مشکل جیره‌بندی برق در کابل 'تا پایان ۲۰۱۸ حل خواهد شد'

برق حق نشر عکس dab
Image caption افغانستان نزدیک به ۸۰ درصد برق مورد نیازش را از خارج وارد می‌کند

مسئولان شرکت برق افغانستان می‌گویند با واردات برق تازه از ترکمنستان با ظرفیت بالا و فعال شدن برق آفتابی در سد نغلو، مشکل جیره‌بندی برق در شهر کابل تا ختم ۲۰۱۸ "کاملا حل خواهد شد".

برق در شهر کابل در سال‌های گذشته معمولا تنها در فصل سرما، با مشکل جیره‌بندی رو به رو می‌شد اما بهار امسال و در نزدیک به یک ماه اخیر، این مشکل در این شهر مردم را با توجه به افزایش گرمی هوا شاکی ساخته است.

انجنیر امان‌الله غالب، رئیس جدید شرکت برق/برشنا افغانستان می‌گوید ناامنی، کاهش آب در بندهای برق و افزایش میزان مصرف برق شهروندان کابل، از دلایل اصلی این مشکل است.

او می‌گوید برای حل مشکلات امنیتی که هر از چند گاهی با صدمه زدن به لین‌ها و پایه‌های برق، سبب قطع برق در ولایات مختلف می‌شود، برنامه‌ای را برای خودکفایی هر ولایت در تولید برق طرح کرده‌اند که تا پنج سال عملی خواهد شد. تولید برق آفتابی بخش بزرگی از این برنامه است.

وی افزود که آنها مشخصا برای حل مشکل برق در پایتخت افغانستان نیز، برنامه تولید برق آفتابی در هر اداره و منزل را طراحی کردند.

به گفته او، در صورت تایید شدن این برنامه از سوی حکومت، این برنامه با نصب سولرها در ادارات دولتی آغاز خواهد شد و با گسترش آن، هر خانه خود تولید کننده برق خواهد بود.

آقای غالب گفت همچنین آنها پلانی برای تولید صد میگاوات برق آفتابی در بند نغلو را روی دست دارند که به زودی آغاز خواهد شد.

رئیس شرکت برق افغانستان افزود که آنها می‌کوشند ظرفیت برق وارداتی موجود در کابل را که حدود ۳۰۰ میگاوات است با کاهش ضایعات بالا برده و به ۴۰۰ میگاوات برسانند.

به گفته وی، برق آفتابی و برق وارداتی موجود و جدیدی که از ترکمنستان خواهد رسید، مشکل برق در کابل را کاملا حل خواهد کرد.

او همچنین از عرضه وسایل برقی کم مصرف در بازار به عنوان راه حلی برای کاهش مصرف برق یاد کرد.

حق نشر عکس dab
Image caption جنگ و ناامنی هر از گاهی سبب قطع پایه های برق در نقاط مختلف افغانستان شده است

محب الرحمان مومند، رئیس برق کابل نیز به بی‌بی‌سی گفت که اکنون کابل به ۵۵۰ میگاوات برق نیاز دارد اما برق موجود در این شهر تنها ۲۶۵ میگاوات است.

به گفته وی، تنها ده تا پنجاه میگاوات برق موجود در کابل از بند برق نغلو تامین می‌شود و متباقی برق وارداتی است.

او افزود که مقداری برق در کابل از بند برق درونته نیز تامین می‌شد که اکنون به دلیل کاهش آب در این بند، تنها می‌توان از تولیدات آن، برق شهر جلال آباد را تامین کرد.

در سراسر افغانستان هشتاد درصد برق مصرفی مردم، وارداتی و تنها بیست درصد آن تولید داخلی است.

عدم پرداخت صرفیه برق از سوی زورمندان یکی دیگر از مشکلات عمده شرکت برق افغانستان است. رئیس جدید شرکت برق این کشور می‌گوید آنها برای حل این مشکل روی برنامه ایجاد سیستم پیش پرداخت کار می‌کنند.