اشرف غنی برای شرکت در مراسم تحلیف روحانی به ایران سفر کرد

غنی و رحانی حق نشر عکس Arg
Image caption آقای روحانی به رئیس جمهوری افغانستان: افغانستان و ایران کشورهای با هم برادر و دارای فرهنگ مشترک می‌‍باشند و مناسبات ایران با افغانستان اهمیت ویژه‌ای دارد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان امروز شنبه ۱۴ اسد/مرداد به منظور شرکت در مراسم تحلیف حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، وارد تهران شده است.

این سومین سفر آقای غنی به ایران است. در حاشیه این مراسم، آقای غنی با رئیس جمهوری ایران دیدار و گفت‌وگو کرده است.

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری افغانستان آمده است که آقای روحانی در دیدارش با رئیس جمهوری افغانستان خواهان گسترش و نزدیکی هرچه بیشتر روابط میان دوکشور شده و گفته است "تمدید خط آهن از ایران به استان هرات و همچنین بندر چابهار می‌تواند نقطه وصل همکاری ها میان دو کشور باشد".

رئیس جمهوری ایران با اشاره به آغاز فعالیت کمیته‌های مشترک همکاری دو کشور گفته است که این کمیته‌ها کار خود را بزودی به پایان خواهند رساند و انتظار میرود نتیجه کار آن‌ها تهیه یک سند جامع در خصوص همکاری ها در بخش های فرهنگ، تجارت، امنیت، اقتصاد و بخش‌های دیگر باشد.

این در حالی است که اظهارات اخیر آقای روحانی در باره آب‌های افغانستان واکنش مقام‌های دولتی این کشور را برانگیخت، و وزرات خارجه ایران گفت که یک کمیته آب از سوی دوکشور تشکیل شده و قرار است که "در ظرف ۶ ماه درباره آن به جمع‌بندی و نهایتا به یک سند جامع" به توافق برسند.

آقای غنی نیز با تأکید به گسترش روابط میان دو کشور گفته که پیش از این به خاطر گسترش مناسبات میان دو کشور، "طرحی وجود نداشت اما اکنون حکومت وحدت ملی در حال ایجاد زیربنا و اساس برای توسعه این گونه روابط می باشد".

رئیس جمهوری افغانستان خط آهن، ترانزیت و بندر چابهار را مهمترین بخش‌های همکاری میان دو کشور خواند.

او اضافه کرد: "ما میخواهیم افغانستان را به مرکز اتصال میان کشورهای ایران، آسیای میانه و چین مبدل سازیم".

موضوعات مرتبط