دو مقام امنیتی بامیان به اتهام منع فرود یک هواپیما به زندان محکوم شدند

کام ایر
Image caption شرکت کام ایر در پی منع هواپیمایش در بامیان، پروازهای خود به این ولایت را به طور موقت متوقف کرد

یک منبع در دادستانی کل افغانستان می‌گوید دو مقام امنیتی بامیان به اتهام منع فرود یک هواپیما به زندان محکوم شدند.

این منبع که نخواست نامش در گزارش درج گردد، به بی‌بی‌سی گفت دادگاه ابتدایی شریف شهیدانی، آمر حوزه اول بامیان را که فرزند عبدالرحمان شهیدانی، نماینده مجلس نیز است، به سه سال زندان و پرداخت هشت هزار دلار آمریکایی و حاجی احمد فرمانده پلیس مرزی در فرودگاه بامیان را به یک سال حبس محکوم کرده است.

دادگاه ابتدایی این افراد امروز در کابل برگزار شده است و متهمان واکنشی به آن نشان نداده‌اند اما هر دو حق استیناف خواهی را دارند.

Image caption بامیان فرودگاه کوچکی دارد که هواپیماهای کوچک می‎توانند در آن نشست و پرواز کنند

شرکت خصوصی هواپیمایی کام‌ایر گفته بود که یک هواپیمای کوچک این شرکت به تاریخ ۲ جوزا/خرداد از کابل به مقصد بامیان پرواز کرد، اما به دلیل تجمع هواداران عبدالرحمان شهیدانی، نماینده بامیان در پارلمان در روی خط پرواز فرودگاه این ولایت نتوانست فرود آید.

به گفته مسئولان این شرکت، آقای شهیدانی بلیط داشت، اما این پرواز را به خاطر تاخیر از دست داده بود، ولی هواداران او در واکنش به این امر، باند فرودگاه شهید مزاری را بستند. شرکت کام ایر گفت که هواپیما به کابل بازگشت تا این نماینده مجلس را ببرد.

آقای شهیدانی خود گفت که در منع فرود هواپیما در فرودگاه شهید مزاری دست نداشت اما به دلیل این که کام ایر در پرواز اول او را به بامیان نبرده، در تماس با مقام‌های دولتی اعتراض کرده است.

بعد از این رویداد آمر حوزه اول پلیس که پسر آقای شهیدانی است، به اتهام غفلت وظیفوی همراه با چند مسئول دیگر پلیس تحت پیگرد قرار گرفتند.

این اقدام هواداران آقای شهیدانی در شبکه اجتماعی واکنش گسترده را درپی داشت و شرکت کام‌ایر نیز بعد از مختل شدن یکی از پروازهایش، تمام پروازهایش را به بامیان برای مدتی به تعلیق در آورد.

مطالب مرتبط