حمله به سفارت عراق در کابل دو کشته و سه زخمی به‌جا گذاشت

کابل حق نشر عکس Sayed Sadaat/FB
Image caption سفارت عراق در منطقه شهر نو کابل در مرکز شهر کابل قرار دارد

وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که حمله به سفارت عراق با کشته شدن تمام مهاجمان بعد از حدود ۴ ساعت درگیری پایان یافته است. در این رویداد ۲ محافظ این سفارت کشته و ۳ نفر دیگر مجروح شدند.

در خبرنامه این نهاد آمده که سه "تروریست" در درگیری با نیروهای ویژه پلیس کشته شده‌اند.

براساس اعلام این نهاد، نیروهای ویژه پلیس با اقدام سریع و به‌موقع به محل حمله رسیدند و در اقدام نخست سفیر، معاون سفیر و کارمندان سفارت را از محل رویداد به مکان امن انتقال دادند.

این وزارت تاکید کرده که به هیچ کارمند این سفارت آسیب نرسیده و یک پلیس ملی افغانستان به گونه سطحی زخمی شده ‌است.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این حمله را پذیرفته ‌است.


ضیا شهریار، بی‌بی‌سی

حمله به سفارت عراق در کابل در نوع خود بی‌سابقه است. هیچگاهی در سال‌های اخیر دیپلمات‌ها، سفارت یا شهروندان عراقی در افغانستان مستقیما هدف حمله قرار نگرفته‌اند.

سفارت عراق در کابل دو هفته پیش مراسمی را برای تجلیل از پیروزی نیروهای عراقی در موصل برگزار کرد و سفیر عراق در افغانستان به خبرنگاران گفت نیروهای عراقی این کشور را به "صورت کامل" از وجود داعش پاکسازی خواهد کرد.

هرچند به نظر می‌رسد که نیروهای امنیتی افغانستان به صورت سریع و موثر به حمله امروز واکنش نشان دادند و هیچ آسیبی به دیپلمات‌های عراقی وارد نشد، اما این حمله یکبار دیگر این نگرانی را تایید می‌کند که داعش در افغانستان به گونه‌ای نیرومند شده که حالا می‌تواند هر جایی را که بخواهد حتی در پایتخت افغانستان هدف قرار دهد.

با این حال، مقام‌های افغان به داعش به عنوان نام دیگری از پیکارجویان افراط‌گرا نگاه می‌کنند که برای منافع کشورهای منطقه اسلحه برداشته‌اند.


پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
نگاه از نزدیک؛ حمله به سفارت عراق در کابل پایان یافت

در این خبرنامه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) عامل حمله دانسته شده و آمده که هدف این گروه "ایجاد وحشت، ترس و کشتار افراد بی‌گناه است."

وزارت خارجه عراق اعلام کرده که در این حمله ۲ محافظ امنیتی این سفارت کشته شده‌اند. این نخستین بار است که سفارت عراق در افغانستان هدف حمله مهاجمان قرار می‌گیرد.

وزارت کشور افغانستان قبلا گفته بود که ساعت ۱۱:۱۰ صبح امروز، دوشنبه ۹اسد/مرداد یک گروه "چهار نفری تروریستان انتحاری" به سفارت عراق در جاده چهاراهی انصاری در حوزه چهارم امنیتی کابل حمله کردند.

در خبرنامه این وزارت آمده بود که در نخست یک "تروریست" مواد انفجاری همراهش را در مقابل در ورودی سفارت انفجار داد و به دنبال آن سه "تروریست" دیگر وارد سفارت شدند.

وزارت خارجه افغانستان با نشر خبرنامه‌ای این حمله را محکوم کرده و نوشته که "تعرض بر اماکن دیپلماتیک در هیچ آیینی توجیه ندارد، تروریستان وحشی بار دیگر از چهره زشت شان نقاب برداشتند و ثابت ساختند که به هیچ یک از ارزش‌های انسانی پابندی نداشته و دشمنی‌شان با بشریت هیچ گونه مرز و جغرافیایی را نمی‌شناسد."

حق نشر عکس Reuters

بعد از حمله مسئولین حوزه چهارم امنیتی پلیس تایید کردند که در ابتدا نیروهای پلیس در محل حضور داشتند و بعد نیروهای ویژه مبارزه با تروریسم وارد محل شده و با مهاجمان درگیر شدند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای ویژه پلیس چندین ساعت با مهاجمان درگیر بودند
حق نشر عکس Reuters