عطا محمد نور: شرکای بین‌المللی افغانستان بی‌طرف باشند

عطا محمد نور حق نشر عکس Atta Noor/FB
Image caption عطا محمد نور، والی بلخ و رئیس اجرایی جمعیت اسلامی که شامل ائتلاف جدید سیاسی است

عطا محمد نور، والی بلخ و از بنیان‌گذاران یک ائتلاف جدید سیاسی در افغانستان در یک نشست خبری گفت که هدف تشکیل این ائتلاف انجام اصلاحات در نظام است. او از شرکای بین‌المللی افغانستان خواست تا در مسائل سیاسی این کشور بی‌طرف باشند.

آقای نور که رئیس اجرایی حزب جمعیت نیز است، در یک نشست خبری امروز یکشنبه ۲۵ سرطان/تیر تأکید کرد "هدف ائتلاف نجات برای افغانستان سقوط نظام نیست، چون اعضای ائتلاف ستون‌های نظام‌ هستند و هدف آنها اصلاح آن است."

احزاب 'جمعیت اسلامی افغانستان'، 'جنبش ملی اسلامی افغانستان' و 'وحدت اسلامی مردم افغانستان' اخیرا ائتلافی را به نام 'شورای عالی ائتلاف برای نجات افغانستان' شکل داده‌اند. رهبران این سه حزب با انتشار اعلامیه‌ای گفتند که "برای جلوگیری از فروپاشی نظام و هرج و مرج سیاسی و به دلیل شرایط دشوار امنیتی، روند غیرقانونی عملکرد دولت و آسیب‌پذیر شدن شیرازه وحدت ملی" این سه حزب تصمیم گرفته‌اند تا "شورای عالی ائتلاف برای نجات افغانستان" را ایجاد کنند.

پس از تشکیل این ائتلاف سیاسی با حضور جنرال دوستم، عطا محمد نور والی بلخ و محمد محقق معاون رئیس اجرایی در ترکیه، شاه حسین مرتضوی، سرپرست سخنگوی دولت در فیسبوکش بدون اینکه از این ائتلاف جدید سیاسی نام ببرد، نوشت که "جنبش‌های که به جای هتل‌ها و پارک‌های خارج، جاده‌های کابل را برای تظاهرات مدنی و عدالت‌خواهی خود انتخاب کردند، به نظر من اقدام‌شان به مراتب ملی و همسو با منافع مردم و کشور است".

بیشتر بخوانید:

حق نشر عکس Atta Mohammad Noor/FB
Image caption ائتلاف سیاسی جدید از "افزایش فساد و تمرکز قدرت" در حکومت وحدت ملی انتقاد کرد

نور: افغانستان توسط سه، چهار نفر قبضه شده

اخیرا محمد محقق، ژنرال دوستم و عطا محمد نور، رئیس جمهوری غنی را به انحصار قدرت متهم کردند. آقای نور در نشست امروز یکبار دیگر از "انحصار" قدرت در ارگ ریاست جمهوری انتقاد کرد و گفت "کشور توسط سه، چهار نفر مشخص قبضه شده است و نه تقسیم کار وجود دارد و نه مشارکت سیاسی و نه برنامه‌‌ای برای خدمت به مردم".

آقای نور هشدار داد که اگر نظام اصلاح نشود و به گفته او، استبداد ادامه یابد، دست به هر وسیله‌ای خواهند زد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، اخیرا در واکنش به اتهام انحصارگرایی قدرت از سوی ارگ گفته بود: "آیا وضعیت و سیاست که محدود به دو انگشت باشد قابل دوام است؟ و یا اینکه کل مردم افغانستان باید در سیاست شریک باشند." او گفت که تا پیش از این، هرگز تصمیم‌ها به صورت مشارکتی مانند آنچه که در دوران حکومت او بوده، گرفته نشده بود.

حق نشر عکس Arg
Image caption اشرف غنی: ارگ ریاست جمهوری افغانستان جای استبداد نبوده، بلکه مکان مردم‌سالاری و خانه مشترک مردم است

رئیس جمهوری افغانستان گفت که تمام تصمیم‌ها در شورایی گرفته شده که همه در آن مشارکت دارند و افزود افغانستان دارای نظام مشارکتی است.

تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه سازمان ملل در افغانستان، با اشاره به بروز تنش‌های سیاسی داخلی گفته بود که بدون تلاش‌های جدی دولت وحدت ملی افغانستان برای گسترش مشارکت سیاسی، افزایش شفافیت و تقویت اعتبار دولت به ویژه در بخش امنیتی، افغانستان با بحران‌های بیشتری در یک فضای "به شدت شکننده" روبرو خواهد شد.

'شرکای بین‌المللی افغانستان طرف ارگ را نگیرند'

رئیس اجرایی حزب جمعیت، بدون ارائه جزئیات بیشتر، از حامیان بین‌المللی افغانستان خواست تا در شیوه کاری خود در این کشور تجدید نظر کنند و با این ائتلاف سیاسی مذاکره کنند.

آقای نور گفت شرکای بین‌المللی افغانستان باید از حد مشاوره تجاوز نکنند و علیه ائتلاف سیاسی فعالیت نکنند، زیرا این ائتلاف "برخاسته از عمق جامعه این کشور است".

آقای نور تصریح کرد که شرکای بین‌المللی نباید طرف این ائتلاف قرار بگیرند و نباید برخلاف شعارهایی که درباره حقوق بشر سر می‌دهند از حکومتی که" فساد در آن موج می‌زند و معترضان مدنی را با گلوله سرکوب می‌کند حمایت مالی کنند".

حق نشر عکس MOHAMMAD MOHAQEQ/FB
Image caption محمد محقق(راست) و ژنرال دوستم

هوگو لارنس کاردار سفارت آمریکا در کابل در یک نشست خبری اخیرا گفته بود که دولت آمریکا، جامعه جهانی و مردم افغانستان از انجام تحقیقات درباره پرونده عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری و از بنیان‌گذاران ائتلاف سیاسی جدید، حمایت می‌کنند. او همچنین گفت که از گام‌هایی که در این زمینه ممکن برداشته شود، نیز حمایت خواهند کرد.

احمد ایشچی تقریبا هشت ماه پیش مدعی شد که آقای دوستم و محافظانش او را در شبرغان مرکز جوزجان ربودند و با او بدرفتاری جنسی کردند. در پی آن دادستانی کل افغانستان پرونده‌ای در مورد این قضیه تشکیل داد.

پس از آن نیز اتحادیه اروپا خواهان پایان به موقع رسیدگی به پرونده ژنرال عبدالرشید دوستم و دادرسی عادلانه اتهامات علیه او شد.

حق نشر عکس Social media
Image caption رحمت‌الله نبیل، یکی از بنیان‌گذاران حرکت سیاسی "محور"

به دنبال افزایش انتقادها از حکومت وحدت ملی، حرکت سیاسی "محور مردم افغانستان" امروز رسما اعلام موجودیت کرد. حرکت جدید با برجسته کردن ناکامی‌های حکومت وحدت ملی افغانستان در حوزه امنیت، اقتصاد و سیاست خارجی حضورش را اعلام کردند.

این حرکت، سیاست‌های حکومت وحدت ملی را ناکام و تفرقه‌انداز خوانده و برنامه‌های صلح و جنگ آن‌را نیز بدون تاثیر دانسته است. این جریان جدید سیاسی شعار اصلی خودش را "بازگشت به قانون و بازگشت به مشروعیت سیاسی" اعلام کرده‌اند.

دفتر ریاست جمهوری افغانستان تأکید دارد که اکثر خواست‌های جنبش‌های شکل‌گرفته با برنامه‌های ملی و اصلاحی رئیس جمهوری غنی همخوانی دارد.