آغاز طرح جدید امنیتی 'منطقه سبز' کابل؛ پاسگاه‌ها بیشتر می‌شود

کابل حق نشر عکس Getty Images

مقام‌های امنیتی کابل طرح جدید امنیتی شهر کابل را اعلام کردند که بیشتر به ایجاد پاسگاه‌های امنیتی مجهز در مناطق دیپلماتیک شهر متمرکز است.

محمد سالم احساس، سرپرست فرماندهی پلیس کابل، امروز، دوشنبه ۲۳ اسد/مرداد در یک نشست خبری گفت که این طرح جدید امنیتی از سوی محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان تأیید شده و گام‌های ابتدایی برای اجرای آن برداشته شده است.

ایجاد ۲۶ پاسگاه امنیتی جدید در مناطق دیپلماتیک و کارگزاری ۲۷ مانع امنیتی برای جلوگیری از رفت‌وآمد وسایط نقلیۀ بزرگ به داخل شهر، بخشی از این برنامه است.

مقام‌های امنیتی می‌گویند که در این طرح جدید، ۱۰ مسیر را برای عبور و مرور وسایط نقلیه بزرگ در حالات اضطراری مانند آتش‌سوزی در نظر گرفته‌اند.

پس از حملۀ خونین ۱۲ جوزا/خرداد در چهارراهی زنبق کابل و در پی به خشونت ‌کشیده‌ شدن تظاهرات شهروندانی که رهبران حکومت وحدت ملی و مسئولان امنیتی را به "بی‌کفایتی" متهم می‌کردند، فشارها برای بازنگری تدابیر امنیتی در پایتخت بیشتر شد.

''انتقاد شهروندان ''

در این اواخر کارگزاری این موانع که در حالات ضروری سد راه وسایط نقلیه بزرگ شده، انتقادهای شهروندان را به همراه داشته است.

ایجاد واحد ۵۰۰ نفری پلیس ضد شورش برای مدیریت برخورد با تظاهرکنندگان، کارگزاری دوربین‌های امنیتی، اسکنر و استفاده از سگ‌های ردیاب از دیگر تدابیر امنیتی روی دست است. مقام‌های امنیتی کابل تاکید می‌کند که اصلاحات در بخش پلیس نیز شامل برنامۀ بهترسازی امنیت پایتخت است.

در همین حال امروز اشرف غنی، رییس جمهوری در مراسم معرفی سرپرست وزارت داخله بر اصلاحات و تغییرات در قوای مسلح افغانستان تاکید کرد و گفت که تا زمانی که نیروهای امنیتی ملی فکر نکنند، مردم افغانستان به آرامش دست نخواهند یافت. او همچنین افزود که "مداخله سیاسی در تعیین افراد در بخش‌های دفاعی و امنیتی قابل قبول نیست."

کابل در چندماه گذشته روزهای خونینی را پشت سر گذاشته است. انفجار چهارراهی زنبق در مرکز شهر کابل، حمله شورشیان به مسجد الزهرا در جادۀ برچی در غرب کابل و حمله انتحاری به موتر حامل کارمندان وزارت معادن افغانستان در منطقه دهبوری، در کنار چندین حملۀ دیگر، جان بیش از ۲۰۰ نفر را گرفته و صدها نفر دیگر را زخمی کرده است.