تجمع اعتراضی هواداران 'ائتلاف ملی نجات افغانستان' در مزار شریف

بلخ حق نشر عکس Habiburrahman.Qooyash/FB
Image caption این افراد چندی قبل در شهر آنکارای ترکیه "ائتلاف نجات افغانستان" را اعلام کردند

هواداران ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان، عطا محمد نور، والی ولایت بلخ و محمد محقق، معاون ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی، در شهر مزار شریف در شمال افغانستان، تجمع اعتراضی برپا کردند.

تجمع امروز، سه‌شنبه، ۱۰ اسد/مرداد در شهر مزار شریف، مرکز ولایت بلخ برگزار شد که به گفته شاهدان در آن بیش از دوهزار نفر در آن شرکت کرده بودند.

هدف از این تجمع حمایت از خواسته‌های ائتلاف ملی برای نجات افغانستان اعلام شده ‌است که خواهان "اصلاحات گسترده" به ویژه در ساختارهای امنیتی افغانستان است.

برگزارکنندگان این گردهمایی گفته‌اند که این تجمع در سایر ولایت‌های افغانستان نیز ادامه خواهد یافت.

ارگ ریاست جمهوری در واکنش به تجمع امروز گفته که بیشتر صحبت‌های معترضان مبتنی بر اهداف و اغراض شخصی است.

ژنرال دوستم، عطا محمد نور و محمد محقق از چهره‌های با نفوذ شمال افغانستان به شمار می‌روند.

این چهره‌ها یک ماه پیش در شهر آنکارای ترکیه 'ائتلاف ملی برای نجات افغانستان ' را تشکیل دادند که با واکنش گسترده در سراسر افغانستان به همراه بود. ارگ ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به تشکیل این ائتلاف گفت: "آنهایی که این ائتلاف را ایجاد کرده‌اند، خود جز حکومت هستند و هر نوع مطالبات و نارسایی‌های مطرح شده متوجه خود آنها نیز است."

عطا محمد نور، والی بلخ دراین مراسم گفت که وضعیت کنونی امنیتی افغانستان برای مردم این کشور قابل قبول نیست و مردم افغانستان خواستار تامین امنیت هستند.

او از دولت خواست که "سران بی‌کفایت امنیتی" را برکنار کند.

آقای نور از ساختار کمیسیون ‌انتخابات نیز انتقاد کرد و مدعی شد که کمیسیون اصلاحات اداری که تقرری‌های کارمندان ملکی دولت از آنجا انجام می‌شود، نیز در محور یک شخص می‌چرخد.

والی بلخ رئیس جمهوری غنی را به انحصار قدرت متهم کرد و خواستار بازگشت بدون قید و شرط ژنرال دوستم به افغانستان شد و گفت که باید صلاحیت‌ها و وظایف اصلی آقای دوستم، به او بازگردانده شود.

حق نشر عکس Habiburrahman.Qooyash/FB

او بدون نام بردن از کسی گفت که چهره‌های با نگاه "حفیظ الله امینی در مشاوریت امنیت ملی ریاست جمهوری، وزارت دفاع و امنیت ملی تجمع کرده‌اند و مردم از ارگ می‌پرسد که آیا قصد کشتار دوران حفیظ الله امین را دارد؟"

حفیظ‌الله امین، دومین رئیس جمهوری حکومت کمونیستی افغانستان در سال ۱۳۵۹ بود که نهادهای حقوق بشری می‌گویند که او تعداد زیادی از مخالفان سیاسی حکومت خود را به صورت گروهی به قتل رساند.

والی بلخ همچنین افزود که ایجاد کمیته تدارکات ملی نیز باعث افزایش فساد شده‌ است و از جامعه جهانی خواست که پول‌شان را بیهوده به مصرف نرسانند.

رئیس جمهوری افغانستان اداره تدارکات ملی را در سال ۲۰۱۴ برای "مرکزی ساختن" نظام قراردادهای دولتی ایجاد کرد.

این کمیته توسط رئیس جمهوری افغانستان رهبری می‌شود.

آقای نور گفت کسانی که برای دامن زدن اختلاف‌های قومی در افغانستان تلاش می‌کنند، به آنان "مرگ می‌فرستیم."

محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی افغانستان نیز در این مراسم گفت که "ائتلاف ملی برای نجات افغانستان" با مشارکت تمام شخصیت‌ها از سراسر افغانستان تشکیل شده است.

او گفت که مردم افغانستان با رفتن به پای صندوق‌های رای امیدوار بودند که حکومت از حقوق مردم دفاع کند و وحدت ملی را برای مردم افغانستان تامین کند.

آقای محقق افزود که بعد از تشکیل حکومت وحدت ملی در قدم اول تقسیم وزارت خانه‌ها عادلانه بود، اما بعد از آن با تیم اصلاحات مشورت نشد و مشارکت به انحصارطلبی منجر شد.

او گفت در طول چند سال گذشته رئیس جمهوری با ریاست اجرایی مشورت نکرده و رئیس اجرایی ماه‌ها انتظار می‌کشید تا بتواند رئیس جمهوری افغانستان را ببیند.

او مدعی شد که با ایجاد کمیته تدارکات ملی "فسادهای پراگنده به فساد متمرکز تبدیل شد."

حق نشر عکس Habiburrahman.Qooyash/FB

آقای محقق همچنین مدعی شد که صلاحیت بعضی از وزارت خانه‌ها توسط "رئیس جمهوری و حلقه خاص اطراف او" گرفته شده ‌است.

به گفته او حتی کار بعضی از وزیران به حالت تعلیق درآمده است و این وزیران حتی صلاحیت مقرر کردن یک مامور را نداشتند.

او مدعی شد که اکنون نیز "یک حلقه مخصوص و محدود بر تمام مقدرات کشور حکومت می‌کنند، فرمان صادر می‌شود و تمامی صلاحیت‌ها از وزارت خانه‌ها گرفته می‌شود و به محلی دیگر که دست‌نشانده خاص است، منتقل می‌شود."

معاون رئیس اجرایی افغانستان گفت که تبعیض در این کشور در حال حاضر در بدترین حالت قرار دارد و "نفرت‌پراگنی به حدی است که وزیران در کابینه دولت به چشم‌های همدیگر دیده نمی‌توانند".

آقای محقق گفت که هدف ائتلاف ملی برای نجات افغانستان براندازی نظام نیست و مدعی شد که "رای واقعی مردم افغانستان" با این ائتلاف است.

او با انتقاد از اوضاع امنیتی گفت که ولایت های جنوب را تقریبا از دست داده‌ایم و شمال افغانستان را هم از دست خواهیم داد و امنیت در سایر ولایت افغانستان نیز خوب نیست.

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به تجمع امروز گفت شخصیت‌های سیاسی که امروز صحبت کردند طرح مشخص و واضح نداشتند.

او گفت تشکیل ائتلاف و اپوزیسیون‌های درون حکومتی فاقد یک منطق حقوقی، سیاسی و بین المللی است.

به گفته او انتظار ارگ ریاست جمهوری افغانستان این است که شخصیت‌های معترض باید طرح‌های‌بدیل را ارائه کنند، ولی صحبت‌های که تاکنون شده تکراری بوده و طرحی بدیلی ارائه نشده‌است.

آقای مرتضوی افزوده که بیشتر صحبت‌ها مبتنی بر اهداف و اغراض شخصی است.