شمار مبتلایان به هپاتیت در افغانستان 'در حال افزایش است'

هپاتیت
Image caption مقامات در وزارت صحت عامه افغانستان می‌گویند بیماری هپاتیت در این کشور در حال گسترش است

با آن که رقم مشخصی از افراد مبتلا به بیماری کبدی هپاتیت یا زردی در افغانستان وجود ندارد، دولت افغانستان می‌گوید شمار افراد مبتلا به این بیماری در این کشور در حال افزایش است.

امروز یکشنبه هشتم اسد/مرداد، وزارت صحت/بهداشت افغانستان به مناسبت روز جهانی مبارزه با بیماری هپاتیت، برنامه‌ای را زیر عنوان "هپاتیت را مهار کنیم" با هدف آگاهی دهی به مردم در مورد انواع این بیماری و پیشرفت‌ها در زمینه مهار بیماری زردی در افغانستان برگزار کرد.

مسئولان این وزارت می‌گویند بررسی‌های ابتدایی نشان‌دهنده گسترش این بیماری در افغانستان است. بالاترین میزان شیوع هپاتیت سی یا زردی سفید در هرات و هپاتیت بی (زردی سیاه) در کابل گزارش شده است.

دکتر نقیب الله همدرد، رئیس برنامه کنترل ایدز و زردی در وزارت صحت به بی‌بی‌سی گفت که گروه‌های آسیب‌پذیری چون معتادان مواد مخدر، زندانیان، بی‌جاشدگان و مهاجران برگشته‌به‌کشور بیشتر از دیگران مصاب به زردی هستند.

او می‌گوید که واکسن هپاتیت شامل برنامه‌های "واکسناسیون" وزارت صحت عامه شده است. این وزارت استراتژی کنترل و مبارزه با این بیماری را ترتیب کرده و به اساس این استراتژی برنامه‌های آگاهی‌دهی و وقایه، عرضه خدمات تشخیص و تداوی آن را در سطح افغانستان فراهم ساخته است.

Image caption حمید می‌گوید از روند تداوی‌اش راضی است

حمیدالله سرباز پلیس است. دو ماه پیش متوجه بی‌حالی و زردی چشمانش شد و به دکتر مراجعه کرد. نتیجه آزمایش‌ها، هپاتیت یا زردی بود.

او دلیل مبتلا شدنش به این بیماری را نمی‌داند اما می‌گوید احتمالا گرفتن خون ملوث، او را به این روز رسانده است. حمیدالله در شفاخانه آنتانی کابل زیر درمان است و تاکنون از روند تداوی‌اش راضی است.

فرهاد محمدی خبرنگار بی‌بی‌سی که به شفاخانه آنتانی سر زده می‌گوید این بیماری مسری است اما ظاهرا به دلیل نبود امکانات کافی، چند بیمار در یک اتاق زیر تداوی هستند.

خداداد از شهر پلخمری ولایت بغلان بیمار دیگر مبتلا به هپتایت است که زیر درمان است. او می‌گوید نگران است و دکتران گفته‌اند این بیماری کاملا خوب نمی‌شود و باید به کشوری دیگر برای مداوا سفر کند.

Image caption وزارت صحت امروز به مناسبت روز جهانی مبارزه با زردی، برنامه آگاهی دهی را آغاز کرد

بیماری هپاتیت یا زردی

هپاتیت بیماری که مردم آن را بیشتر با نام زردی یا یرقان می‌شناسند، یکی از مرگبارترین بیماری‌هاست.

میزان مرگ و میر ناشی از زردی در مقایسه به تلفات بیماری‌هایی چون توبرکلوز، ایدز و مالاریا بیشتر است.

از این بیماری به عنوان "کشنده خاموش" هم یاد می‌شود. چون در مواردی هیچ نشانه‌ای از آن ظاهر نمی‌شود تا زمانی که کاملا به بیمار آسیب برساند.

هپاتیت یا التهاب کبد به پنج نوع A، B، C، D و E تقسیم می‌شود. نوع 'بی' و 'سی' آن به نام زردی سیاه نیز شناخته می‌شود. این دو نوع هپاتیت سبب سرطان کبد و سیروز کبدی نیز می‌شوند.

گفته می‌شود که هپاتیت نوع A و E به طور معمول با مصرف غذا و آب آلوده منتقل می‌شوند و عامل انتقال هپاتیت B، C ،E تماس با خون یا ترشحات آلوده است.

کسالت، استفراغ، تب و تهوع نشانه‌هایی از بیماری التهاب کبد یا هپاتیت است.

موضوعات مرتبط