کمیسیون انتخابات افغانستان بررسی مراکز رای‌دهی را آغاز کرد

انتخابات حق نشر عکس Reuters
Image caption قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان سال آینده برگزار شود

مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گویند روند بررسی مراکز رای‌دهی در این کشور را آغاز کردند.

امام محمد وریماچ، رئیس دارالانشاء/دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات امروز، دوشنبه ۱۶ اسد/مرداد در یک نشست خبری گفت آنها برای آغاز این روند یک هزار کارمند را استخدام و آموزش داده‌اند.

وی گفت به دلیل انتقاداتی که از مراکز رای‌دهی وجود داشت، ارزیابی این مراکز امری ضروری بود.

به گفته او، عدم متوازن بودن مراکز رای‌دهی با توجه به نفوس محل و دور و نزدیک بودن آنها، قرار گرفتن بعضی مراکز در ملکیت‌های شخصی و بحث‌هایی در مورد دروغین بودن شماری از مراکز، از جمله مهمترین این انتقادات بوده است.

آقای وریماچ می‌گوید بررسی این مراکز ۴۵ روز را در برخواهد گرفت.

قرار است این روند با همکاری مقامات محلی، فعالان مدنی و شوراهای علما در سراسر افغانستان؛ نخست در شهرها و بعدا در ولسوالی‌ها صورت گیرد.

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید همه مراکز رای دهی در مکاتب، مراکز بهداشتی و سایر تاسیسات عمومی ایجاد خواهد شد.

حق نشر عکس Iec
Image caption رهنمود امنیتی انتخابات پارلمانی افغانستان به تازگی میان مسئولین امنیتی این کشور و مقامات کمیسیون مستقل انتخابات به امضا رسید

رئیس دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید پس از ختم روند ارزیابی مراکز رای دهی، روند ثبت نام رای دهندگان را با استفاده از تکنالوژی جدید آغاز خواهند کرد.

آغاز روند بررسی مراکز رای دهی در حالی صورت می‌گیرد که هنوز تصمیم نهایی حکومت در مورد حوزه‌های انتخاباتی در این کشور مشخص نشده است.

آقای وریماچ می‌گوید چهار ماه پیش طرح خود را به ریاست جمهوری سپرده‌اند و منتظر تصمیم حکومت در این زمینه هستند.

تغییر حوزه‌های انتخاباتی و طرح‌های پیشنهاد شده در این عرصه، بحث‌های زیادی در افغانستان به دنبال داشت.

رایزنی‌ها برای تعیین حوزه‌های انتخاباتی ابتدا در پی بروز بحران انتخاباتی در ولایت غزنی در سال ۱۳۸۹ آغاز شد، انتخاباتی که همه ۱۱ کرسی این ولایت را در اختیار نامزدهای هزاره قرار داد و انتقاد نامزدهای پشتون را برانگیخت.

با تشکیل کمیسیون ویژه اصلاح انتخاباتی در سال ۱۳۹۴ رایزنی‌ها در این خصوص بیشتر شد و سپس این بحث در کابینه مطرح شد و اشرف غنی، رئیس جمهوری با امضای قانون جدید انتخابات، اختیار تصمیم‌گیری در این مورد را به کمیسیون مستقل انتخابات واگذار کرد.

کوچک شدن حوزه‌های انتخاباتی، تک کرسی شدن آنها و عدم تغییر حوزه‌های فعلی از جمله طرح‌هایی بود که از سوی کمیسیون مستقل انتخابات ترتیب شد.

اکنون بر اساس قانون انتخابات ۱۳۸۳، هر ولایتی در افغانستان یک حوزه‌ انتخابی پارلمانی در نظر گرفته شده که هر یک از این حوزه‌ها (ولایت‌ها) بر حسب جمعیت دارای ۲ تا ۳۳ کرسی در مجلس است. در واقع، از ۲۵۰ کرسی مجلس، ۲۴۰ کرسی آن بین این ولایت‌ها تقسیم شده و ۱۰ کرسی دیگر به کوچی‌ها (عشایر) اختصاص داده شده است.

قرار است انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی افغانستان به تاریخ ۱۶ سرطان/تیر سال ۱۳۹۷ برگزار شود. رهنمود امنیتی این انتخابات به تازگی میان مسئولان امنیتی و مسئولین کمیسیون‌های انتخاباتی به امضا رسید.

مطالب مرتبط