نیروهای دولتی افغانستان طالبان را از ولسوالی جانی‌خیل پکتیا عقب راندند

افغانستان
Image caption گروه طالبان در چند هفته گذشته مراکز دولتی نسبتاً مهمی را در سه منطقه جنوب‌شرقی، شمالی و مرکزی افغانستان به تصرف خود درآورده بودند که قادر به حفظ کنترل آنها نشدند

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که بامداد امروز جمعه، ۱۳ اسد/مرداد نیروهای امنیتی افغانستان موفق شدند کنترل ولسوالی جانی‌خیل را در ولایت پکتیا در جنوب شرق افغانستان از نیروهای طالبان پس بگیرند.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که نیروهای امنیتی افغانستان حوالی ساعت ۵ بامداد امروز به وقت محلی وارد ساختمان اصلی ولسوالی شده‌اند.

او گفت که نیروهای دولتی در این عملیات تلفانی نداشتند اما به نیروهای شورشی مخالف دولت تلفات سنگینی وارد شده است.

آقای وزیری گفت که اکنون نیروهای امنیتی در حال پاکسازی مین‌های کارگذاشته شده توسط نیروهای شورشی هستند.

گروه طالبان از دست دادن کنترل این ولسوالی را رد کرده ولی تایید کرده که افراد طالبان با نیروهای امنیتی افغان در این ولسوالی درگیر شده‌اند.

تاج‌محمد منگل، یک عضو شورای ولایتی ولایت پکتیا روز سه‌شنبه، ۳ اسد/مرداد، به بی‌بی‌سی گفت که کنترل این ولسوالی به دست نیروهای طالبان افتاده و نیروهای امنیتی حدود یک کیلومتری از مرکز این ولسوالی عقب‌نشینی کرده‌اند.

در مقابل، وزارت داخله/کشور افغانستان بدون اشاره به سقوط مرکز جانی‌خیل به دست گروه طالبان، در اطلاعیه‌ای سقوط کامل این ولسوالی را تکذیب کرده بود.

نجیب دانش، سخنگوی این وزارت گفته بود که نیروهای امنیتی در دو پاسگاه واقع در نقطه‌های مسلط بر ولسوالی "حضور فعال" دارند و مشغول عقب راندن "دشمن" هستند.

در چند هفته اخیر سه مرکز دولتی در سه ولایت مختلف افغانستان به دست گروه طالبان سقوط کرده بود.

پیش از این طالبان مراکز ولسوالی لولاش در ولایت شمالی فاریاب و تیوره در ولایت مرکزی غور را به تصرف خود درآورده‌ بودند.

نیروهای دولتی، طالبان را از دو ولسوالی لولاش و تیوره نیزعقب راندند.