روزنامه‌های کابل؛ دوشنبه ۹ اسد

روزنامه
Image caption روزنامه ۸‌صبح

حکومت افغانستان مقرره‌ای را تصویب کرده که براساس آن چگونگی نظارت شوراهای ولایتی افغانستان بر کارکرد نهادهای دولتی مشخص می‌شود.

صلاحیت نظارت شوراهای ولایتی از کارکردهای نهادهای دولتی، مشکل آب آشامیدنی بهداشتی در کابل و نخست وزیر جدید پاکستان و تاثیراتش در روابط با افغانستان، مهمترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های ۹ اسد/مرداد کابل است.

صلاحیت نظارت شوراهای ولایتی افغانستان

روزنامه ۸‌صبح می‌نویسد که محدودسازی نقش شوراهای ولایتی با کاهش صلاحیت‌های نظارتی این شوراها، مصداق روشن ترس از دموکراسی محلی است اما این ترس واقعا بی‌مورد است.

۸‌صبح نوشته که "شوراهای ولایتی اگر پارلمان محلی نباشند دیگر چه به درد می‌خورند؟ هدف از تاسیس شوراهای ولایتی نظارت از کاکردهای والی‌ها است."

۸‌صبح افزوده که قانون اساسی افغانستان باید تعدیل شود. باید از نظام سخت متمرکز کنونی اندکی تعدیل شود و از این طریق دموکراسی محلی تقویت گردد. بدون دموکراسی محلی، افغانستان نمی‌تواند به تقابل تاریخی جامعه و دولت، پایان دهد و ثبات سیاسی پایدار ایجاد کند.

اما آرمان ملی به محدودیت‌های وضع شده در نظارت اعضای شوراهای ولایتی در مقرره اشاره کرده و نوشته که اگر این محدودیت‌ها نباشد، روند حکومت داری در کشور مختل خواهد شد.

به باور نویسنده سرمقاله آرمان ملی، شماری از اعضای شوراهای ولایتی نیز مانند نمایندگان پارلمان، به فکر منافع شخصی خود هستند.

با آنهم آرمان ملی نوشته که فساد در ادارات محلی افغانستان بسیار گسترده است و باید نظارت از کارکردهای آنها وجود داشته باشد.

آرمان ملی تاکید دارد که نظارت اعضای شوراهای ولایتی از نهادهای دولتی باید شفاف و در حضور رسانه‌ها و فعالان جامعه مدنی صورت گیرد.

Image caption روزنامه ماندگار

آب آشامیدنی بهداشتی در کابل

روزنامه افغانستان ما می‌نویسد که در حال حاضر کمبود روز افزون آب در کابل به یک نگرانی جدی بدل شده است و افزایش سرسام آور جمعیت، کاهش برف و باران‌های موسمی و استفاده شهروندان پایتخت از آبهای چاه سبب کم شدن آب‌های زیر زمینی شده است.

افغانستان نوشته که در کشورهای دیگر برای این قبیل مسایل از سالها قبل برنامه ریزی می‌شود و راهکارهای درست و مشخصی برای جلوگیری از بحرانهای ناخواسته سنجیده می‌شود اما در افغانستان بودجه انکشافی در امورات روزمره و با دستاوردهای اندک به مصرف می‌رسند.

افغانستان افزوده که تهیه آب آشامیدنی صحی از وظایف و مسئولیت‌های مهم و اساسی حکومت به شمار می‌رود، وقتی حکومت به این نیاز اساسی شهروندان، آن هم در پایتخت کشور رسیدگی نتواند، چگونه می‌تواند از مردم توقع حمایت داشته باشد.

تغییر نخست وزیر پاکستان

روزنامه ماندگار می‌نویسد که با برکناری نوازشریف و قرارگرفتن شخص دیگری به عنوان نخست‌وزیر پاکستان این گمانه‌زنی در افغانستان بالا گرفته است که ممکن روابط افغانستان با پاکستان بهتر شود.

ماندگار نوشته که در افغانستان بسیاری‌ها فکر می‌کنند که تغییر افراد در مناصب دولتی می‌تواند در تغییر سیاست پاکستان در برابر افغانستان موثر باشد و به همین دلیل سعی می‌کنند که رابطه افغانستان با پاکستان را متاثر از رابطه افراد جلوه دهند اما این نظریه نشان می‌دهد که این افراد شناخت دقیقی از پاکستان ندارند.

ماندگار افزوده که "این موضوع شاید تاثیر کوتاه مدت در امنیت افغانستان داشته باشد اما هرگز به معنای قطع مداخلات و اضافه خواهی‌های پاکستان نیست؛ زیرا آن کشور از بدو تاسیس کشوری است ایدیولوژیک و توسعه طلب."

به باور نویسنده سرمقاله روزنامه ماندگار، تنها راه ایجاد تغییر در سیاست پاکستان در قبال افغانستان این است که آن کشور به کمک کشورهای منطقه و جهان از استیلاگری و اضافه‌خواهی چشم بپوشد، کاری که به این سادگی‌ها ممکن نیست.

مطالب مرتبط