رئیس جمهوری افغانستان سه وزیر جدید معرفی کرد

وزیران حق نشر عکس Social Media
Image caption از راست به چپ آقایان آریوبی، مستور و یاری نامزدهای جدید وزارت خانه‌های مخابرات، اقتصاد و فواید عامه افغانستان هستند

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان سه نامزد وزیر جدید برای وزارت‌خانه‌های اقتصاد، مخابرات و فواید عامه معرفی کرد.

براساس حکم رئیس جمهوری افغانستان محمد مصطفی مستور، به حیث سرپرست وزارت اقتصاد معرفی شده‌است.

آقای مستور تحصیل‌کرده رشته پزشکی است و بعد از سقوط گروه طالبان در وزارت صحت/بهداشت و مالیه/دارایی افغانستان در پست‌های مختلف از جمله ریاست بودجه و معاون مالی این وزارت کار کرده است.

او از نزدیکان عبدالله عبدالله، رئیس اجرائی حکومت وحدت ملی و مشاور ارشد او نیز است.

آقای غنی همچنین یما یاری را به عنوان سرپرست وزارت فواید عامه معرفی کرده است. آقای یاری که تحصیل کرده دانشگاه امپریال کالج لندن بریتانیا است، از چهره‌های مورد اعتماد رئیس جمهوری افغانستان است و قبل از این رئیس اداره تدارکات ملی بود.

رئیس جمهوری افغانستان شهزاد گل آریوبی را به عنوان سرپرست وزارت مخابرات و فناوری معلوماتی معرفی کرده است. آقای آریوبی قبل از این رئیس "آسان خدمت" بود. طرح جدید آسان خدمت زیر نظر وزارت دارایی افغانستان برای کاهش بروکراسی ادرای ایجاد شده است.

او آموزش عالی خود را در رشته اداره و تجارت از پاکستان گرفته و در بخش حکومتداری الکترونیکی، زیر بنا و تکنالوژی معلوماتی، امنیت سایبری، شبکه سازی و سیستم GIS نیز تخصص دارد.

علاوه بر آن او در بخش‌های مختلف سازمان ملل و دولت افغانستان کار کرده است.

معرفی این سه سرپرست وزارت نیاز به رأی تایید مجلس نمایندگان دارد. آقایان مستور، آریوبی و یاری در حالی به این سمت معرفی شده‌اند که اعضای مجلس برای ۴۵ روز به تعطیلات تابستانی رفته‌اند.

در حال حاضر چند عضو دیگر کابینه افغانستان نیز از چند ماه تاکنون به عنوان "سرپرست" کار می‌کنند و تا حال رأی اعتماد مجلس را به دست نیاورده‌اند.