اشرف غنی: زمان تکمیل کردن فصل تاریخی شاه ‌امان‌الله است

اشرف غنی حق نشر عکس Arg

رئیس جمهوری افغانستان پس از مراسم گل‌گذاری پای منار استقلال در کابل، به هرات در غرب افغانستان سفر کرد و کارخانه نساجی پنبه طلای سفید را افتتاح کرد. او در مراسمی گفته که حالا زمان تکمیل کردن فصل تاریخی شاه امان‌الله است.

او که در مراسم بزرگداشت از استقلال افغانستان در هرات سخنرانی می‌کرد، گفت: "امروز دو واقعه با هم گره خورد. آزادی سیاسی و آزادی اقتصادی؛ آزادی سیاسی به شمشیر قهرمان ملی امیر امان الله خان غازی به دست آمد و آزادی اقتصادی را با سرمایه گذاری در پارک صنعتی دوباره آغاز می‌کنیم."

آقای غنی از سرمایه گذاران افغان خواست، پولشان را به خارج نبرند و در داخل کشورشان سرمایه گذاری کنند.

او همچنین در یک گردهمایی به مناسبت سالروز استقلال افغانستان اشتراک کرد و در این نشست تاکید کرد که حالا زمان آن رسیده تا فصل ناتمام بزرگ و تاریخی امان الله خان، تکمیل شود.

آقای غنی در سخنرانی‌هایش نام امان‌الله خان، پادشاه پیشین افغانستان (۱۹۱۹-۱۹۲۹) را بیشتر از هر زمام‌‍دار دیگر به زبان آورده و از او به نیکویی یاد کرده است.

حق نشر عکس Arg
Image caption اشرف غنی در حین افتتاح کارخانه نساجی پنبه در هرات

'زمان آشتی و سهم گرفتن در پیشرفت فرا رسیده'

آقای غنی گفت: "صد سال بعد از امروز نباید غم این را بخوریم که امروز را از دست دادیم بلکه باید کامیابی امروز را جشن بگیریم... این فصل ناتمام را باید با عزت و افتخار تمام کنیم."

رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرد که حالا زمان آشتی و سهم گرفتن در پیشرفت کشور است نه زمان تداوم ویرانگری و کسانی که بر طبل جنگ می‌کوبند سرنوشت‌شان شکست خواهد بود.

در این مراسم پرچم بزرگی که گفته می‌شود یک میلیون از شهروندان افغان آن را امضا کرده‌اند، با پیام حمایت از برنامه‌های حکومت به رئیس جمهوری داده شد و همچنان رژه نیروهای نظامی با حضور داشت آقای غنی برگزار شد.

حق نشر عکس Arg
Image caption مراسم بزرگداشت از نود و هشتمین سالروز استقلال افغانستان در کابل.

'مراسم بزرگداشت کسب استقلال افغانستان در کابل'

مراسم بزرگداشت نود و هشتمین سالروز کسب استقلال افغانستان از بریتانیا با حضور اشرف غنی، رئیس جمهوری این کشور در محوطه وزارت دفاع برگزار شد.

در این مراسم که با تدابیر شدید امنیتی در پایتخت برگزار شد شماری از مقام‌های ارشد دولتی و چهره‌های سیاسی حضور داشتند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری با تشریفات ویژه‌ای پای "منار استقلال" گل گذاشت. او در این مراسم سخنرانی نکرد اما در پایان مراسم گل‌گذاری با شاهدخت هندیه، دختر امان‌الله شاه وقت افغانستان و برخی دیگر از مهمان‌ها ملاقات کرد.

افغانستان پس از کسب استقلال از بریتانیا توسط امان‌الله، شاه وقت افغانستان، از سال ۱۹۱۹ به اینسو نوزدهم اوت (۲۸ اسد/مرداد) را به عنوان روز استقلال این کشور نامیده است.

Image caption باشندگان افغانستان از چند روز به این سو برای جشن استقلال در ولایات آمادگی گرفتند

در جریان حکومت حامد کرزی رئیس جمهوری سابق افغانستان، دولت همه ساله این روز را با برگزاری مراسم ویژه و برگزاری رژه نظامی در کابل و شهرهای بزرگ جشن می‌گرفت.

اما پس از حمله مخالفان مسلح دولت به "جشن پیروزی مجاهدین" در سال ۲۰۰۸ و ادامه ناامنی‌ها و هشدارهای امنیتی، دولت به برگزاری مراسمی شامل گذاشتن حلقه گل پای منار آزادی در محوطه وزارت دفاع اکتفا کرده است.

Image caption حکومت از مقامات محلی خواسته جشن استقلال را باشکوه برگزار کنند

'تشکیل حکومت وحدت ملی، گامی برای حفظ تمامیت ارضی '

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی نیز در پیامی به مناسبت سالروز استقلال افغانستان به ادامه ناامنی‌ها در این کشور اشاره کرده و گفته که "ترور و وحشت هیچگاه نمی‌تواند اراده ملتی را برای حفظ آزادی و استقلالش بشکند بلکه ملت ما را در برابر خشونت طلبان و داعش منسجم‌تر ویک پارچه‌تر می‌سازد."

او شکل گیری و حمایت مردم از حکومت وحدت ملی را گامی برای حفظ استقلال و تمامیت ارضی افغانستان خوانده است و بر دوری از تفرقه و حفظ وحدت بین تمام باشندگان این کشور تاکید کرده است.

حکومت افغانستان در حالی سالروز استقلال این کشور را برگزار می‌کند که جنگ در این کشور همچنان ادامه دارد و مخالفان مسلح دولت در نقاط مختلف کشور علیه دولت می‌جنگند.

مراسم تجلیل از سالروز استقلال افغانستان در شماری از ولایات این کشور با جشن و پایکوبی همراه بود. حکومت به مقامات محلی دستور داده بود که در این مراسم از دستاوردهای نیروهای امنیتی یاد کنند و به قربانیان آنها ارج گذاری کنند و این جشن را با شکوه برگزار کنند.

مطالب مرتبط