نی: طالبان مسئول آسیب به خبرنگاران ولایت بغلان و هلمند شناخته می‌شود

خبرنگاران حق نشر عکس NAi

نی؛ نهاد حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان، اعلام کرده که طالبان خبرنگاران را در ولایت‌های هلمند در جنوب افغانستان و بغلان در شمال این کشور تهدید کرده و افزوده که مسئول هرنوع آسیب به جان این خبرنگاران گروه طالبان است.

در خبرنامه این نهاد که امروز، دوشنبه ۹ اسد/ مرداد نشرشده، آمده که شماری از خبرنگاران ولایت بغلان بعد از دریافت نامه‌های تهدیدآمیز از طرف افراد گروه طالبان این ولایت را ترک کرده‌اند.

به نوشته نی این خبرنگاران در تماس با دفتر نی گفته‌اند که طالبان مسلح با فرستادن ایمل و اعلامیه مطبوعاتی خبرنگاران ولایت‌های هلمند و بغلان را به عدم رعایت بی‌طرفی متهم نموده و فعالیت این خبرنگاران را "خیانت بزرگ" و به اصطلاح خود افراد گروه طالبان "خودفروشی" خوانده‌اند.

نی افزوده است که این خبرنگاران اکنون بیرون از بغلان هستند و نگران ادامه کارشان.

دفتر نی افزوده با توجه به اسنادی که توسط این خبرنگاران ارائه شده؛ هرگاه به خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای در این دو ولایت و یا به خانواده‌های آنان هرگونه آسیبی برسد، مسئول آن گروه طالبان شناخته خواهند شد.

این نهاد از حکومت‌های محلی بغلان و هلمند و نیروهای امنیتی این دو ولایت خواسته تا در زمینه تامین امنیت جانی این خبرنگاران اقدام لازم را انجام دهند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تهدید خبرنگاران توسط گروه طالبان بی سابقه نیست

نی افزوده اگر خبرنگاران دراین دو ولایت صدمه ببیند، دولت در کنار طالبان مسئول درجه یک آن خواهد بود.

تهدید خبرنگاران توسط گروه طالبان بی سابقه نیست، سال ۱۳۹۴ بعد از اینکه گروه طالبان ازشهر قندوز مرکز این ولایت بیرون رانده شدند، دو شبکه تلویزیونی خصوصی را در افغانستان تهدید به حمله نظامی کرده و گفت که خبرنگاران و مسئولان آنها دیگر مصونیت ندارند.

این گروه بعدا یک خودرو کارمندان طلوع را هدف قرار داد که در نتیجه این حمله انتحاری در غرب کابل دست‌کم ۷ کارمند آن کشته و ۲۵ نفر دیگر به شمول غیر نظامیان زخمی شده‌اند.

طالبان این تهدید را با پخش اعلامیه‌ای با امضای کمیته نظامی‌اش در وبسایت خود اعلام و تاکید کرده بود شبکه‌های خبری "طلوع‌نیوز" و "یک" خبرنگاران خود را برای پوشش خبری جنگ قندوز به این ولایت شمالی اعزام کردند.

طالبان در اعلامیه خود نوشته که پس از تصرف شهر قندوز به دست طالبان، این دو شبکه اخبار کذب را در مورد "تجاوز جنسی" افراد وابسته به این گروه به دختران خوابگاه دانشگاه قندوز پخش کردند.

در اعلامیه آمده که این خبر در حالی پخش شد که دانشجویان این خوابگاه دخترانه به مناسبت عید قربان در مرخصی به سر می‌بردند و هیچ‌کسی در خوابگاه نبود.

طالبان در اعلامیه خود نوشته: "پس از این هیچ کارمند، گوینده، دفتر، تیم خبری و گزارشگر این تلویزیون‌ها مصونیت ندارند."