معاون رئیس‌جمهوری افغانستان: خصومت‌ها‌ کشور را به پرتگاه سقوط نزدیک کرده

سرور دانش حق نشر عکس Arg
Image caption معاون دوم ریاست‌جمهوری افغانستان در مورد افزایش تفرقه‌‌ قومی در این کشور هشدار داد

محمد سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری افغانستان می‎گوید برخی از گروه‌ها کوشش می‌کنند خصومت‌ها و تندروی‌های قومی مذهبی، سمتی و زبانی را در کشور دامن بزنند.

آقای دانش که امروز شنبه (۲۴ سرطان/تیر) در مراسمی به مناسبت چهل و نهمین سالیاد کشته شدن اسماعیل بلخی، شاعر افغان در کابل سخنرانی می‌کرد گفت فشارها به حدی زیاد شده که گلوی مردم را می‌فشارد و خصومت‌ و نفرت‌پراکنی‌ها کشور و تمام دستاوردهای مردم را به "پرتگاه سقوط" نزدیک کرده است.

هرچند معاون دوم رئیس‌جمهوری افغانستان از فرد یا گروه خاصی نام نبرد اما گفت این "حلقات" تلاش دارند فضای دوستی را میان مردم افغانستان "تنگ و تلخ" سازند.

آقای دانش می‌گوید رسالت آنها و همه شهروندان کشور است که در شرایط حساس امروزی از هر نوع حرکت تفرقه آمیزی که باعث تضعیف روحیه مردم و نظامی سیاسی کشور میشود پرهیز شود.

او سپس از حمایت جامعه جهانی به خاطر این که در کنار حکومت وحدت ملی برای تطبیق برنامه‌های آن هست، ابراز خرسندی کرد.

پس از انتخابات سال ۱۳۹۳ صف بندی‌های قومی در حلقات سیاسی و اجتماعی در افغانستان پررنگ‌تر شده است.

اخیرا محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان هم خواستار پایان 'قطب‌بندی‌های قومی' در افغانستان شد.

آقای غنی گفت: "ما نمی‌توانیم نابودی پنهانی برخاسته از قطب‌بندی‌ قومی را دست کم بگیریم. مثل همیشه، رهبران بی‌پروا و افرادی که منافع ملی را قربانی منفعت شخصی‌شان می‌کنند، می‌توانند یک جامعه پولاریزه را دست‌کاری کنند. ما نمی‌توانیم اجازه چنین کاری را بدهیم."

او گفت که احساس نارضایتی در افغانستان به صورت فزاینده‌ای شکل قومی به خود می‌گیرد.

چند هفته پیش نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان با اشاره به تنش‌های اخیر در کابل، در نشست ویژه شورای امنیت سازمان ملل گفته بود که اگر در شیوه حکومت‌داری افغانستان تغییری اتفاق نیافتد، این کشور با بحران‌های جدی‌تر مواجه خواهد شد که "کنترل آن دشوار خواهد بود".