انتقاد سازمان ملل متحد و دولت افغانستان از وضعیت مبارزه با فساد

وزیر دارایی حق نشر عکس mof.gov.af
Image caption وزیر دارایی افغانستان (راست) و نماینده ویژه سازمان‌ملل در افغانستان می‌گویند فساد اداری هنوز از چالش‌های بزرگ دولت افغانستان است

دولت افغانستان می‌گوید در عملی کردن تعهداتش در راستای مبارزه با فساد اداری در نشست بروکسل (۲۰۱۶) عقب مانده است. نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان نیز وضعیت مبارزه با فساد در این کشور را نامطلوب خوانده است.

موجودیت فساد در ادارات دولتی از مهمترین چالش‌ها در افغانستان است. در نشست بروکسل در مقابل تعهد ادامه کمک‌های جامعه جهانی به افغانستان، این کشور برای مبارزه با فساد اداری تعهد سپرد.

اکلیل حکیمی، وزیر مالیه/دارایی افغانستان که در ختم نشست بورد مشترک هماهنگی و نظارت (JCMB)، در یک نشست خبری مشترک با نماینده ویژه سازمان ملل متحد در کابل، گفت فساد هنوز یک چالش جدی در برابر دولت افغانستان است.

او می‌گوید تعهداتی را که حکومت افغانستان در کنفرانس بروکسل به کشورهای کمک کننده سپرده بود، نتوانسته به گونه کامل عملی کند.

آقای حکیمی افزود که هر چند دولت برای مبارزه با فساد اداری گام‌های موثری برداشته اما، به گفته او، این تلاش برای آنها و جامعه جهانی قابل قبول نیست.

تادا میچی یاماماتو، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در افغانستان می‌گوید هرچند دولت افغانستان در بخش‌های مختلف برای مبارزه با فساد اداری دستاوردهایی داشته اما، به گفته او، از وضعیت فعلی دولت افغانستان راضی نیست.

وی گفت: "من گفتم که این نشست بسیار خوب بود اما به هیچ وجه نگفتم که از وضعیت موجود در بخش‌های فساد اداری، امنیت و تقویت زنان در افغانستان راضی هستیم. این مسایل بسیار پیچیده است که دولت افغانستان با آن رو به رو است. رسیدگی به این مسایل زمان‌گیر است اما حکومت افغانستان تعهد جدی در راستای رسیدگی به فساد اداری دارد."

او از تلاش‌های حکومت افغانستان برای عملی ساختن تعهدات کنفرانس بروکسل قدردانی می‌کند اما، به گفته او، برای تحقق این خواست به تلاش‌های بیشتری نیاز است.

وی می‌گوید که در سطح رهبری حکومت وحدت ملی تعهد جدی برای مبارزه با فساد اداری وجود دارد و جامعه جهانی متعهد است که دولت افغانستان را حمایت کند.

چندی پیش اتحادیه اروپا و سازمان شفافیت بین‌المللی نیز از دولت افغانستان خواسته بود که تلاش‌ها برای مبارزه با فساد را بیشتر سازد.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط