تیم روباتیک دختران افغانستان: به واشنگتن آمده‌ایم تا ثابت کنیم می‌توانیم

تیم رباتیک دختران افغانستان
Image caption "خیلی ها فکر می‌کنند افغان‌ها فقط در فکر جنگ و جدل هستند ولی ما آمده‌ایم تا خلاقیت زنان افغان را نشان دهیم."

اعضای تیم افغانستان خود را برای شرکت در یکی از مراحل رقابت در مسابقات روباتیک در واشنگتن آماده می‌کنند.

شش دختر محصل عضو تیم افغانستان به همراه مربی این تیم مشغول انجام آخرین تمرین‌ها پیش از شروع مسابقات هستند.

روبات آنها مشغول جمع‌آوری توپ‌های آبی رنگ و انتقال آن به مخزن مخصوص است. موضوع رقابت مقابله با کم‌آبی است و توپ‌های آبی رنگ نماد آب سالم هستند.

هم‌زمان با تمرین، دختران نوجوان تیم افغانستان به سوال‌های خبرنگاران کنجکاو رسانه‌های آمریکایی و بین‌المللی پاسخ می‌دهند.

رقابت‌های روباتیک موسوم به فرست گلوبال از یکشنبه ۲۵ تیر (۱۶ ژوییه) در واشنگتن آغاز شده و سه شنبه عصر به پایان می‌رسد.

نمایندگان ۱۵۷ کشور جهان به همراه ۵ تیم قاره‌ای در این رقابت‌ها حضور دارند اما در این میان تیم افغانستان که اعضایش را دختران ۱۴ تا ۱۷ ساله تشکیل می‌دهد، بیشتر از دیگر تیم‌ها مورد توجه است.

پیشرفت دختران افغان

اعضای تیم افغانستان می‌گویند به واشنگتن آمده‌اند تا به دیگران نشان دهند که دختران افغان هم می‌توانند در بخش‌های فناوری و علوم پیشرفت کنند.

رودابه نوری یکی از این دانش‌آموزان است. رودابه به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "خیلی ها فکر می‌کنند افغان‌ها فقط در فکر جنگ و جدل هستند ولی ما آمده‌ایم تا خلاقیت زنان افغان را نشان دهیم."

رودابه و پنج عضو دیگر تیم افغانستان (فاطمه قادریان، سمیه فاروقی، کوثر روشن، لیدا عزیزی و یاسمن یاسین‌زاده) همگی از شهر هرات هستند و در مدارس ملکه جلالی، رسالت و توحید تحصیل می‌کنند.

رودابه می‌گوید اعضای تیم از میان حدود ۱۵۰ دختر دانش‌آموز علاقمند به فناوری انتخاب شده‌اند و برای رسیدن به واشنگتن مشکلات زیادی را پشت سر گذاشته‌اند.

آن چه در ابتدا توجه رسانه‌های جهانی را متوجه تیم روباتیک دختران افغانستان کرد، انتشار خبری درباره خودداری ایالات متحده از اعطای روادید سفر به این دانش آموزان برای سفر به آمریکا بود.

کوثر روشن، یکی دیگر از اعضای تیم می‌گوید سفارت آمریکا در کابل "دو بار با درخواست ویزای اعضای تیم مخالفت کرد."

اما در نهایت با انتشار این خبر و واکنش بعضی از شخصیت‌های سیاسی در آمریکا، ماجرا به گوش رییس جمهوری آمریکا رسید و دونالد ترامپ دستور داد مجوز سفر دختران محصل افغان صادر شود.

کوثر می‌گوید: "حمایت‌های زیادی از ما شد که در نهایت باعث شد ویزا بگیریم. از سناتور برنی سندرز و سناتور جین شهین، خبرنگاران و مردمی که از ما حمایت کردند تا این خبر به اطلاع آقای ترامپ برسد، تشکر می‌کنم."

Image caption "یکی دیگر از مشکلاتی که طی کردیم این بود که مردم زیاد گپ می‌زدند ولی حمایت‌های خانواده و دوستان باعث شد این مشکلات را رد کنیم"

"گپ مردم"

علاوه بر رد درخواست ویزای تیم، دختران نوجوان افغان با مشکلات دیگری هم برای سفر به آمریکا مواجه بوده‌اند. مشکلات امنیتی سفر به کابل برای درخواست ویزا به رغم حملات انتحاری در این شهر و تظاهرات اعتراض آمیز ضددولتی که رفت و آمد را در شهر مختل کرده بود از جمله مشکلات اعضای تیم بود.

کوثر همچنین از وجود مشکل دیگری خبر داد. او گفت: "یکی دیگر از مشکلاتی که طی کردیم این بود که مردم زیاد گپ می‌زدند ولی حمایت‌های خانواده و دوستان باعث شد این مشکلات را رد کنیم."

رودابه هم گفت: "خیلی‌ها ذهن خوب و روشنی درباره زن ها ندارند. فکر می‌کنند زنان باید در خانه بمانند. من می‌گویم این غلط است چرا که زنان هم می‌توانند مانند مردها کار کنند."

دختران تیم روباتیک افغانستان می‌گویند تازگی فناوری‌های جدید مانند روباتیک هم باعث شده حضور دختران در آن کم‌رنگ‌تر از پسران باشد.

آنها می‌گویند امیدوارند با حضورشان راهگشای دیگر دختران و زنان افغان باشند.

به گفته کوثر در حالی که بسیاری از افراد در افغانستان با روبات‌ها ناآشنا هستند، او و هم تیمی‌هایش امیدوارند "الگویی برای دیگران افغان باشند تا دخترها هم بتوانند در این بخش‌ها پیشرفت کنند."

موضوعات مرتبط