ناتو: در 'جلوگیری از نشستن هواپیمای دوستم' در مزارشریف دخیل نبودیم

دوستم حق نشر عکس FVP Afghanistan
Image caption دفتر آقای دوستم بازگشت او را رد کرده و ارگ ریاست جمهوری افغانستان گفته که مانعی برای بازگشت او نیست

ویلیام سالوین، یکی از سخنگویان نیروهای حمایت قاطع به رهبری ناتو در افغانستان اعلام کرده که این نیروها در تصمیم‌گیری درباره نشستن یا جلوگیری از نشستن هواپیمای عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان دخیل نبوده‌اند.

گزارش‌ها از افغانستان نشان می‌دهد که به هواپیمای ژنرال عبدالرشید دوستم اجازه داده نشده تا در فرودگاه مزارشریف بنشیند. تا هنوز مشخص نیست که چه کسی مانع نشستن هواپیمای او شده اما یک منبع نزدیک به رئیس‌جمهوری غنی به بی‌بی‌سی گفت که بازگشت آقای دوستم به دلیل این که با حکومت مرکزی هماهنگ نشده بود، باعث ایجاد سوءظن شده بود.

دفتر آقای دوستم اما خبرها در مورد سفر او به مزارشریف را تکذیب کرده است.

سخنگوی ناتو در گفت‌وگو با اسدالله لودین، خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل گفت: "بدیهی است که این جزو مأموریت نیروهای حمایت قاطع ناتو نیست. مأموریت ما آموزش، مشوره و همکاری با نیروهای امنیتی افغانستان است و این کاری است که ما می‌کنیم. به نظر می‌رسد، این یک مسئله داخلی افغانستان و یک مسئله سیاسی است و چیزی نیست که ما به راحتی درگیر آن شویم."

آقای سالوین درپاسخ به این سوال که آیا از آنان خواسته شده بود که اجازه نشستن به هواپیمای حامل آقای دوستم داده شود، گفت: "از ما درخواست شد که زنگ بزنیم و سعی کنیم برای معاون اول رئیس جمهوری اجازه بگیرم که نشست کند. ما رد کردیم که چنین زنگی بزنیم. چون باز هم این جزو از کار ما نیست که در امور سیاسی افغانستان مداخله کنیم."

سخنگوی ناتو درباره اینکه چه کسی این درخواست را مطرح کرده بود، گفت: "من این اطلاعات را ندارم. ولی می‌دانم که با فرمانده حوزه شمال ناتو، در مزارشریف تماسی گرفته شده و او رد کرده بود."

شایعه بازگشت معاون اول رئیس‌جمهوری و جلوگیری از نشستن هواپیمای حامل او در فرودگاه مزارشریف، موضوع داغ بحث در شبکه‌های اجتماعی در افغانستان شده و واکنش‌های زیادی را در پی‌داشته است.

عطا محمد نور، والی بلخ در شمال افغانستان در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشت که قرار بود شام روز دوشنبه (۲۶ سرطان/تیر) شماری از مسئولان و مهندسان موسسه تیکای ترکیه به عنوان مهمانان خاص او به مزارشریف بیایند و کار اعمار خانقاه سلطان العلما بهاءالدین ولد، پدر مولانا جلال الدین محمد بلخی را افتتاح کنند.

حق نشر عکس RS
Image caption نیروی حمایت قاطع ناتو نیز دیشب در صفحه رسمی خود نوشته بود: نیروهای آلمانی در قندوز از نشستن هواپیمای دوستم، معاون اول رئیس‌جمهوری افغانستان جلوگیری نکرده‌اند. دخالت در امور داخلی حکومت افغانستان به نیروهای حمایت قطع ربطی ندارد. این توییت اما پس از مدتی حذف شد

آقای نور افزوده که هواپیمای این افراد به دلیل مشکل فنی نتوانست در میدان هوایی بین‌المللی مولانا جلال الدین محمد بلخی، نشست کند و بنابراین برگشت.

آقای نور نوشته که خبرهای پخش شده در شماری از رسانه‌ها و صفحات اجتماعی مبنی بر این که هواپیمای حامل آقای دوستم معاون اول ریاست جمهوری به فرودگاه بلخ اجازه نشستن پیدا نکرد، عاری از حقیقت است و معاون اول ریاست جمهوری در حال حاضر در ترکیه بسر می‌برد.

دفتر معاون اول ریاست جمهوری افغانستان هم خبر بازگشت آقای دوستم به افغانستان و برگشتش از فضای هوایی ولایت بلخ به ترکیه را "غیر واقعی" دانسته و رد کرده است.

در خبرنامه این دفتر آمده که آقای دوستم هنوز در شهر آنکارای ترکیه بسر می‌برد و برای بازگشت به افغانستان در چند روز آینده، تصمیمی نگرفته‌ است.

از سوی دیگر اما یکی از سخنگویان آقای دوستم به هارون نجفی‌زاده، خبرنگار بی‌بی‌سی گفته که تایید می‌کند، ژنرال دوستم در هواپیما بوده و اجازه نشستن نیافته است.

حق نشر عکس ATTA MOHAMMAD NOOR/FB
Image caption احزاب 'جمعیت اسلامی افغانستان'، 'جنبش ملی اسلامی افغانستان' و 'وحدت اسلامی مردم افغانستان' اخیرا ائتلافی را به نام 'شورای عالی ائتلاف برای نجات افغانستان' شکل داده‌اند

او گفته است: "همه ما دیشب بیدار بودیم. به دفاتر جنبش آمده بودیم و نگران بودیم. امروز صبح ساعت شش من با جنرال تلفنی از ترکیه صحبت کردم و او فقط گفت که تا دو سه روز دیگر بر می‌گردد. نگفت از چه راهی. فقط گفت جوانان جنبش با جوانان جمعیت و پیرهای جنبش با پیرهای جمعیت هماهنگی لازم کنید برای برگزاری یک مراسم بزرگ برای اعلام ائتلاف."

ارگ ریاست جمهوری افغانستان گفته که هیچ مانع و مشکلی برای بازگشت آقای دوستم وجود ندارد.

یک منبع در ارگ ریاست جمهوری گفته که آقای عطامحمد نور با دو هزار نفر از هوادارانش در میدان هوایی (فرودگاه) مزارشریف رفته بودند. هواپیمای آنها به دلیل مشکل فنی نتوانست فرود آید. "هر خطایی که بوده، بین خود آنها است".

بیش از دو ماه است که آقای دوستم در ترکیه است در حالی که اتهام بدفتاری جنسی او و محافظانش در دادگاه مطرح است.

به تازگی ژنرال دوستم با محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی، و عطا محمد نور والی بلخ، تشکیلات سیاسی به نام "ائتلاف برای نجات افغانستان" را ساخته‌اند.

این مقامات بلندپایه افغانستان که رهبران سه حزب نیز هستند با انتشار اعلامیه‌ای گفتند که "برای جلوگیری از فروپاشی نظام و هرج و مرج سیاسی و به دلیل شرایط دشوار امنیتی، روند غیرقانونی عملکرد دولت و آسیب‌پذیر شدن شیرازه وحدت ملی" تصمیم گرفته‌اند تا این ائتلاف سیاسی را ایجاد کنند.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به این اعلامیه گفت: "آنهایی که این ائتلاف را ایجاد کرده‌اند، خود جز حکومت هستند و هر نوع مطالبات و نارسایی‌های مطرح شده در این اعلامیه متوجه خود آنها نیز است."