'لحظه‌ای در کنار چشمه' از افغانستان برنده جایزه نقدی 'درهای باز' لوکارنو شد

لوکارنو حق نشر عکس open doors locarno/fb

بخش "درهای باز" جشنواره لوکارنو به تهیه‌کنندگان و فیلم‌سازان نوظهور از کشورهای آسیای میانه اختصاص دارد، امسال برای نخستین بار به چند فیلم در حال ساخته شدن جایزه نقدی داد.

بزرگترین جایزه این بخش به ارزش حدود ۳۸ هزار دلار به "لحظه‌ای در کنار چشمه" ساخته داود هلمندی، فیلمساز افغان رسید.

این فیلم داستانی است در قالب رئالیسم جادویی و روایت‌کننده زندگی یک کودک ۱۲ ساله بی‌مادر است که خدمتکار دو همسر پدرش می‌شود.

داود هلمندی، درباره اینکه چرا این فیلم را ساخته به بی‌بی‌سی گفت: "احترام به انسانیت و توانایی‌های شش حسی است که یک انسان دارد، مخصوصا توانایی افکار و تخیلات."

حق نشر عکس DAWOON HILMANDI/FB
Image caption داود هلمندی: امید است که شمع عقیده به هنر و نتایج مثبت آن روی زندگی و اجتماع و انسانیت خاموش نشود

او افزود هرچند افغانستان هنوز با نیازهای اولیه اجتماعی دست‌وپنجه نرم می‌کند، اما ابراز امیدواری کرده که "شمع عقیده به هنر و نتایج مثبت آن روی زندگی و اجتماع و انسانیت خاموش نشود".

بزرگترین جایزه این بخش بعد از فیلم داود هلمندی، به "یک روز تابستانی" ساخته ویرا اونگ از میانمار رسید. فیلم ویرا اونگ برنده جایزه ۱۶ هزار دلاری "درهای باز" شد.

هفتادمین دوره جشنواره بین‌‌المللی لوکارنو، از تاریخ دوم اگست/اوت سال جاری آغاز شد و تا دوازدهم اگست ادامه خواهد یافت. جشنواره لوکارنو مهمترین جشنواره سینمایی سوئیس و یکی از قدیمی‌ترین جشنواره‌های بین‌المللی جهان است.

در بخش دیگری از این جشنواره از جاوید تایمن، فیلمساز افغان، به دلیل ابتکارش در عرصه فیلم در افغانستان و فعالیت نهادش (توره بوره) یاد شد.