'طالبان دست‌کم ۵۰ غیرنظامی را در میرزا اولنگ سرپل کشتند'

میرزا اولنگ حق نشر عکس Saripul Media/FB
Image caption روستای میرزا اولنگ در ولایت سرپل در شمال افغانستان موقعیت دارد

مقام‌های محلی ولایت سرپل در شمال افغانستان از کشته شدن دست‌کم ۵۰ غیرنظامی به دست شورشیان طالبان در منطقه میرزا اولنگ این ولایت خبر می‌دهند.

ذبیح‌الله امانی، سخنگوی والی سرپل به بی‌بی‌سی فارسی گفت که مخالفان مسلح دولت این غیرنظامیان را که کودکان و زنان هم مشمول آن هستند، "بی‌رحمانه" کشته‌اند و احتمال دارد آمار کشته‌ها افزایش پیدا کند.

براساس این گزارش مهاجمان ابتدا به یک پست بازرسی پلیس محلی حمله کردند و بعد وارد روستا شدند و غیرنظامیانی که اغلب شیعه بودند را کشتند.

آقای امانی گفت که این غیرنظامیان "به شکلی بی رحمانه و غیرانسانی کشته شدند."

به گفته او همچنین هفت عضو نیروهای امنیتی افغانستان و شماری از شورشیان هم کشته شدند. او می گوید که ترکیبی از نیروهای طالبان و داعش - دولت اسلامی - در این حمله شرکت داشتند.

اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان این حمله را محکوم کرده اما طالبان مشارکت در قتل غیرنظامیان در میرزا اولنگ را تکذیب کرده است.

گزارش‌های ابتدایی از کشته شدن سی تا چهل غیرنظامی در روستای میرزا اولنگ از سوی طالبان حکایت داشت.

منطقه میرزا اولنگ در ولسوالی صیاد ولایت سرپل، روز گذشته به دست طالبان افتاد. این منطقه در بیست کیلومتری شهر سرپل مرکز این ولایت قرار دارد.

محمد ظاهر وحدت، والی سرپل می‌گوید:"میرزا اولنگ دروازه امنیتی صیاد است و صیاد دروازه امنیتی سرپل است و سرپل دروازه امنیتی ولایات شمالی است."

او می‌گوید که برای پس‌گیری منطقه میرزا اولنگ درخواست هر چه سریعتر کمک‌های هوایی و زمینی را کرده‌اند زیرا اکنون خطر سقوط ولسوالی صیاد و سپس شهر سرپل وجود دارد.

به گفته آقای وحدت اکثر ساکنان منطقه میرزا اولنگ به دنبال درگیری‌های به میان آمده، این ساحه را ترک کرده و به مرکز ولسوالی صیاد و شهر سرپل پناه آورده‌اند که به کمک نیاز دارند.

سید حیات الله یکی از ساکنان میرزا اولنگ که از منطقه فرار کرده است، به بی‌بی‌سی گفت که هفتاد درصد ساکنان آن منطقه، فرار کرده‌اند.

به گفته او طالبان ده‌ها نفر از ساکنان این روستا را هنگام فرار کشتند که شماری از آنها از نزدیکان او نیز بوده‌اند.

تاکنون آمار تلفاتی را که والی سرپل و شاهدان عینی ارایه کرده‌اند، از سوی منبع دیگر تایید نشده است.

ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان با انتشار بیانیه‌ای رویداد سرپل را تقبیح کرده، عاملان این رویداد را "تروریستان جنایت‌پیشه" خوانده و گفته که این کار "نقض صریح حقوق بشری و جنایت جنگی" است.

بیانیه ارگ می‌افزاید که حکومت وحدت ملی این رویداد را بررسی خواهد کرد و عاملان آن را به "پنجه قانون" خواهد سپرد.

ذبیح الله مجاهد یکی از سخنگویان طالبان کشته شدن افراد غیرنظامی را در منطقه میرزا اولنگ رد می‌کند.

او می‌گوید زمانی که منطقه را تصرف کردند ۲۸ عضو خیزش مردمی را کشتند، سلاح آنها را گرفته و اجسادشان را به بستگان شان تحویل داده‌اند.

منطقه میرزا اولنگ در شمال افغانستان در حالی سقوط کرد که در دو هفته اخیر دست‌کم سه ولسوالی در ولایت‌های مختلف افغانستان برای چند به تصرف طالبان درآمده بود.

مطالب مرتبط