فرماندهان کشته‌شده داعش در شرق افغانستان شناسایی شدند

کنر، افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption کنر در شرق افغانستان از ولایت‌های ناامن است

نیروهای نظامی آمریکا در افغانستان کشته شدن چهار فرمانده ارشد گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش را در ولایت کنر در شرق افغانستان تایید و هویت آنها را شناسایی کردند.

نیروهای ناتو در افغانستان در خبرنامه‌ای که امروز یکشنبه ۸ اسد/مرداد منتشر کرده، گفته است در حمله‌ای که چند هفته پیش در آن ابوسعید، رهبر داعش در افغانستان کشته شد، چهار فرمانده دیگر داعش نیز جان خود را از دست دادند.

ناتو افزوده که این چهار فرمانده، شیخ ضیاءلله (امیر مذهبی داعش)، مولوی حبیب (فرمانده ارشد ولسوالی وته‌پور کنر)، حاجی شیرالله (فرمانده داعش و از فرماندهان پیشین حزب الله اسلامی گلبدین حکمتیار) و اسدالله (عضو ارشد شورای داعش و یکی از نزدیکان ابو سعید) بودند که در حمله هوایی روز ۱۱ ژوئیه کشته شدند.

آمریکا پیش از این گفته بود که در یک رشته عملیات‌ ضربه‌‎ای جدی به برنامه‌های داعش برای گسترش حضورش در افغانستان خواهد زد.

خبر کشته شدن ابوسعید سه ماه پس از کشته شدن عبدالحسیب، رهبر قبلی داعش در افغانستان منتشر شد.

در خبرنامه ناتو به نقل از ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکا در افغانستان، آمده: "ما در مبارزه علیه داعش بی‌وقفه در تلاش خواهیم بود. هیچ پناهگاه امنی در افغانستان وجود ندارد. ما آنها را تا زمانی شکار خواهیم کرد که دیگر تهدیدی برای مردم افغانستان و منطقه نباشند."

اخیرا از فعالیت گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و تلاش برای سربازگیری این گروه در ولایت شرقی کنر گزارش‌هایی مخابره می‌شود.

شاخه داعش در افغانستان با عنوان "ولایت خراسان" نیز شناخته می‌شود.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در ماه آوریل (حدود سه ماه پیش) در عملیاتی علیه مواضع داعش در افغانستان، بزرگترین بمب غیر اتمی خود موسوم به "مادر تمام بمب‌ها" را به کار برد.

این بمب غارها و تونل‌هایی را در ولسوالی اچین واقع در ننگرهار در شرق افغانستان هدف قرار داد که شبه‌نظامیان داعش در آنها پنهان شده بودند.

مطالب مرتبط