صدها خانواده در جنوب‌شرق افغانستان در میدان جنگ گیر ماندند

پکتیا
Image caption پکتیا در جنوب‌شرق افغانستان از ولایات ناامن این کشور است

مقام‌ها در ولایت پکتیا در جنوب‌شرق افغانستان می‌گویند که صدها خانواده در جنگ میان نیروهای دولتی و طالبان در ولسوالی جانی خیل گیر مانده‌اند.

هفت روز پیش شماری از مقام‌های محلی تایید کردند که ولسوالی جانی‌خیل به دست طالبان افتاده، اما دولت می‌گوید این ولسوالی کاملا سقوط نکرده و جنگ در آنجا به شدت جریان دارد.

ساکنان این محل می‌گویند ده‌ها نفر از این ولسوالی یا به خوست در همسایگی پکتیا فرار کرده و یا هم به شهر گردیز پناه برده‌اند.

همیم، یکی از افرادی که به تازگی از محل جنگ فرار کرده به بی‌بی‌سی گفت، گیرماندگان را نبرد رو در رو، حملات هوایی و مین‌های جاسازی شده تهدید می‌کند.

وی می‌گوید:"بازار تعطیل است، هیچ چیزی پیدا نمی‌شود، مردم می‌ترسند که اگر بیرون بروند، با هواپیماهای بدون سرنشین بمباران شوند. جنگ بین طالبان و حکومت جریان داشت و به همین خاطر به خوست مهاجر شدیم."

مقامات تایید می‌کنند که با شروع جنگ در جانی‌خیل، تمامی مراکز بهداشتی در آنجا مسدود شده و جاده عمومی بین ولسوالی و مرکز مین‌گذاری شده است.

Image caption شماری از مقامات محلی تایید کرده بودند که ولسوالی جانی‌خیل به دست طالبان افتاده است

تاج محمد منگل از اعضای شورای ولایتی می‌گوید شبکه‌های تلفنی در جانی خیل از کار افتاده و به همین دلیل ارائه آمار در مورد تلفات احتمالی غیرنظامیان کاری دشوار است.

او هشدار می‌دهد که اگر به وضعیت مردم در این محل توجهی نشود، ممکن است فاجعه بشری اتفاق بیافتد.

او می‌گوید:"هفت روز است که صدها خانواده در جنگ گیر مانده و به خدمات اولیه صحی و مواد اولیه خوراکی دسترسی ندارند، اگر جنگ به موقع مهار نشود و وضعیت به همین منوال ادامه یابد، فاجعه بشری رخ خواهد داد."

مقامات محلی هم تایید می‌کنند که جنگ در جانی‌خیل، تمامی امکانات و سهولت‌های زندگی در آنجا را مختل کرده است.

عبدالله حسرت سخنگوی والی پکتیا به بی‌بی‌سی گفت:"انتقال افراد گیرمانده در جانی خیل به محل امن و تامین امنیت‌شان در محل از اولویت‌های اداره محلی پکتیا است. در حال حاضر ریاست انکشاف دهات، اداره مبارزه با حوادث طبیعی و برخی نهادهای کمک‌کننده بسته‌های کمک‌های ابتدایی را فراهم کرده‌اند که به زودی به محل خواهد رسید."

جانی خیل در شرق پکتیا، منطقه‌ای کوهستانی است. مقامات تایید می‌کنند که در کنار گروه طالبان، شبکه حقانی و طالبان پاکستانی نیز در آنجا فعالند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط