نتایج آزمون کنکور سال ۱۳۹۶ افغانستان اعلام شد

دانشگاه حق نشر عکس mohe
Image caption وزارت آموزش عالی افغانستان اعلام کرده که ۱۴۷ هزار نفر به مراکز آموزش عالی دولتی و خصوصی در این کشور راه یافته‌اند

وزارت تحصیلات عالی افغانستان نتایج کنکور سال ۱۳۹۶ را اعلام کرده و افزوده است از ۱۸۷ هزار نفر که در این آزمون ثبت‌نام کرده بودند، بیش از ۱۶۹ هزار نفر آن در آزمون شرکت کردند.

عبداللطیف روشان، سرپرست وزارت آموزش عالی افغانستان اعلام کرد که از این شرکت کنندگان بیش از ۹۲ هزار نفر به مراکز آموزش عالی و نیمه عالی دولتی راه یافته‌اند.

او توضیح داد که بیش از ۶۰ هزار به مراکز آموزش عالی دولتی و بیش از ۳۱ هزار نیز به مراکز آموزش نیمه عالی دولتی راه یافته‌اند.

او گفت که علاوه بر آن بیش از ۵۵ هزار نفر واجد شرایط ادامه تحصیل در موسسات آموزش عالی خصوصی شناخته شده‌اند.

به گفته آقای روشن، از ۱۴۷ هزار داوطلبان قبول شده در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ۴۸ هزار نفر آنان زن و ۹۹ هزار نیز مرد هستند که زنان ۳۳ درصد قبول شدگان و مردان ۶۷ درصد را تشکیل می‌دهند.

او گفت که تمام شرکت کنندگان کنکور بایومتریک شده بودند و این کار میزان تخلفات را در روند برگزاری امتحان به شدت کاهش داده و برگزاری امتحان کنکور امسال به مراتب شفاف تر از قبل بوده است.

آقای روشن شمار تخلفات امسال را ۱۱۰ مورد ذکر کرد.

Image caption رضا فرزند عوض از ولایت کابل شاگرد اول کنکور امسال شده

به گفته او تغییر زمان برگزاری امتحان کنکور نیز باعث شده که داوطلبان در سراسر افغانستان بتوانند در این امتحان شرکت کننده و کسی از روند شرکت در امتحان محروم نشود.

او گفت که نیاز است برای رشد متوازن در افغانستان و همچنین جلوگیری از تورم فارغ التحصیلان در این کشور متناسب به بازار کار کنکور برگزار شود.

آقای روشان رضا فرزند عوض از ولایت کابل را شاگرد اول کنکور امسال اعلام کرده و گفت که از ۳۶۰ نمره توانسته که ۳۴۴.۲۴ نمره بگیرد و به دانشگاه پزشکی/طبی کابل راه یابد.

او گفت که اختر محمد فرزند چمن علی از ولایت غزنی و ذبیح‌الله فرزند رحمت از ولایت کابل به ترتیب شاگرد دوم و سوم آزمون کنکور سراسری افغانستان هستند.

سال تحصیلی در افغانستان از اول حمل/ فروردین آغاز می‌شود و قبل از این آزمون سراسری کنکور در زمستان برگزار و قبل از آغاز سال تحصیلی اعلام می شد.

در نوامبر سال ۲۰۱۶ وزارت تحصیلات عالی (آموزش عالی) افغانستان اعلام‌ کرد که براساس تصویب کابینه دولت افغانستان آزمون سراسری کنکور در این کشور از ۲۵ حوت/ اسفند آغاز و ماه سرطان/ تیر سال بعدی ختم شود و در ماه اسد/مرداد نیز نتایج کنکور اعلام ‌می‌شود.

کنکور در افغانستان در چند مرحله و در حوزه‌های مختلف برگزار می‌شود.