عبدالله: فروش تجهیزات نظامی به دشمن خیانت ملی است

عبدالله عبدالله حق نشر عکس Abdullah Abdullah/fb
Image caption آقای عبدالله افزود که بخشی از نیروهای "دشمن" از این طریق تجهیز می‌شوند

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان گفته که فساد در نهادهای امنیتی باعث شده که گلوله و تجهیزات این نیروها به "دشمن" فروخته شود.

آقای روز پنجشنبه (۱۹ اسد/مرداد) در اختتامیه کنفرانس سه روزه مسئولان دادستانی کل کشور و نهادهای دفاعی و امنیتی برای مبارزه مشترک با فساد، از نبود حساب و کتاب کافی در نهادهای امنیتی انتقاد کرد.

او گفت اگر کسی از صندوق گلوله، از سلاح کلاشنیکف، موتر/خودرو رنجر فورد و دستگاه مخابره حساب ندهد، در واقع جرمی نزدیک به "خیانت ملی" مرتکب می‌شود.

رئیس اجرایی همچنین گفت: "وقتی در جایی سروصدا می‌شود که گلوله کم است، این مسئله تا رئیس جمهوری، تا من و شورای امنیت ملی می‌رسد. اما پس از آن زمانی گزارش می‌رسد که در همان جا گلوله و مهمات فروخته شده است."

آقای عبدالله افزود که بخشی از نیروهای "دشمن" از این طریق تجهیز می‌شوند. او تاکید کرد که اگر تجهیزاتی که برای دفاع از مردم استفاده شود، در اختیار "دشمن" قرار گیرد و سرانجام "سینه مردم" را بشکافد، "چیزی کم‌تر از خیانت ملی نیست".

این مقام حکومت وحدت ملی همچنین گفت که اگر به دلیل فساد یا رویه‌های کند اداری به سربازان در سنگر غذا و مهمات نرسد، نیاز به اصلاحات جدی دارد.

او افزود که گاهی اقداماتی برای تامین شفافیت و مبارزه با فساد خود نیز منجر به فساد می‌شود. به گفته آقای عبدالله، گاهی تعیین هیئت‌هایی برای بررسی فساد، خود باعث ترویج فساد می‌شود.

حق نشر عکس .
Image caption یک نهاد تحقیقاتی در افغانستان گفته که فساد در نهادهای امنیتی "خطر اصلی" است

آقای عبدالله همچنین گفت که مشکل فساد بخش‌های گوناگون نهادهای امنیتی وجود دارد؛ از جمله در تدارکات، رساندن تجهیزات به نیروهای امنیتی، موجودیت ادارات موازی، ضعف نهادهای اطلاعاتی، پیگیری پروندهای فساد در نهادهای قضایی و مداخله در آنها و اصل سپردن کار به اهل کار.

در مراسم افتتاحیه این کنفرانس تفاهمنامه‌ای بین دادستانی کل کشور و مسئولان امنیتی و دفاعی امضا شد تا مبارزه با فساد در این نهادها به صورت مشترک صورت گیرد.

رسانه‌های محلی در افغانستان پیش از این بارها از نرسیدن مواد غذایی و مهمات به سربازان در خطوط مقدم جنگ و همچنین فروخته شدن سلاح و مهمات به گروه‌های شورشی گزارش داده اند.

فساد در نهادهای امنیتی در سال‌های اخیر بارها خبرساز شده و این موضوع انتقاد کشورهای حامی دولت افغانستان را هم برانگیخته است.