فرمانده داعش در کنر، در شرق افغانستان کشته شده است

کنر حق نشر عکس Getty Images
Image caption کنر در شرق افغانستان از ولایات ناامن است

نیروهای ناتو در افغانستان از کشته شدن فرمانده گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش در ولایت کنر، خبر دادند.

در خبرنامه این نیروها که امروز یکشنبه ۲۲ اسد/مرداد به رسانه‌ها فرستاده شده، آمده عبدالرحمان در نتیجه یک حمله هوایی به تاریخ ۱۰ اگست در ولسوالی دره پیچ ولایت کنر کشته شده است.

گفته می‌شود که سه عضو ارشد دیگر گروه داعش نیز در این حمله کشته شدند.

در این خبرنامه آمده که عبدالرحمان یکی از گزینه‌های جانشینی ابو سعید فرمانده داعش در افغانستان بوده است. ابوسعید نیز در یک حمله هوایی در عملیاتی در ۱۱ ژوئیه (۲۰ سرطان/تیر) و در ولایت کنر کشته شد.

خبر کشته شدن ابوسعید سه ماه پس از کشته شدن عبدالحسیب، رهبر قبلی داعش در افغانستان منتشر شد.

عبدالرحمان در پاکستان در یک مدرسه دینی درس خوانده بود. حدود یک دهه پیش در زادگاهش ولسوالی دره پیچ، معلم یک مکتب بود و بعدتر مدیر همان لیسه شد. چند ماه قبل به داعش پیوست و دو ماه پیش رهبری این گروه در کنر را به عهده گرفت.

در خبرنامه ناتو به نقل از ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان، آمده که این رویداد نشان داد که هیچ جای امنی در افغانستان برای جنگجویان داعش وجود ندارد و همه آنها را تاز مانی سرکوب خواهند کرد که دیگر تهدیدی برای مردم افغانستان و منطقه نباشند.

شاخه داعش در افغانستان با عنوان "ولایت خراسان" نیز شناخته می‌شود.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در ماه آوریل در عملیاتی علیه مواضع داعش در افغانستان، بزرگترین بمب غیر اتمی خود موسوم به "مادر تمام بمب‌ها" را به کار برد.

این بمب غارها و تونل‌هایی را در ولسوالی اچین واقع در ننگرهار در شرق افغانستان هدف قرار داد که شبه‌نظامیان داعش در آنها پنهان شده بودند.

مطالب مرتبط