هزاران مسافر به دلیل ناامنی در شهر قندهار افغانستان گیر ماندند

کابل
Image caption هرچند واحدهای کوچک و بزرگ نظامی برای تامین امنیت شاهراه کابل-قندهار ایجاد شده، اما گروه‌های مسلح کماکان به حملات خود ادامه می‌دهند.

منابع محلی ولایت قندهار در جنوب افغانستان می‌گویند که به دلیل افزایش تهدیدهای امنیتی در مسیر جاده کابل- قندهار حدود ۵ هزار مسافر که در مسیر کابل- قندهار در تردد بودند، در شهر قندهار مرکز این ولایت گیر مانده‌اند.

به گفته مامون درانی، خبرنگار بی‌بی‌سی در ولایت قندهار، رانندگان گفته‌اند که افراد گروه طالبان به آنان هشدار داده که در مسیر کابل- قندهار تا اطلاع بعدی تردد نکنند.

این کار باعث مشکلات زیادی برای مسافرانی شده که عازم سایر ولایت‌ها بودند و اکنون در شهر قندهار افغانستان گیر مانده‌اند.

پلیس ولایت قندهار گفته که آنان مانع تردد خودروهای که در مسیر کابل- قندهار در حرکتند، نشده است.

شماری از رانندگان که از این مسیر عبور کرده و ‌ خود را به شهرقندهار رسانده، به خبرنگار بی‌بی‌سی گفته که در مسیر راه نیروهای طالبان حضور نداشته ولی نیروهای امنیتی افغان در تمام طول مسیر دیده می‌شده‌ است.

قاری یوسف احمدی، از سخنگویان گروه طالبان به خبرنگار بی‌بی‌سی گفته که آنان به این دلیل به رانندگان گفته که در این مسیر تردد نکنند که افراد طالبان در منطقه سالار ولایت میدان وردک عملیات نظامی داشته‌است.

او گفته که هدف از این دستور توقف خودروها، حفاظت از جان غیر نظامیان بوده تا در این درگیری گیرنمانند.

عبدالکریم متین، والی غزنی نیز گفته براساس اطلاعاتی که آنان دریافت کرده در دو نقطه در ولایت زابل و میدان وردک طالبان راه را بر روی تردد خودروها مسدود کرده‌است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ولایت قندهار در جنوب افغانستان از ولایت‌های ناآرام افغانستان است و شورشیان در این ولایت نفوذ دارند

عبدالرحمن منگل، سخنگوی والی ولایت میدان وردک به اسدالله جلالزی، خبرنگار بی‌بی‌سی گفته که گروه طالبان با نیروهای امنیتی افغانستان در منطقه سالار این ولایت درگیر شده و اکنون نیز درگیری ادامه دارد.

او گفته است که دراین درگیری دو عضو گروه طالبان کشته شده‌اند.

شاهراه کابل-قندهار از مسیرهای مهم افغانستان و شاهراه اقتصادی این کشور به حساب می‌آید.

بیشتر اموال وارداتی به افغانستان از این مسیر به کابل وارد می‌شود و از طرف دیگر این مسیر ولایت‌های جنوبی و غربی افغانستان را به کابل وصل می‌کند.