دو مقام محلی افغان به دلیل سوء ‌استفاده از مقام به زندان محکوم شدند

افغانستان
Image caption ولایت ننگرهار در شرق افغانستان از ولایت‌های نا آرام افغانستان است

منابع محلی در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان اعلام کرده‌اند که دادگاه ننگرهار دو مقام محلی و ۱۵ فرد نظامی و غیرنظامی را به یک الی چهار سال حبس محکوم کرده ‌است.

نجیب فروتن، رئیس قضایی دادگاه ننگرهار به بی‌بی‌سی گفت که دو مقام محلی شامل ولسوال پیشین و فرمانده پلیس ولسوالی شیوه ولایت ننگرهار هستند. این دو نفر متهم هستند که از اختیارات کاری‌شان سوء استفاده کرده‌اند.

به گفته آقای فروتن ۱۵ نفر دیگر نیز که شامل افراد نظامی و غیرنظامی هستند، به اتهام ارتکاب جرایم مختلف به دوره‌های حبس از یک تا چهار سال محکوم شده‌اند.

شماری از این افراد علاوه بر زندان جریمه نقدی نیز شده‌اند.

یک مقام افغان دیروز، پنجشنبه ۲۶ اسد/مرداد اعلام کرد که فرهاد نیایش، شهردار پیشین هرات به اتهام فساد اداری در کابل بازداشت شده است.

این منبع دولتی که خواست از او نام برده نشود به بی‌بی‌سی گفت که چندی پیش وظیفه‌ فرهاد نیایش به حالت تعلیق درآمده بود و روز، چهارشنبه ۲۵ اسد/مرداد، او در کابل دستگیر شد.

چندی قبل نهاد دیدبان شفافیت اعلام کرد که مردم افغانستان قربانیان اصلی فساد هستند زیرا آنان سالانه حدود ۳۳ میلیارد دلار رشوه می‌دهند.

دیدبان شفافیت افغانستان می‌گوید پس از ناامنی و بیکاری، فساد همچنان بزرگترین مشکل مردم افغانستان است.

اما رهبران حکومت وحدت ملی همواره فساد کنونی در افغانستان را میراث دولت قبلی خوانده و اطمینان می‌دهند که حکومت وحدت ملی عزمی راسخ برای ریشه‌کن ساختن فساد دارد.