غنی در پاسخ به منتقدان: پیشنهادهای واضح خود را بیاورید

اشرف غنی حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی از منتقدان خود خواست که با یک پیشنهاد واضح بیایند که در دو ولایت چطور تغییرات می‌آروند.

محمد اشرف غنی که در روزهای گذشته مورد انتقاد شخصیت‌های عمده سیاسی از جمله ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری، محمد محقق معاون دوم، ریاست اجرائی و عطا محمد نور والی ولایت بلخ قرار گرفته، از آنان خواسته است تا پیشنهاد اصلاحاتی خود را بیاورند.

او با بازگویی ضرب‌المثل افغانی"این گز و این میدان" گفت که تمام کسانی که انتقاد دارند بیایند و یک پروژه ۵۰۰ میلیون دلاری را اجرا کنند و با یک پیشنهاد واضح بیایند که در دو ولایت چطور تغییرات می‌آورند و با بخش خصوصی، علما و جوانان افغانستان بنشینند."

اخیرا محمد محقق، ژنرال دوستم و عطا محمد نور تشکیل ائتلافی را زیر نام "نجات افغانستان" در شهر آنکارا ترکیه اعلام و رئیس جمهوری را به انحصار قدرت متهم کردند.

آقای غنی در جواب به این اعتراض‌ها گفت: "آیا وضعیت و سیاست محدود به دو انگشت باشد قابل دوام است؟ و یا اینکه کل مردم افغانستان باید در سیاست شریک باشند."

او گفت که تا پیش از این، هرگز تصامیم به صورت مشارکتی همانند آنچه که در دوران حکومت او بوده، گرفته نشده بود. رئیس جمهوری افغانستان گفت که تمام تصامیم در شورایی گرفته شده که همه در آن مشارکت دارند و افزود افغانستان دارای نظام مشارکتی است.

اشرف غنی گفت که اگرسخن از اصلاحات است، خود او رکورد دار آن است و افزود "من تمام دارایی خود را با منبع آن ذکر کرده‌ام" و تمام کسانی که وارد سیاست می‌شوند، باید این کار را بکنند.

بعد از اینکه عطا محمد نور، با آقای غنی وارد مذاکره شده و از آقای عبدالله، رئیس اجرائی افغانستان انتقاد کرد، گفته شد که او بعد از بسته شدن دارایی هایش حاضر به گفتگو شده‌است.

آقای غنی گفت که حتی در قسمت تقرر افراد نیز همواره مشاوره دوامدار صورت گرفته است.

آقای غنی با اشاره به مذاکراتش با آقای نور گفت که "استاد عطا از سیاست‌مداران مطرح افغانستان است و امید که به عنوان سیاست‌مدار مطرح، مسئولانه رفتار کند."

دوستم با حکم دادستانی ازافغانستان خارج شده است

بعد از اینکه احمد ایشچی از رقبای سیاسی آقای دوستم او را متهم به سوء رفتار جنسی کرد، پرونده‌ قضایی برای او تشکیل شد. وقتی از رئیس جمهوری افغانستان درباره این پرونده پرسیده شد، گفت که درباره شخصیت‌های سیاسی سخن نخواهد گفت و ابراز نظر درباره این پرونده در صلاحیت دادستانی و قوه قضائیه افغانستان است.

Image caption احمد ایشچی، از مخالفان سیاسی عبدالرشید دوستم و معاون پیشین حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان مدعی است که آقای دوستم و محافظانش او را لت و کوب کرده‌اند، لباس‌هایش را در آوردند و وانمود کردند که به او تجاوز می‌کنند.

او تاکید کرد که مسئله دوستم عدلی و قضایی است و آقای دوستم با اجازه دادستانی افغانستان به ترکیه سفر کرده است.

انتقادهای دیگری که آقای غنی با آن مواجه بوده، وجود شمار زیادی از وزیران و روسای نهادهای مستقل است که به صورت سرپرست و نه مسئول اصلی به این کار گماشته شده‌اند.

او در این باره گفت که چالش‌های که در استفاده از صلاحیت مجلس شورای ملی وجود داشت و همچنین مشکلات سیاسی باعث این وضعیت شده و وعده داد که "تعهد ما این است که تمام پست‌های سرپرستی در شش ماه آینده خلاص شود و اصول و قواعد بازی باید واضح شود."

آقای غنی در این نشست گفت که رئیس جمهوری آمریکا برای تجهیز نیروی هوایی افغانستان ۸۶۰ میلیون دلار کمک کرده و تا سال ۲۰۱۸ ارتش افغانستان به هواپیماهای آمریکایی مجهز خواهد شد.

او گفت که دلیل تاخیر در روند تجهیز نیروهای هوایی ارتش افغانستان این بوده که تمام خلبانان افغان با سیستم هواپیماهای روسی آشنایی داشتند و بعد از وضع تحریم‌ها علیه روسیه، افغانستان قادر به خریداری هواپیماهای روسی نبوده است.

آقای غنی گفت که صدها خلبان افغان اکنون در حال آموزش در آمریکا هستند.

Image caption آمریکا چندین فروند هواپیمای جنگی از نوع A-۲۹ را به نیروهای هوایی افغانستان تحویل داده است

او اعلام کرد که ۳۰ درصد تلفات نیروهای امینتی افغانستان در سال جاری کاهش یافته با توجه به اینکه شش ماه اول سال نیروهای امنیتی افغانستان با شدیدترین تهدیدهای امنیتی روبرو بودند و در ولایت هلمند نیز نیروهای امنیتی افغانستان کمترین تلفات را داشته است.

به گفته رئیس جمهوری افغانستان توجه جامعه جهانی به افغانستان نیز در این سالها بیشتر و نگاه منطقه‌ای به افغانستان از منفی به مثبت تبدیل شده است.

"فریاد نمی‌زنم"

محمد محقق دیروز مدعی شده بود که آقای غنی در جلسات کابینه بر سر بعضی وزیران فریاد زده و خواستار استعفای آنان شده است، امروز آقای غنی گفت که باید مشخص شود که چه کسی فریاد می‌زند.

او به صورت مشخص به آقای محقق اشاره نکرده ولی گفت که بعضی‌ها انضباط ندارند، او سپس افزود:"انضباط دولتی این است که اعضای شورای امنیت ملی به رسانه‌ها برود؟ حکومت داری انضباط می‌خواهد".

آقای غنی گفت که به عنوان رئیس جمهوری افغانستان، قانون اساسی به او صلاحیت داده که وزیران را عزل و نصب کند و این کار نکرده و از حوصله کار گرفته است.

حق نشر عکس ARG
Image caption آقای غنی به صورت مشخص به آقای محقق اشاره نکرده ولی گفت که بعضی‌ها انضباط ندارد

او باز هم تاکید کرد که هرکس پیشنهاد عملی نداشته باشد، این موضوع را به یک امر شخصی مبدل نکند.

آقای غنی با اشاره به اینکه افغانستان نیاز دارد به صلح برسد، گفت که اگر اوفریاد می‌زد، به هرحرکت مدنی توهین می‌کرد و پرسید آیا تاکنون کسی دیده که کدام حرکت مدنی را توهین کند.

مدیرت و مهار آب اولویت افغانستان است

وقتی از آقای غنی درباره اظهارات اخیر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران درباره مدیریت آب در افغانستان پرسیده شد، گفت که تعبیرهای مختلف در این باره صورت گرفته و مشکل، مشکل افغانستان نیست.

او گفت که معاهده هلمند معاهده قبول شده بین‌المللی است. آب افغانستان آبرو و عزت افغانستان است.

افغانستان: سدسازی در افغانستان نباید موجب نگرانی حسن روحانی باشد

غنی: اجرا معاهده آب هلمند با ایران در دستور کار دولت قرار دارد

به گفته او ۱۸ میلیارد متر مکعب آب سرمایه ملی افغانستان است که این آب‌ها مهار می‌شود و زمینه همکاری و نه تضاد بین‌المللی را فراهم خواهد کرد .

او گفت که سد سلما پیشتر از سد دوستی ساخته شد و بعد از موقعیت جغرافیایی دومین سرمایه افغانستان آب است که برای مهار آن کار زیادی نیاز است.