والی سرپل: نیروهای تازه‌نفس برای پس گرفتن میرزااولنگ رسیده‌اند

وحدت حق نشر عکس FB
Image caption آقای وحدت ابراز تاسف کرده که دولت مرکزی در وقت مناسب نیروهای تازه نفس به منطقه بفرستد

والی سرپل در شمال افغانستان گفته که نیروهای تازه‌نفس به این ولایت رسیده و برای بیرون راندن گروه طالبان از منطقه میرزااولنگ آماده می‌شوند.

ظاهر وحدت، والی سرپل، عصر روز سه‌شنبه (۱۸ اسد/مرداد) به خبرنگاران گفت که ژنرال مرادعلی مراد، معاون وزیر داخله/کشور و محمدشریف یفتلی، رئیس ستاد ارتش و فرماندهان ارشد ارتش در شمال وارد سرپل شده‌اند.

آقای وحدت افزود که این مقام‌ها سرگرم برنامه‌ریزی برای اجرای عملیات نظامی علیه طالبان در منطقه میرزااولنگ هستند، ولی نگفت که این عملیات چه زمانی آغاز خواهد شد.

او ابراز تاسف کرد که دولت مرکزی به درخواست‌های مکرر او برای اعزام به موقع نیرو به منطقه پاسخ مثبت نداد، ولی دلیل آن را روشن نکرد.

والی سرپل گفت که او حتی پیش از ورود طالبان به منطقه میرزااولنگ هشدار داده و خواستار اعزام نیروهای بیشتر به منطقه شده بود، چرا که به گفته او، نیروهای محلی توانایی کافی در اختیار نداشتند.

آقای وحدت افزود که تا حال بیش از ۴۵۰ خانواده‌ای که از این منطقه آواره شده‌اند، به شهر سرپل رسیده و به حدود ۴۰۰ خانواده کمک شده، اما بقیه آنها هنوز نیاز به کمک دارند.

به گفته او، هنوز هم شماری از خانواده‌ها در میرزااولنگ "گروگان" طالبان هستند.

حق نشر عکس دفتر والی سرپل
Image caption دیروز ۲۳۵ نفر از ساکنان منطقه از میرزااولنگ به شهر سرپل رسیدند

والی سرپل گفته که درباره کشتار میرزااولنگ آمار جدیدی در دست نیست، اما برخی منابع گفته‌اند که ممکن است آمار افراد کشته‌شده‌ها بیشتر از آن باشد که تا حال گزارش شده است.

گروه طالبان روز یکشنبه گذشته (۱۵ اسد) منطقه میرزااولنگ، در ولسوالی (شهرستان) صیاد را به کنترل خود درآورد و به دنبال آن مقام‌های محلی گفتند که این گروه ۵۲ غیرنظامی را به صورت "فجیعی" کشته است.

یکی ساکنان میرزااولنگ، که می‌گوید یک برادرش کشته وخودش به شهر سرپل آواره شده، به بی‌بی‌سی گفت گروه طالبان کودکان، زنان و پیرمردان را هم کشته است.

گروه طالبان اما گفته که ۲۸ نفر از نیروهای خیزش مردمی را به قتل رسانده و نه غیرنظامیان را.

روز دوشنبه محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفت که نیروهای امنیتی انتقام "فاجعه قتل عام" میرزااولنگ را از عوامل این کشتار خواهند گرفت.

کشتار میرزااولنگ در رسانه‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای داشته و برخی از کاربران این شبکه‌ها از دولت انتقاد کرده‌اند که نیروهای امنیتی کافی و به موقع به منطقه نفرستاده است.

بسیاری از این کاربران کشتار میرزااولنگ را "نسل‌کشی" خوانده‌اند. پیشتر، دفتر ریاست جمهوری هم آن را "جنایت علیه بشریت" دانسته است.