منطقه میرزا اولنگ در ولایت سرپل 'به دست طالبان افتاد'

طالبان حق نشر عکس Getty Images
Image caption طالبان در دو هفته اخیر، کنترل سه ولسوالی را به دست گرفته و دوباره از دست دادند

مقامات محلی ولایت سرپل در شمال افغانستان می‌گویند کنترل منطقه میرزا اولنگ در ولایت سرپل به دست طالبان افتاده است.

ذبیح الله امانی سخنگوی والی سرپل، شنبه ۱۴ اسد/مرداد به بی‌بی‌سی گفت میرزا اولنگ منطقه ‌استراتژیک و مهمی است که بخشی از ولسوالی صیاد این ولایت است و با مرکز ولایت؛ شهر سرپل بیست کیلومتر فاصله دارد.

به گفته او، طالبان از دو روز به این سو حملات گسترده‌ای را در این منطقه راه اندازی کرده بودند و سرانجام حوالی ساعت سه نیمه شب گذشته به وقت محلی، کنترل منطقه را به دست گرفتند.

سخنگوی والی سرپل می‌گوید در مدت ۴۸ ساعت مقاومت نیروهای امنیتی افغان در آن محل ده نفر از طالبان به شمول دو نفر از فرماندهان آنها کشته و دوازده نفر دیگرشان مجروح شدند.

به گفته وی، شش پلیس محلی و یک سرباز ارتش ملی نیز در این درگیری‌ها کشته شده و دو غیرنظامی نیز در هنگام فرار از محل جان خود را از دست دادند.

به گفته آقای امانی، جنگجویان طالبان از ولایات همجوار؛ غور، فاریاب، جوزجان و بادغیس برای جنگ به این منطقه آمده‌اند.

تلاش‌های نیروهای امنیتی برای بازگیری این منطقه اکنون جریان دارد.

طالبان نیز تایید کرده که کنترل این منطقه را به دست گرفته است.

در همین حال از جوزجان ولایت شمالی دیگر افغانستان گزارش شده که نیروهای دولتی برای عقب راندن طالبان از ولسوالی مردیان عملیاتی را آغاز کرده‌اند.

محمد رضا غفوری سخنگوی والی جوزجان به بی‌بی‌سی گفت در جریان درگیری‌ها هفت طالب به شمول ولسوال طالبان در قرقین کشته و دو نفر از نیروهای خیزش مردمی هم مجروح شده‌اند.

وزارت دفاع ملی افغانستان هم با تایید آغاز عملیات در روستای جنگل اریغ آن ولسوالی تعداد کشته شده‌های طالبان را ده نفر اعلام کرده است.

اقای غفوری از آواره شدن مردم محل هم خبرداده است ولی تا هنوز تعداد دقیق آنها روشن نیست.

سقوط منطقه میرزا اولنگ و افزایش درگیری‌ها در ولسوالی مردیان جوزجان، در حالی صورت می‌گیرد که در دو هفته اخیر دست‌کم سه ولسوالی در ولایات مختلف افغانستان به دست طالبان افتاد و دوباره نیروهای امنیتی کنترل آن را پس از چند روز به دست گرفتند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط