'بزرگترین' سفارت‌خانه‌ افغانستان در پاکستان ساخته می‌شود

افغانستان حق نشر عکس Zakhilwal
Image caption ساخت مجتمع سفارت‌خانه افغانستان دو سال زمان می‌گیرد

سفیر افغانستان در اسلام آباد اعلام کرده که افغانستان ساخت سفارت‌خانه‌اش را در شهر اسلام آباد، پایتخت پاکستان آغاز کرده است.

عمر زاخیلوال، در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که کلنگ ساخت این سفارت‌خانه روز شنبه ۲۸ اسد/مرداد، با حضور مقام‌های پاکستان و مقام‌های کشورهای دیگر رسما به زمین زده شد.

به گفته او این سفارت‌خانه در زمینی به مساحت ۱۴جریب زمین ساخته خواهد شد که از سال ۱۹۶۰ میلادی تاکنون ملکیت افغانستان بوده و در منطقه دیپلمات‌نشین اسلام آباد قرار دارد.

به نوشته آقای زاخیلوال ساختمان مجتمع سفارت‌خانه افغانستان در پاکستان توسط یک شرکت چینی ساخته خواهد شد.

رسانه‌های افغانستان به نقل از نصیر اندیشه، معاون اداری وزارت خارجه افغانستان این سفارت را بزرگترین سفارت افغانستان در جهان خوانده است.

هزینه ساخت این سفارت ۱۷ میلیون دلار اعلام شده و ساخت آن تا دو سال آینده تکمیل خواهد شد.

آقای اندیشه گفته که افغانستان این ملکیت را حدود ۵۰ سال قبل بدست آورده بود ولی تاکنون سفارت افغانستان در خانه‌های کرایی (اجاره‌ای) فعالیت داشت.

حق نشر عکس Zakhilwal
Image caption این مجتمع توسط یک شرکت چینی ساخته می‌شود

عدم مصرف بودجه اختصاص‌یافته برای ساخت سفارت‌خانه افغانستان در اسلام آباد، یکی از مواردی بود که پای صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه کنونی افغانستان را به مجلس نمایندگان کشانده و نمایندگان بعد از استیضاح به او رای عدم اعتماد دادند.

او در پاسخ به نمایندگان مجلس گفته بود که ۱.۵ میلیون دلار برای ساخت مجتمع سفارت‌خانه افغانستان در اسلام آباد اختصاص یافته بود، دلیل مصرف نشدن آن مشکلات در روند اجرای آن بود.

بعد از نگرفتن "رای اعتماد" از مجلس نمایندگان، آقای غنی از صلاح الدین ربانی خواست که به کار خود به عنوان وزیر خارجه ادامه دهد و تاکنون فردی به عنوان جایگزین او معرفی نشده‌است.

حق نشر عکس Zakhilwal
Image caption آقای زاخیلوال نوشته که این سفارت در زمینی به مساحت ۱۴جریب ساخته خواهد شد