طرح جدید دسترسی به اطلاعات در افغانستان تهیه شد

عبدالله حق نشر عکس ceo
Image caption آقای عبدالله می گوید مردم مالک اصلی اطلاعات هستند

دولت افغانستان برای عملی کردن قانون دسترسی به اطلاعات و رفع مشکلات آن، استراتژی ملی دسترسی به اطلاعات را آماده کرده است.

برای معرفی و هماهنگی در اجرای این استراتژی امروز یکشنبه (۲۲ اسد/مرداد) نشستی از سوی کمیسیون نظارت بر دسترسی به اطلاعات در کابل برگزار شد.

نزدیک به سه سال است که قانون دسترسی به اطلاعات در افغانستان نافذ شده است اما هنوز هم شمار زیادی از مردم به خصوص خبرنگاران از وجود مشکلات در دسترسی به اطلاعات شاکی هستند.

شمار زیادی از خبرنگاران می‌گویند مسئولان دولتی یا اطلاعات را پنهان می‌کنند و یا به سختی و کندی به دست می‌دهند.

در همین زمینه:

سید اکرام افضلی رئیس کمیسیون نظارت بر دسترسی به اطلاعات می‌گوید این نهاد نیز پس از نافذ شدن قانون دسترسی به اطلاعات دریافتند که هنوز مشکلات زیادی وجود دارد.

او می‌گوید که برای رفع این مشکلات از طریق آگاهی‌دهی به مردم و مکلف ساختن مسئولان، این استراتژی را تهیه کردند.

حق نشر عکس ceo
Image caption گردهمایی استراتژی دسترسی به اطلاعات امروز برگزار شد

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی افغانستان نیز در مراسم امروزی گفت که مردم مالک اصلی اطلاعات هستند.

او گفت که باید روند دسترسی به اطلاعات در این کشور ساده و آسان باشد.

به باور آقای عبدالله، در کشوری که فساد اداری بیداد می‌کند، دسترسی به اطلاعات نیازی جدی و عمومی است و باید به بخشی از نیازمندی‌های روزانه شهروندان تبدیل شود.

او گفت:"زمانی که مسئولان دولتی مانع دسترسی به اطلاعات شوند، اعتماد مردم صدمه می‌بیند. آنان وظیفه دارند که اطلاعات دسته‌بندی شده و لازم را در اختیار شهروندان افغانستان قرار دهند."

تاکنون بررسی‌های مختلفی از چگونگی وضعیت دسترسی به اطلاعات در افغانستان از سوی نهادهای مختلف به خصوص نهادهای خبرنگاری انجام شده است. این بررسی‌ها نشان داده که مشکل دسترسی به اطلاعات در ولایات افغانستان بیشتر از مرکز است و با برخورد نامناسب با خبرنگاران حتی تهدید آنها همراه می‌باشد.

مطالب مرتبط