی، کاپیتان سابق تیم ملی ویست‌اندیز در این مورد می‌گوید:

"ببینید ویست‌اندیز با ۲۰ سال تجربه در مسابقات پنج‌روزه با شکست مواجه می‌شود. چیزی که من در تیم افغانستان مشاهده کرده ام، آنها توپ‌انداز ماهری مانند راشد خان دارند. من بازی‌های چند روزه او را مشاهده نکرده ام، اما مسابقات یک روزه‌اش را که دیده ام، او برنده مسابقه است. همینگونه محمد نبی و محمد شهزاد بازیکنانی هستند که با گذشت هر روز بهتر بازی می‌کنند و در حال پیشرفت هستند. آنها ویست‌اندیز را شکست دادند."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption تیم ملی کریکت افغانستان قرار است برای اولین بار با "ام سی‌سی" مسابقه داشته باشد

افغانستان در سال ۲۰۰۳ میلادی عضویت فدراسیون کریکت آسیا را به دست آورد. این سال‌هایی بود که کریکت در افغانستان در حال رشد بود. سفر برخی تیم‌های دیگر تا رسیدن به عضویت دایمی شورای بین‌المللی کریکت ده‌ها سال را در بر گرفت، افغانستان اما در ۱۴ سال این سفر را پیمود.

افسانه‌ای که به حقیقت پیوست

باشگاه "ام‌ سی‌سی" در لندن یکی از باشگاه‌هایی بود که برای توسعه کریکت در افغانستان تلاش کرد. این باشگاه در کنار ساختن میدان‌های کریکت (پیچ) در مکاتب به نوجوانان وسایل بازی کریکت را نیز فراهم می‌کرد.

متیو فلیمینگ، رئیس این باشگاه می‌گوید داستان تیم کریکت افغانستان داستان دل‌انگیز نسل او است.

او می‌گوید: "من از کریکت افغانستان دو خاطره جالب دارم. یکی این است که در یک مکتب در دره پنجشیر میدان یا پیچ مصنوعی کریکت می‌ساختیم و این مکتب از جاده آسفالت‌شده دو ساعت راه فاصله داشت. آن‌جا هیجان جوانان و کودکان برای کریکت بسیار جالب بود. دوم در اردوگاه کریکت 'ام سی‌سی ' در جلال آباد هزاران نفر حضور داشتند و باید بگویم که همه آنها علاقه‌مند کریکت هم نبودند. از این رو، از آنجا تا این میدان و این‌که افغانستان در سطح بین‌المللی به مسابقه می پردازند، مانند قصه‌های افسانوی است."

در حال حاضر افغانستان بازی‌های داخلی و تمرینی خود را در میدان ورزشی "گریتر نویدا" در هند برگزار می‌کند. اعمار میدان‌های معیاری (استاندارد) ورزشی کریکت در داخل کشور، ایجاد تیم کریکت زنان و فراهم آوری زمینه‌های پیشرفت برای جوانان از چالش‌های مهم فراراه اداره کریکت بورد افغانستان تلقی می‌شود. در همین چارچوب عاطف مشعل، رئیس کریکت بورد افغانستان می‌گوید، بازیکنان و اداره کریکت این کشور سفر دشواری پیش رو دارند.

حالا که تیم ملی کریکت افغانستان در میدان تاریحی لاردز لندن به مصاف تیم "ام‌سی‌سی" می‌رود و باشگاه "ام‌سی‌سی" برای این مسابقه ورزشکاران برجسته جهان کریکت را جمع کرده است، نتیجه این مسابقه هرچه باشد، نشان می‌دهد که تیم ملی کریکت افغانستان با دست‌آورد هایی که دارد در سطح منطقه و جهان توجه بسیاری‌ها را به خود جلب کرده است.