عبدالله: کشورهای آسیای میانه بین گروه‌های تروریستی فرق نگذارند

عبدالله حق نشر عکس Abdullah abdullah/facebook
Image caption آقای عبدالله می‌گوید کشورهای آسیای میانه نباید میان گروه‌های تروریستی فرق بگذارند

چهارمین نشست بین‌المللی آسیای میانه و افغانستان برای گفت‌وگو در مورد چگونگی همکاری در مبارزه با تروریسم امروز ۲۳ سرطان (تیر) در شهر بامیان افغانستان آغاز شد.

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی افغانستان در این نشست گفت که در سال‌های گذشته در مبارزه با تروریسم در منطقه کوتاهی‌های زیادی صورت گرفته که تنها یک کشور نه، بلکه همه متضرر شده‌اند.

او می‌گوید که افرادی از تمامی منطقه در بین گروه‌های تروریستی هستند اما در مبارزه با تروریسم، بخش زیادی از بار بر دوش مردم افغانستان گذاشته شده است.

او گفت: " اگر کسی از قفقاز در جنگ با ما در افغانستان است. دعوایش با ما چیست؟ دعوای او در جای دیگر است" و افزوده است: "همکاری‌ها در جایی کم است، در جایی وجود ندارد و در جایی حتی با چالش مواجه هستیم که از گروه‌های تروریستی حمایت صورت می‌گیرد."

+ دومین نشست پروژه انتقال برق از آسیای میانه به آسیای جنوبی برگزار شد

+ نشست دو روزه افغانستان و آسیای میانه در کابل گشایش یافت

+ تصمیم تاجیکستان و پاکستان به مبارزه مشترک با تروریسم

+ دهلی تلاش دارد از طریق افغانستان به کشورهای آسیایی میانه راه یابد

رئیس اجرایی افغانستان تاکید کرد که در افغانستان با وجود سیاست صلح آمیز، میان گروه‌های تروریستی فرقی گذاشته نمی‌شود اما بعضی کشورها در منطقه با این فکر که چون بین طالبان و داعش تفاوت نظر، آنهم بر سر منافع زودرس، وجود دارد، برای یکی نسبت به دیگر رجحان قائل می‌شوند. وی گفت: "این اشتباه محض است و قیمتش بزرگ است."

او گفت: "یک گروه تروریستی که هدفش یک کشور آسیای میانه است در افغانستان فعالیت دارد و دست به کشتار مردم افغانستان می‌زند. این زمینه چرا مساعد شده؟ چون طالبان افغانستان را ناآرام ساخته و آن هم به خاطر تحقق منافع یک کشور. مساله روشن و واضح است."

به باور آقای عبدالله، رویکرد برخی کشورهای به خاطر پیگیری منافع محدود آنها بر این مساله روشن، سایه ‌افکنده و سبب می‌شود کشورها دچار اشتباهات بزرگی شوند.

حق نشر عکس Aiss
Image caption چهارمین نشست بین‌المللی کشورهای آسیای میانه و افغانستان برا دو روز در بامیان برگزار شده است

وی با اشاره به تحولات جهانی در دهه‌های اخیر از جمله پایان جنگ سرد، چالش تروریسم در آغاز قرن ۲۱، وضعیت افغانستان، رشد القاعده، به میان آمدن داعش، مذاکرات هسته‌ای ایران، آغاز به کار جاده ابریشم از سوی چین و کاهش بهای نفت، گفت باید گفت‌وگوهای کشورهای منطقه با توجه به این موضوعات برای تامین منافع همه منطقه، شکل بگیرد.

در چهارمین نشست بین‌المللی کشورهای آسیای میانه و افغانستان کارشناسان و مقاماتی از کشورهای منطقه گردهم آمده‌اند تا به گونه علمی، در مورد مبارزه با تروریسم مذاکره کنند. این نشست دو روزه از سوی انستیتوی مطالعات استراتژیک افغانستان برگزار شده است.

داوود مرادیان رئیس این انستیتو گفت هدف از برگزاری این نشست برداشتن قدمی برای پیوند دوباره کشورهای منطقه از طریق شناخت بیشتر و اعتماد بیشتر برای افزایش همکاری‌های منطقه‌ای در مبارزه با تروریسم است.

طاهر زهیر والی بامیان نیز می‌گوید در مسایل منطقه کمتر بررسی‌های عملی برای شناخت آسیب‌ها و ریشه‌ها صورت گرفته است.

به باور وی، در جهان معاصر اهمیت امنیت مشترک و ابعاد نهانی سرنوشت مشترک مردم در منطقه و جهان واضح است و ثابت شده که یک کشور به تنهایی نمی‌تواند امنیت خود را تامین کند.

او می‌گوید همانگونه که پدیده تروریسم به گونه‌ای سریع در جهان گسترش یافته، پدیده‌هایی چون صلح و حقوق بشر می‌توانند الهام بخش جهانیان باشند.

برگزاری این نشست در حالی صورت می‌گیرد که حکومت وحدت ملی، به خصوص در این اواخر تلاش‌های زیادی برای بهبود و رشد روابط به خصوص در عرصه اقتصادی با کشورهای آسیای میانه صورت داده است.

مطالب مرتبط