عربستان: طالبان یک گروه تروریستی است

ریاض
Image caption مشاری بن مزعل الحربی گفته که ریاض درحال حاضر طالبان را به چشم یک گروه "تروریستی مخالف دولت می‌بیند

سرپرست سفارت عربستان سعودی در کابل گفته که ریاض در حال حاضر طالبان را به چشم یک گروه "تروریستی مخالف دولت می‌بیند و این موقف رسمی دولت عربستان است".

مشاری بن مزعل الحربی، سرپرست سفارت عربستان در گفت‌وگو با عبدالله الهام، خبرنگار بی‌بی‌سی گفته که قطر میزبان دفتر سیاسی طالبان است و به گفته او این میزبانی از ساختار سیاسی بیرون شده ‌است.

او مدعی شد: "قطر رابطه طالبان را با کشورهای جهان و زمینه معامله و تمویل آنها را با این کشورها فراهم می‌کند. طالبان از طرف قطر تمویل و از راه دولت تروریست‌پرور ایران می‌گذرد. ما باورمندیم که دولت قطر از راه مذاکرات سیاسی و از طریق این دفتر بیشتر از طالبان حمایت مالی می‌کند."

عربستان سعودی در زمان حاکمیت طالبان یکی از سه کشور جهان بود که رژیم طالبان را به عنوان دولت افغانستان به رسمیت می‌شناخت.

آقای الحربی در باره اینکه اتهام‌های مشابه از جانب دولت ایران نسبت به عربستان مطرح شده، گفت: "رابطه ایران و طالبان را بنگرید. ارتباط ایران با گروه‌های مسلح در داخل افغانستان را ببینید. اتهام‌های که ایران در سطح جهانی از تروریسم و نژاد پرستی حمایت می‌کند، حرف تازه نیست."

محمد رضا بهرامی، سفیر ایران در کابل پیش از این تایید کرده بود که ایران با طالبان فقط به منظور "کنترل و اشراف اطلاعاتی" ارتباط دارد ولی ایران هر نوع حمایت از گروه طالبان را همواره رد کرده است.

دولت افغانستان تاکنون به صورت رسمی در مورد ارتباط ایران با گروه طالبان ابراز نظری نکرده است.

حق نشر عکس .
Image caption به گفته آقای الحربی قطر میزبان دفتر سیاسی طالبان است و به گفته او این میزبانی از ساختار سیاسی بیرون شده‌ است.

واکنش طالبان

گروه طالبان با نشر خبرنامه‌ای گفته که عربستان در زمان حاکمیت این گروه آنرا به رسمیت شناخته و اکنون نیز می‌تواند در ختم "اشغال" افغانستان نقش مثبت بازی کند.

این گروه افزوده که دفتر قطر، دفتر سیاسی طالبان است که برای حل مسایل سیاسی در آنجا حضور دارد و از طرف رهبری این گروه مامور شده است.

دفتر قطر در سال ۱۳۹۰ خورشیدی به منظور باز کردن درهای گفت‌وگوی گروه طالبان با دولت افغانستان باز شد.

دولت افغانستان در آغاز این گفت‌‌و‌گوها و گشایش دفتر قطر برای طالبان، واکنش منفی نشان داد، اما بعدا به دلایلی با گشایش این دفتر موافقت کرد. این دفتر بعدا به نمایندگی سیاسی رسمی این گروه تبدیل شد و گروه طالبان فعالیت سیاسی خود را از این دفتر ادامه داد.

'عربستان منافع خاص در افغانستان ندارد'

آقای الحربی می‌گوید عربستان سعودی منافع خاص در افغانستان ندارد، بلکه دوست افغانستان است. شانه به شانه با کابل همکاری می‌کند.

او گفت که افغانستان و عربستان سعودی رابطه مشترک تاریخی دارند. درچند دهه گذشته در این رابطه مشکلی ایجاد نشده‌ است. عربستان سعودی به عنوان یک کشور پیشرفته اسلامی، افغانستان را به چشم یک کشور اسلامی می‌بیند و در میان کشورهای اسلامی، افغانستان در یک موقعیت استراتژیک قرار دارد، از این‌رو این کشور برای عربستان سعودی بسیار مهم است.

به گفته او به همین دلیل عربستان با حکومت افغانستان در بسیاری از پروژه‌های بشردوستانه کمک می‌کند، همانند بهداشت، تهیه آب آشامیدنی و آموزش پرورش.

'حمله به سفارت عراق'

سرپرست سفارت عربستان در کابل گفت که به نمایندگی از ریاض حمله به سفارت عراق را تقبیح می‌کند. آنرا عمل "زشت" و "تروریستی" می‌خواند. همچنین او انفجار در مهمان‌خانه والی را که منجر به مرگ سفیر امارات متحده عربی شد، تاسف‌‎بار می‌داند.

سرپرست سفارت عربستان افزود:"همه این‌ها یک عمل دهشت افکنی است. تروریست‌ها با این کارشان اراده محکم ما را در مقابل پدیده تروریسم نمی‌توانند، ضعیف بسازند. هدف ‌ما این است که یکجا با شرکای بین‌المللی خود جلو اعمال تروریستی را بگیریم."

به گفته او، عربستان از گفتگوهای صلح حمایت و برای تامین صلح گام به گام با دولت افغانستان کار می‌کند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای الحربی انفجار در مهمان‌خانه والی قندهار را که منجر به مرگ سفیر امارات متحده عربی شد، تاسف بار می‌داند.