تیم روباتیک دختران افغانستان مدال نقره شجاعت گرفت

تیم افغانستان حق نشر عکس Embassy of Afghanistan, Washington, D.C./FB
Image caption تیم روباتیک افغانستان به دلیل تلاشهایش مدال نقره شجاعت را دریافت کرد

سفارت افغانستان در آمریکا و مربی تیم روباتیک افغانستان اعلام کردند که تیم روباتیک افغانستان که در مسابقات رباتیک آمریکا شرکت کرده توانستند که مدال نقره شجاعت را بگیرند.

علی رضا مهربان، مربی این تیم به بی‌بی‌سی گفت که تیم افغانستان از جمله سه تیمی بود که در میان شرکت کنندگان به آن مدال نقره شجاعت داده شد.

او گفت به دلیل تلاش و مشارکت تیم دختران افغان در این رقابت به آنان مدال نقره داده شد. به گفته او دختران افغان از طبقه محروم جامعه افغانستان هستند و با شرکت در این رقابت اعلام کردند که حرفی برای گفتن دارند.

حق نشر عکس Embassy of Afghanistan, Washington, D.C./fb
Image caption نمایندگان ۱۵۷ کشور جهان به همراه ۵ تیم قاره‌ای در این رقابت‌ها حضور دارند اما در این میان تیم افغانستان که اعضایش را دختران ۱۴ تا ۱۷ ساله تشکیل می‌دهد، بیشتر از دیگر تیم‌ها مورد توجه بود.

آقای مهربان افزود که دختران افغانستان در این سفر با شماری از اعضای کنگره آمریکا و همچنین ایوانیکا ترامپ دیدار کردند.

سفارت افغانستان در آمریکا نیز در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که دختران افغان درمدت دوهفته توانستند که روبات خود را برای شرکت در مسابقه بسازند، در حالیکه دیگر رقبا سه ماه فرصت داشتند.

این دختران برای گرفتن ویزا دوبار از هرات به کابل سفر کردند ولی سفارت آمریکا در کابل به آنان ویزای سفر به آمریکا را نداد. آنان روبات‌های خود را به آمریکا فرستادند و قرار شد که خود از طریق اسکایپ در این مسابقه شرکت کنند.

بعد از رسانه‌ای شدن این خبرآنان با وساطت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در مسابقه روبات‌ها در واشنگتن شرکت کردند.

حق نشر عکس Embassy of Afghanistan, Washington, D.C./fb
Image caption تیم افغانستان برای حضور در این رقابت دوبار مسیر کابل_ هرات را طی کردند ولی سفارت آمریکا ویزا نداد

در نهایت با رایزنی مقام‌ها در سازمان‌های مختلف دولتی، وزارت امنیت ملی موافقت کرد براساس تسهیلات "عفو" برای سفر ده روزه به آمریکا بدون داشتن ویزا، شرایط سفر این دختران به آمریکا را فراهم آورد.

دینا پاول معاون تیم مشاوران امنیت ملی در بیانیه‌ای این دختران را نماینده بهترین‌های جامعه افغانستان و امید آینده این کشور خواند.

رقابت‌های روباتیک موسوم به فرست گلوبال از یکشنبه ۲۵ سرطان/ تیر در واشنگتن آغاز شد و سه شنبه عصر به پایان ‌رسید.

نمایندگان ۱۵۷ کشور جهان به همراه ۵ تیم قاره‌ای در این رقابت‌ها حضور داشتند اما در این میان تیم افغانستان که اعضایش را دختران ۱۴ تا ۱۷ ساله تشکیل می‌داد، بیشتر از دیگر تیم‌ها مورد توجه بود.

حق نشر عکس Afghan Embassy DC‏
Image caption ایوانکا ترامپ، دختر رئیس جمهوری آمریکا، با تیم افغانستان دیدار کرد
حق نشر عکس Embassy of Afghanistan, Washington, D.C./fb
Image caption روبات آنها مشغول جمع‌آوری توپ‌های آبی رنگ و انتقال آن به مخزن مخصوص است.

موضوعات مرتبط