جشنواره فرهنگی سمنگان به دلیل مخالفت روحانیون محافظه‌کار لغو شد

جشنواره فرهنگی سمنگان حق نشر عکس Samay Hamed
Image caption آقای حامد گفت که تمام برنامه ها برای برگزاری جشنواره سمنگان ریخته شده بود و همه مهمانان برای حضور این در جشنواره آماده شدند، ولی مخالفت شدید روحانیون مانع برگزاری آن شد

منابعی در شمال افغانستان گفته‌اند که جشنواره فرهنگی که قرار بود در سمنگان برگزار شود، به دلیل مخالفت روحانیون محافظه‌کار لغو شده است.

سمیع حامد، شاعر شناخته‌شده افغانستان که این جشنواره را برنامه‌ریزی کرده بود، به بی‌بی‌سی گفت که قرار بود این جشنواره روز سه‌شنبه (۱۰ اسد/مرداد) برگزار شود و تا روز جمعه ادامه یابد.

آقای حامد افزود که شورای علما و روحانیون تندرو سمنگان تهدید کردند که این جشنواره را به دلیل برگزاری کنسرت و مسابقه دوچرخه‌سواری بانوان، مانع برگزاری این جشنواره خواهند شد.

به گفته او، مقام‌های دولتی سمنگان تلاش کردند که این جشنواره برگزار شود و به همین منظور برنامه امنیتی جامعی هم برای تامین امنیت آن روی دست گرفتند، ولی در نهایت تصمیم بر این گرفته شد که این برنامه لغو شود.

آقای حامد افزود که مقام‌های دولتی هم به صورت تلویحی تفهیم کردند که ممکن است برگزاری این جشنواره دردسرهایی برای آنها پدید آورد، به همین دلیل حمایت قاطعی از مسئولان برگزاری این جشنواره نکردند.

مقام‌های ولایت سمنگان تا حال از اظهار نظر در این مورد خودداری کرده‌اند، اما مولوی خیرمحمد سلطانی، رئیس شورای علمای سمنگان به بی‌بی‌سی گفت که علما با برگزاری کنسرت و مسابقه دوچرخه‌سواری دختران مخالفت کردند و از مقام‌های دولتی خواستند که مانع اجرای این دو برنامه شدند.

آقای سلطانی افزود که ممکن بود با برگزاری مراسم کنسرت در فضای باز در سمنگان آموزه‌های شرعی رعایت نشود، به این دلیل اعضای شورای علما با برگزاری کنسرت مخالفت کردند.

جشنواره فرهنگی سمنگان

آنگونه که سمیع حامد گفت، قرار بود شماری از آوازخوان‌های شناخته‌شده از جمله وحید قاسمی، سیتا قاسمی، پنجشنبه مفتون و شریف ساحل در این جشنواره کنسرت اجرا کنند.

آقای حامد همچنین گفت که علاوه بر اجرای کنسرت، شب شعر، برنامه‌های طنز و نمایش‌های کمیدی مشمول این جشنواره فرهنگی بود.

حق نشر عکس Samay Hamed
Image caption سمیع حامد همچنین گفت که علاوه بر اجرای کنسرت، شب شعر، برنامه‌های طنز و نمایش‌های کمیدی مشمول این جشنواره فرهنگی بود

او افزود که قرار بود مسابقه دوچرخه‌سواری با شرکت تیم ملی دوچرخه‌سواری بانوان افغانستان، مسابقه اسب‌سواری، کارگاه و نمایشگاه نقاشی، آزمونی برای معرفی دانش‌آموزان خلاق و مراسم معرفی "رستم سمنگان" نیز در این جشنواره برگزار شود.

آقای حامد افزود که قرار بود "رستم سمنگان" با برگزاری مسابقه‌ای برای عبور افراد نیرومند سمنگانی از "هفتخوان نمادین" برگزیده و معرفی شود.

مسئولیت برگزاری این جشنواره بر عهده "دفتر سمیع حامد" بود که پیش از این هم در شهرهای مزارشریف، تاشقرغان و فیض‌آباد جشنواره‌های مشابهی را برگزار کرده است.

آقای حامد گفته که در این جشنواره تا ۵۰ هزار نفر شرکت کردند و قرار بود در جشنواره سمنگان هم هزاران نفر شرکت کنند.

پیشتر، شماری از روحانیان محافظه‌کار در بامیان، در مرکز افغانستان نیز خواستار لغو برگزاری جشنواره موسیقی محلی شدند، اما با حمایت والی این ولایت از برگزارکنندگان این جشنواره، مخالفت روحانیان بی‌اثر شد.