ولسوال خودخوانده طالبان در غورماچ ولایت فاریاب کشته شد

طالبان حق نشر عکس Getty Images
Image caption طالبان تاکنون در مورد شمار تلفات‌شان در ولسوالی غورماچ چیزی نگفته است

مقامات امنیتی در شمال افغانستان از کشته شدن ده‌ها جنگجوی گروه طالبان در ولایات شمالی این کشور خبر دادند.

در خبرنامه قول اردو/سپاه ۲۰۹ شاهین که امروز دوشنبه ۲۳ اسد/مرداد به رسانه‌ها فرستاده شده، آمده که در عملیات نیروهای امنیتی در ولسوالی غورماچ دست‌کم ۵۹ جنگجوی طالبان از جمله مولوی امرالله، ولسوال خودخوانده این گروه در غورماچ، کشته و بیست نفر زخمی شدند.

کنترل ولسوالی غورماچ روز گذشته به دست طالبان افتاد. طالبان تاکنون در مورد تلفات‌شان در این ولسوالی چیزی نگفته است.

نیروهای امنیتی افغانستان گفته‌اند برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان از این ولسوالی عقب نشینی تاکتیکی کرده بودند.

به گفته آنها اکنون عملیات زمینی و هوایی برای پس گرفتن این ولسوالی جریان دارد.

بیشتر بخوانید:

Image caption فاریاب از ولایت‌های ناآرام و کلیدی در شمال‌ غرب افغانستان است که گفته می‌شود اختلال امنیت در این ولایت می‌تواند بر امنیت همه شمال افغانستان تاثیر بگذارد

غورماچ از ولسوالی‌های استراتژیک در ولایت فاریاب در شمال افغانستان است که در مسیر ارتباطی این ولایت با بادغیس قرار دارد.

طالبان پیش از این، در دو سال گذشته دو بار کنترل این ولسوالی را برای چند روز از نیروهای دولتی افغانستان به دست گرفته بودند.

فعالیت گروه طالبان اخیرا در شمال افغانستان بیشتر شده است. این گروه یک هفته پیش نیز کنترل روستای میرزااولنگ ولایت سرپل در شمال افغانستان را به دست گرفت که از مناطق مهم این ولایت به شمار می‌رود.

عملیات برای پس‌گرفتن این منطقه از پنج روز به این سو جریان دارد.

مسئولان قول اردوی ۲۰۹ شاهین می‌گویند در نتیجه حملات هوایی در این منطقه، شب گذشته ده‌ها نفر از مخالفان مسلح کشته و زخمی شده‌اند.

در خبرنامه این نهاد آمده که نیروهای امنیتی اکنون وارد میرزا اولنگ شده و عملیات پاکسازی این منطقه از حضور مخالفان مسلح جریان دارد.

هارون نجفی زاده خبرنگار بی‌بی‌سی که به سرپل سفر کرده، می‌گوید مناطق مرتفع اطراف میرزا اولنگ به دست دولت افتاده و عملیات پس گیری این منطقه شب گذشته شدید شده است.

نیروهای امنیتی می‌گویند تنها در عملیات شب گذشته در این منطقه ۳۴ نفر از اعضای گروه طالبان از جمله مولوی عبدالوهاب معاون پیشین والی خوادخوانده طالبان در ولایت سرپل، مولوی صادق مسئول تبلیغات طالبان و قاری قادر یکی از فرماندهان برجسته آنها کشته شدند.

مطالب مرتبط