جشن و نمایشگاه انگور در هرات برگزار شد

انگور

جشن و نمایشگاه انگور برای سومین بار با شرکت ده‌ها نفر از دهقانان و باغداران در هرات برگزار شد.

هرات بیش از ۱۳۰ نوع انگور دارد. در مراسم امروز، پنجشنبه ۱۹ اسد/مرداد، هم انواع مختلف انگور به نمایش گذاشته شده بود.

لعل، فخری، و کشمشی از معروفترین انواع انگور هرات است.

با آنکه مسئولان انجمن‌های تولید انگور در ولسوالی‌های گذره و انجیل هرات از تاثیر بد تغییرات جوی در زمستان پارسال خبر دادند اما مسئولان اداره زراعت/کشاورزی هرات با این همه از افزایش میزان تولید انگور در هرات خبر داده‌اند.

لطف‌الله راشد، سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان می‌گوید در سراسر افغانستان سالانه حدود ۸۰۰هزار تن انگور تولید میشود.

فرصتی برای بازاریابی به محصولات زراعتی

عبدالصور رحمانی، رئیس زراعت هرات می‌گوید: "بر اساس آمارها ساحات باغ‌های انگور در هرات به هفت هزار هکتار یا ۳۵هزار جریب زمین می‌رسد. در هر جریب زمین سه تن انگور تولید میشود. ما پیش‌بینی کرده‌ایم که نسبت به سال گذشته ۱۵ درصد در میزان تولید انگور افزایش میابد."

سه سال است که این مراسم در هرات برگزار میشود. برگزاری جشن انگور و دیگر محصولات زراعتی هرات، فرصتی است برای بازاریابی به محصولات زراعتی هرات.

بسیاری از باغداران هرات می‌گویند که آنان بیش از حد نیاز بازارهای هرات میوه تولید می‌کنند. میوه های که به قیمت بسیار ارزان به فروش می‌رسد.

دهلیز هوایی برای انتقال میوه جات به خارج

قیام الدین حبیبی، ریس انجمن مولدین انگور در ولسوالی گذره می‌گوید "بزرگترین مشکل ما مشکل نبود بازار است. تولیدات ما بالا است واگر ما بتوانیم راه های صدور این میوه را به خارج پیدا کنیم بزرگترین مشکل ما حل خواهد شد."

با آنکه چندی پیش بر اساس توافق دولت افغانستان با هند، یک دهلیز هوایی برای انتقال میوه جات افغانستان به این کشور به وجود آمد اما به نظر میرسد که این دهلیز به تنهایی قادر به انتقال به موقع و سریع میزان بالای محصولات زراعتی افغانستان را ندارد.

انتقال زمینی انگور در سال‌های گذشته از هرات به جانب ایران و از آن راه به کشورهای دیگر هم تجربه شد اما این تجربه چندان موفق نبود. به دلایل مختلف وسایط حامل میوه‌های افغانستان بیش از حد در بندهای خارجی متوقف ماند و فاسد شد.