دادستانی کل افغانستان: دستور بازداشت مهمند را صادر نکرده‌ایم

آصف مهمند حق نشر عکس Social Media
Image caption محمد آصف مهمند، یک هفته پیش مدعی شد که برای ارائه مدارکی به دادستانی در کابل علیه عطامحمد نور، والی بلخ به کابل سفر کرده است

دادستانی کل افغانستان گفته است دستور بازداشت آصف مهمند، عضو شورای ولایتی بلخ را صادر نکرده است.

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل به‌ بی‌بی‌سی گفت که چند ماه پیش به آقای مهمند نامه احضار فرستاده بود تا برای تحقیقاتی "در یک زمینه دیگر" حاضر شود که او حاضر شد و پاسخ ارایه کرد.

آقای مهمند دوشنبه شب هنگامی که هواپیمای حامل او در فرودگاه مزار شریف بر زمین نشست، از سوی مأموران پلیس مرزی توقف داده شد. فرمانده پلیس بلخ می‌گوید آقای مهمند در فرودگاه از سوی افراد مسلح نزدیک به والی بلخ بازداشت شد.

اما منیر فرهاد، سخنگوی والی بلخ به بی‌بی‌سی گفته بود که محمد آصف مهمند "براساس مکتوب رسمی و کتبی پیهم دادستانی، امنیت ملی و دادستانی جرایم سنگین وزارت داخله، به اتهام جعل و تزویر در اسناد تجاری" از سوی پلیس سرحدی بازداشت شده است.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی که در محل حضور داشت، مسافران برای ساعت‌ها در فرودگاه مزار شریف گیر مانده بودند.

بیشتر بخوانید: محمد آصف مهمند کیست و اختلاف او با والی بلخ چیست؟

محمد آصف مهمند از منتقدان عطا محمد نور، والی بلخ است و او را به فساد اداری متهم می‌کند. آقای مهمند اخیراً ادعا کرد که برای ارایه مدارکی علیه والی بلخ به دادستانی کل به کابل رفته است.

پس از پخش خبر بازداشت این عضو شورای ولایتی، مراد علی مراد، معاون ارشد امنیتی وزارت داخله/کشور افغانستان گفت که هیاتی برای تحقیق در مورد بازداشت آقای مهمند تعیین شده است.

آقای مراد به بی‌بی‌سی گفت که هیاتی متشکل از دادستانی کل، وزارت داخله و نهادهای عدلی و قضایی تعیین شده‌اند و به زودی راهی مزار شریف خواهند شد.

آقای سادات گفت در درگیری که در فرودگاه مزار شریف رخ داد، دو نفر از محافظان آصف مهمند کشته شدند و دو نفر پلیس از جمله یک محافظ او زخمی شدند.

اما سخنگوی والی بلخ با تایید زخمی شدن دو نفر در این حادثه، کشته شدن محافظان آقای مهمند را رد کرد.

فرمانده پلیس بلخ گفت که او به دستور، ویس برمک، سرپرست وزارت داخله افغانستان برای جلوگیری از "بروز جنجال" به فرودگاه رفت و به گفته او "بالاخره تصمیم گرفته شد که آقای مهمند در پرواز بعدی به کابل بازگردانده شود."

او گفت ناوقت شب صدای تیراندازی شنیده شد و آقای مهمند "از سوی افرادی به امر والی بلخ" بازداشت شد و اکنون در اداره امنیت ملی این ولایت در بازداشت به‌سر می‌برد.

حق نشر عکس Balkh Governer Facebook
Image caption عطا محمد نورد، در صفحه فیسبوک خود با انتشار این عکس از آصف مهمند نوشته است: "مشاور محترم شورای امنيت ملی (آقای حنيف اتمر) و رييس محترم عمومی امنيت ملی (آقای معصوم ستانكزی)، با طرح پروژه‌های توطيه‌آميز، بلخ را كه از امنيت و آرامش نسبی برخوردار است، نا آرام نسازيد."

سخنگوی والی بلخ با رد برخی اظهارات فرمانده پلیس بلخ گفت که "چندین مکتوب احضاریه عنوانی فرماندهی پلیس بلخ" از مرکز در دست است و فرمانده پلیس بلخ براساس هدایت عطا محمد نور، برای بازداشت آقای مهمند راهی فرودگاه شده بود.

آقای فرهاد گفت که آقای مهمند امروز به دادستانی امنیت ملی تسلیم داده خواهد شد و سپس نهادهای عدلی و قضایی در مورد او تصمیم خواهند گرفت.

در جریان بازداشت آقای مهمند، ابراهیم خیراندیش، عضو دیگر شورای ولایتی بلخ و گل‌رحمان همدرد، پسر جمعه خان همدرد از رقبای سیاسی آقای نور همراه با آقای مهمند بودند.

سخنگوی والی بلخ گفت که آنها شامل حکم دادستانی نمی‌شدند و راهی منازل‌شان شدند.

آقای خیراندیش در صحبتی با بی‌بی‌سی گفت که پس از توقف آقای مهمند از سوی نیروهای امنیتی تحت فرمان والی بلخ، حوالی ساعت ۱:۴۰ "محافظین شخصی عطا محمد نور به فرودگاه حمله کردند و پس از درگیری با افراد قومندان امنیه (فرمانده پلیس) مهمند را با خود بردند."

آقای خیراندیش مدعی شد که آصف مهمند "امروز به دوستان خود گفته که دیشب پس از بازداشت سه ساعت در منزل آقای نور نگهداری شده و بعدا به نیروهای امنیتی تحویل داده شده است."

اختلاف آقای مهمند و والی بلخ ظاهرا سابقه دارد.

محمد آصف مهمند، والی بلخ را به فساد اداری و امتیازدهی به خویشاوندانش متهم می‌کند.

آقای نور قبلا در نامه‌ای به نهادهای امنیتی خواستار تأمین امنیت محمد آصف مهمند شده بود و ادعا کرده بود که افرادی می‌خواهند آقای مهمند را ترور کنند و مسئولیت این کار را به دوش او بگذارند.

آقای نور در صفحه فیسبوک خود با انتشاری عکسی از صحنه بازداشت آقای مهمند، حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی و معصوم استانکزی، رئیس امنیت ملی افغانستان را متهم به "طرح توطئه" کرده و نوشته است: "مشاور محترم شورای امنيت ملی (آقای حنيف اتمر) و رييس محترم عمومی امنيت ملی (آقای معصوم ستانكزی)، با طرح پروژه‌های توطيه‌آميز، بلخ را كه از امنيت و آرامش نسبی برخوردار است، نا آرام نسازيد."

قادر شاه، سخنگوی مشاوریت شورای امنیت ملی افغانستان این اظهارات آقای نور را بی‌اساس خوانده و در صفحه فیسبوک خود نوشته است: "والی محترم بلخ آقای نور در رسانه‌های اجتماعی در مورد امنیت بلخ اظهاراتی داشته است، دفتر شورای امنیت ملی این اظهارات را کاملاً بی اساس می‌خواند و نظر نهایی خویش را بعد از تکمیل تحقیقات همه جانبه نهاد های حراست از قانون ابراز خواهد کرد."

موضوعات مرتبط