ولسوالی غورماچ فاریاب در شمال افغانستان به دست طالبان افتاد

فاریاب
Image caption غورماچ از ولسوالی‌های استراتژیک در ولایت فاریاب در شمال افغانستان

مقام‌ها در شمال افغانستان می‌گویند که ولسوالی غورماچ ولایت فاریاب در شمال افغانستان به دست طالبان افتاده است.

محمد ایمل مجبور، سخنگوی لوای اول قول اردو (سپاه) ۲۰۹ شاهین به بی‌بی‌سی گفت امروز یکشنبه ( ۲۲ اسد/مرداد) پس آن که طالبان پاسگاه‌های امنیتی این ولسوالی را تصرف کردند، این ولسوالی به دست آنان افتاد.

به گفته او در این درگیری‌ها دو نفر از نیروهای امنیتی زخمی و یک نفر کشته شده است. او مدعی است که چندین نفر از گروه طالبان در این رویداد کشته و زخمی شده‌اند.

گروه طالبان هنوز در این مورد اظهار نظری نکرده است.

آقای مجبور گفت که از کمبود تجهیزات در پاسگاه‌ها به مقام‌های بالاتر اطلاع دادند اما "کسی توجه نکرد".

به گفته او در حال حاضر نیروهای امنیتی در حال مقاومت هستند تا گروه طالبان پیشروی بیشتری نداشته باشند و تلاش دارند تا این ولسوالی را پس بگیرند.

غورماچ از ولسوالی‌های استراتژیک در ولایت فاریاب در شمال افغانستان است که در مسیر ارتباطی ولایت فاریاب و بادغیس قرار دارد.

طالبان پیش از این، در دو سال گذشته دو بار کنترل این ولسوالی را برای چند روز از نیروهای دولتی افغانستان به دست گرفته بودند.

فعالیت گروه طالبان اخیرا در شمال افغانستان بیشتر شده است. این گروه یک هفته پیش نیز کنترل روستای میرزااولنگ ولایت سرپل در شمال افغانستان را به دست گرفتند که از مناطق مهم این ولایت به شمار می‌رود.

فاریاب از ولایت‌های ناآرام و کلیدی در شمال‌ غرب افغانستان است که گفته می‌شود اختلال امنیت در این ولایت می‌تواند بر امنیت همه شمال افغانستان تاثیر بگذارد.