منابع محلی تخار: افراد مسلح فرمانده حزب اسلامی به نمازگزاران حمله کردند

گلبدین حکمتیار حق نشر عکس Getty Images
Image caption گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی، پس از امضای توافقنامه صلح با دولت، به کابل بازگشت

سخنگوی والی تخار در شمال افغانستان تایید کرده که افراد مسلح یکی از فرماندهان وابسته به حزب اسلامی حکمتیار با حمله به مسجدی، دست‌کم ۳ نمازگزار را کشته و ۱۱ نفر را زخمی کرده‌اند. سخنگوی حزب اسلامی گفته که مسئولیت 'مسائل شخصی' این فرمانده بر عهده حزب نیست.

سنت‌الله تیمور به بی‌بی‌سی گفت نمازگزاران روز جمعه (۲۰ اسد/مرداد) در مسجد مرکز ولسوالی (شهرستان) "چاه آب" در حال ادای نماز جمعه بودند که افراد وابسته بشیر قانت با کلاشنیکف و آر‌پی‌جی به سوی مسجد شلیک کردند.

آقای تیمور افزود که هدف افراد مسلح وابسته به فرمانده بشیر قانت این بوده که مردم به امامت مولوی محفوظ اکبری در این مسجد نماز نخوانند، چرا که این مولوی گاه گاهی از این فرمانده انتقاد می‌کرده است.

مولوی اکبری به بی‌بی‌سی گفت که هدف افراد مسلح خود او بوده و دو روز پیش آقای قانت تهدید کرده بود که دیگر در این مسجد امامت نکند.

آقای اکبری افزود که او این موضوع را با مسئولان محلی در میان گذاشت و امروز زمانی که ۱۵ نفر از افراد فرمانده بشیر قانت به مسجد حمله کردند، فرمانده پلیس، مدیر اداره امنیت و ۳۰ نفر از ماموران امنیتی در آن جا حضور داشتند.

این روحانی محلی همچنین گفت وقتی که افراد مسلح بشیر قانت مسجد را به گلوله کلاشنیکف و آرپی‌جی بستند، مسئولان و ماموران امنیتی از محل فرار کردند.

واکنش حزب اسلامی

حامد عزیزی، سخنگوی حزب اسلامی حکمتیار، در صحبتی با بی‌بی‌سی تایید کرد که بشیر قانت "از فرماندهان پرنفوذ" این حزب در تخار است.

او افزود که اگر گروه‌های دیگر "سعی در بدنام کردم" آقای قانت داشته باشند، حزب اسلامی "از او قویا حمایت می‌کند"، اما مسائل شخصی این فرمانده خود را بر عهده نمی‌گیرد.

آقای عزیزی گفت که در این مورد مشخص، که روز جمعه در مسجد چاه آب اتفاق افتاده، اگرچه خبرهایی شنیده، اما در حال حاضر نمی‌تواند اظهار نظر کند.

Image caption منابع محلی گفته‌اند که فرمانده بشیر قانت صدها نفر مسلح تحت فرمان خود دارد و بیشتر از نیروهای دولتی قدرتمند است

'نیروهای حزب اسلامی تاهنوز خلع سلاح نشده'

سخنگوی والی تخار می‌گوید که مهار نیرو تحت فرمان این فرمانده حزب اسلامی، که چند ماه پیش به روند صلح پیوسته و هنوز خلع سلاح نشده، از توان حکومت محلی تخار بیرون است.

به گفته او، پیش از این هم افراد وابسته به بشیر قانت در چند مورد درگیری و رویدادهای امنیتی دخیل بوده‌اند که در نتیجه آن "ده‌ها" نفر کشته شده‌اند.

آقای تیمور افزود که در مورد هیئتی از جانب ریاست جمهوری به تخار آمد و از فرمانده قانت تعهد گرفت که دیگر امنیت منطقه را مختل نکند، اما با قوع رویداد روز جمعه دیده می‌شود که او به تعهد خود پابند نیست.