مقام‌های محلی ولایت فراه: طالبان هفت مسافر غیرنظامی را کشتند

فراه حق نشر عکس Fmic
Image caption مقام‌های محلی ولایت فراه می‌گویند که هفت غیر نظامی کشته شده مسافرانی بودند که از ولایت فراه به سمت هرات در حرکت بودند

مقام‌های محلی ولایت فراه در جنوب غرب افغانستان تایید کردند که افراد گروه طالبان در ولایت فراه هفت مسافر غیرنظامی را کشتند.

محمد ناصر مهری، سخنگوی والی ولایت فراه به محفوظ زبیدی، خبرنگار بی‌بی‌سی گفته است که این حادثه روز گذشته در منطقه شمالگاه شهر فراه، مرکزولایت رخ داده است.

او گفته که نیروهای شورشی مخالف دولت افغانستان در مسیر شاهراه فراه هفت مسافر را از یک اتوبوس مسافربری پایین آوردند و آنان را به قتل رساندند.

سخنگوی والی فراه می‌گوید که این اتوبوس مسافربری از مرکز فراه به سمت هرات در حرکت بود.

آقای مهری گفته که این خودرو برای یک ساعت در محل متوقف بود تا اینکه نیروهای امنیتی افغانستان به محل ‌رسیدند و با نیروهای شورشی درگیر شدند.

او گفت که درگیری نیروهای امنیتی افغان با شورشیان تا ساعت یک بعد از ظهر دیروز، سه‌شنبه، ۲۰ سرطان/تیر ادامه داشت و براساس گزارش‌ها ۱۰ عضو گروه طالبان در این درگیری کشته و بقیه از محل فراری شدند.

به گفته آقای مهری عملیات پاکسازی محل تا ساعت ۲ بامداد امروز، چهارشنبه ادامه داشت و اکنون مسیر به روی رفت و آمد باز شده‌است.

ربودن و کشتن مسافران در افغانستان تازگی ندارد. افراد گروه طالبان بارها مسافران را به اتهام همکاری با نیروهای دولتی ربوده و بعد کشته‌اند. چند روز پیش افراد این گروه در ولایت بدخشان دو دختر را که کارمند نیروهای پلیس ملی بودند، تیرباران کردند.

مهم ترین واقعه آدم‌ربایی و قتل، ربودن ۳۱ نفر از مردم هزاره بود که روز چهارم حوت (اسفند) ۱۳۹۳ زمانی که از هرات به سوی کابل سفر می‌کردند، در ولایت زابل از سوی افراد مسلح گروگان گرفته شدند. آدم‌ربایان بعدا هفت تن از ربوده شدگان را سربریدند.

این حادثه باعث تظاهرات گسترده در کابل شد که در جریان آن، معترضان اجساد مقتولان را به ارگ ریاست جمهوری افغانستان بردند.

Image caption فراه در جنوب غرب افغانستان از ولایت‌های ناآرام این کشور است