اشرف غنی به جوانان: نماینده‌تان را به نشست‌های‌ کابینه بفرستید

غنی حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای غنی گفت اداره او هر روز جوان تر می‌شود

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان از جوانان این کشور خواست، نمایندگان‌شان را نوبت‌وار برای اشتراک در نشست‌های کابینه و شوراهای عالی دولت معرفی کنند.

آقای غنی امروز شنبه ۲۱ اسد/مرداد در مراسم روز بین‌المللی جوانان در کابل گفت نه تنها آینده افغانستان، بلکه امروز این کشور نیز وابسته به جوانان است.

رئیس‌جمهوری افغانستان گفت: "من می خواهم شما از راه یک مکانیزم واضح؛ پارلمان جوانان یا اتحادیه‌های جوانان، نماینده‌های‌تان را برای هر چند ماه برای اشتراک در نشست‌های کابینه و شوراهای عالی تعیین کنید تا از خودتان نمایندگی کنید."

او افزود که کابینه افغانستان نیز پس از این هر چهار ماه یک جلسه مشخص برای بررسی مشکلات جوانان و زنان خواهد داشت.

رئیس جمهوری همچنین به وزارت‌ها و ادارات مستقل دولتی دستور داد نشستی را با جوانان برگزار کنند و نقش ادارات‌شان را برای رسیدگی به مسایل اساسی زندگی جوانان مشخص سازند.

آقای غنی وعده سپرد که در طرح بودجه آینده مواردی را در نظر گیرد که تاثیرات مستقیم بر بهبود زندگی جوانان داشته باشد.

نمایندگان جوانان که در مراسم امروزی در ارگ ریاست جمهوری سخنرانی کردند از مشکلاتی چون ناامنی، بیکاری، عدم توجه به مشکل اعتیاد، بحران مهاجرت و رسم و رواج‌های ناپسند شکایت کردند.

Image caption رئیس‌جمهور غنی، نهادی را زیر نام "تشویق" برای استخدام جوانان تحصیلکرده در دولت ایجاد کرده است

جوانان و اداره افغانستان

رئیس‌جمهوری افغانستان در مراسم امروزی یک بار دیگر گفت که اداره در این کشور هر روز جوان‌تر می‌شود و او بیشترین سرمایه سیاسی خود را برای این کار مصرف کرده است.

آقای غنی به مقامات عالی رتبه‌ای که در دولتش به نمایندگی از جوانان استخدام کرده اشاره کرد و گفت آنها را به اساس معلومات، دانش و تدبیری که داشتند، استخدام کرده است.

اما او اعتراف کرد که شماری از انتصاب‌هایی که او از بین جوانان داشته به فساد اداری منجر شده و از جوانان خواست آنها "حلقه‌ای نجیبه" باشند و پاسخگویی میان‌شان به فرهنگ تبدیل شود.

وی در نشست امروزی همچنین تاکید کرد که "افغان‌ها فاسد نیستند" و تنها تعداد محدودی تلاش دارند از طریق فساد، بربادی را به این کشور بیاورند و این کشور را بدنام سازند.

آقای غنی به مشکل بیکاری در بین جوانان اشاره کرده و یک بار دیگر اعلام کرد که به زودی پنج هزار پست دولتی در بخش خدمات ملکی و هشت هزار پست معلمی در این کشور اعلام خواهد شد.

او از مشکلات در نظام آموزشی و تحصیلی این کشور نیز انتقاد کرد و وعده اصلاحات بنیادی در این بخش به خصوص در عرصه نصاب درسی را داد.

رئیس‌جمهوری همچنین برای فراهم سازی زمینه کار برای جوانانی که تحصیل نکردند، به تلاش برای رشد اقتصاد مشروع تعهد سپرد و گفت دولت از سرمایه‌گذاران و تاجران جوان نیز حمایت خواهد کرد.

آقای غنی از جوانانی که در صفوف نیروهای امنیتی هر روزه قربانی می‌دهند قدردانی کرد و از جوانان این کشور خواست برای حفظ وحدت و همبستگی ملی در این کشور بکوشند و از این طریق مخالفان دولت را به انزوا بکشند.

مطالب مرتبط