عملیات سرپل؛ دست‌کم ۱۳ عضو گروه طالبان در عملیات هوایی کشته شدند

میرزا اولنگ حق نشر عکس دفتر مطبوعاتی ولایت سرپل
Image caption عملیات سرپل با مشارکت مقام‌های ارشد امنیتی و دفاعی و مقام‌های محلی در دو سه روز گذشته برنامه‌ریزی شده است

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که در جریان عملیات نظامی علیه گروه طالبان در منطقه میرزااولنگ ولایت شمالی سرپل، دست‌کم ۱۳ نفر کشته و ۴ عضو این گروه زخمی شده‌اند.

دولت وزیری، سخنگوی این وزارت به بی‌بی‌سی گفت که در جریان روز جمعه (۲۰ اسد/مرداد) دست‌کم دوبار عملیات هوایی انجام شد که در حمله نخست ۲ نفر و در حمله دومی ۱۱ نفر از اعضای گروه طالبان در میرزا اولنگ کشته شدند.

او تایید کرد که دو سرباز ارتش هم در این عملیات زخمی شدند.

آقای وزیری افزود که در این عملیات، که فرماندهی آن را قول اردو (سپاه) ۲۰۹ شاهین به عهده دارد، نیروهای هوایی، کماندو و سایر واحدهای ارتش شرکت دارند.

به گفته مقام‌های دولتی، یکی از فرماندهان گروه طالبان به نام قاری احمدی در جریان عملیات هوایی روز جمعه در میرزا اولنگ و یکی دیگر از این فرماندهان به نام "مسافر" دیروز در حومه شهر سرپل، مرکز ولایت سرپل کشته شد.

پیشتر ذبیح‌الله امانی به بی‌بی‌سی گفت که این عملیات دیشب از هوا و زمین آغاز شد و تا حال دو پاسگاه که به تصرف طالبان درآمده بود، پس گرفته شده است.

این عملیات تقریباً یک هفته پس از تصرف این منطقه استراتژیک به دست گروه طالبان و کشتار ۵۲ غیرنظامی به دست این گروه روی دست گرفته شده است.

گروه طالبان کشتار غیرنظامیان را "تبلیغات" دولت دانسته، اما گفته که ۲۸ فرد مسلح عضو "خیزش مردمی" را کشته است. خیزش مردمی متشکل از ساکنان محلی است که برای حفظ امنیت خود در برابر شورشیان مسلح می‌شوند.

'جنایت جنگی' و 'جنایت علیه بشریت'

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان کشتار میرزا اولنگ را "بی‌رحمانه" و "مصداق جنایت علیه بشریت" دانسته است؛ چرا که از نظر این کمیسیون، در میرزا اولنگ "حمله گسترده و سازمان‌یافته علیه جمعیتی غیرنظامی" صورت گرفته است.

کمیسیون حقوق بشر در اعلامیه‌ای نوشته که این حمله باعث کشتار غیرنظامیان، آواره شدن شمار زیادی از خانواده‌ها و به گروگان گرفته شدن مردم و تخریب و تاراج اموال و ملکیت‌های شخصی افراد شده است.

این نهاد حقوق بشری افغانستان با استقبال از تصمیم دادستانی کل کشور برای تحقیق درباره رویداد میرزا اولنگ به عنوان "جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت"، از دولت و نهادهای قضایی خواسته که عاملان این فاجعه را شناسایی و تحت پیگرد قانونی قرار دهد.

این کمیسیون همچنین از دولت خواسته که ادعاهای مقام‌های محلی مبنی بر بی‌توجهی نهادهای امنیتی به هشدارهای قبلی آنها درباره وقوع فاجعه در میرزا اولنگ را نیز بررسی کند و نتایج آن را به اطلاع عموم برساند.

انتقادها

انتقاد از تاخیر در عملیات نظامی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی افغانستان دولت را به‌شدت تحت فشار قرار داده بود و سه روز پیش محمداشرف غنی، رئیس جمهوری گفت که "انتقام قتل عام" میرزا اولنگ را می‌گیرد.

شماری از آوارگانی که از میرزا اولنگ به شهر سرپل، مرکز ولایت سرپل پناه برده‌اند، به بی‌بی‌سی گفته‌اند که این عملیات زمانی برنامه‌ریزی شد که مردم همه چیز خود را از دست دادند.

حق نشر عکس دفتر مطبوعاتی ولایت سرپل
Image caption آوارگان میرزا اولنگ گفته‌اند که این عملیات زمانی برنامه‌ریزی شد که مردم همه چیز خود را از دست دادند

یکی از ریش‌سفیدان میرزا اولنگ گفته است که اگر این عملیات محدود به پس گرفتن این منطقه باشد، مشکل را حل نمی‌کند زیرا، به گفته او، طالبان در دو سال گذشته در ولسوالی (شهرستان) "کوهستانات" برای خود پایگاه نیرومندی تشکیل داده‌اند که بار دیگر می‌توانند امنیت میرزا اولنگ را از آنجا تهدید کنند.

منابع محلی می‌گویند طالبان در دو سال گذشته بارها کوشیده بودند از طریق میرزا اولنگ وارد مرکز ولسوالی صیاد شوند که میرزا اولنگ بخشی از آن است، اما نیروهای خیزش مردمی مانع این گروه شده بود.

به گفته این منابع، طالبان برای ضرب شست نشان دادن به این نیروها شدت عمل به کار گرفتند و دست به کشتار غیرنظامیان در میرزا اولنگ زدند.

منابع بی‌بی‌سی می‌گویند پس از شکست نیروهای محلی، کشتار غیرنظامیان و تصرف میرزا اولنگ به دست گروه طالبان، نیروهای محلی تقریباً از هم پاشیده‌اند. آنها تاکید می‌کنند برای این‌که دولت مشکل را از ریشه حل کند، باید به کوهستانات برود.

Image caption تظاهرکنندگان خواستار انتقام گیری از عاملان کشتار میرزاولنگ شدند

در همین حال، ده‌ها عضو یک سازمان سیاسی موسوم به "حزب همبستگی ملی" در کابل، پایتخت، در راهپیمایی اعتراضی، از حکومت وحدت ملی انتقاد کرده‌اند که نتوانسته جلو کشتار میرزا اولنگ را بگیرد.

تظاهرات با حمل پلاکارت‌های اعتراض‌آمیز، علیه رهبران حکومت وحدت و نیروهای بین‌المللی مستقر در افغانستان شعار دادند و آنها را متهم به ناتوانی در جلوگیری از این کشتار کردند.

بیشتر تظاهرکنندگان را زنان بودند و آنها خواستار محاکمه عاملان کشتار میرزا اولنگ شدند.